1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. Çaresiz umut yolcuları
Çaresiz umut yolcuları

Çaresiz umut yolcuları

Yerlerini, yurtlarını, ailelerini, akrabalarını terk etmek zorunda kalan mülteciler, kamyon kasalarında ve hınca hınç dolduruldukları teknelerde umut yolculuğuna çıkarılıyor.

A+A-

İZMİR - Dünya üzerinde savaşlar, çatışmalar, doğal afetler ve baskı rejimlerinin kurbanları olarak yaşadıkları yerleri terk edip ulaşabildikleri ülkelere sığınan insanların sayısı, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği'nin (BMYK) verilerine göre, 2012 yılının sonunda 35,8 milyona çıktı. 17,7 milyon insan kendi ülkesi içinde göç ederken, 10,5 milyon insan da "güvende" olacaklarını düşündükleri ülkelere sığındı. Mülteci statüsü alamayan göçmenler de düşünüldüğünde bu sayı ciddi rakamlara ulaşıyor. Türkiye, çatışmaların yoğun yaşandığı ve dolayısıyla yoğun mülteci göçünün olduğu coğrafyalara yakınlığı ve Avrupa ülkelerine geçmek isteyenler için bir geçiş ülkesi olarak görülmesi nedeniyle göç hareketlerinin merkezinde yer alıyor. Son dönemde Suriye'de yaşanan savaşla birlikte artan mülteci rakamları mülteci sorununu Türkiye gündemine yerleştirmektedir. 2011 yılından bu yana Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı resmi olarak 313 bin 232 olarak verilirken, bölgede yaşanan çatışmaların devam etmesi nedeniyle bu rakamlar her geçen gün artıyor. 
Yerlerini, yurtlarını, ailelerini, akrabalarını terk etmek zorunda kalan mülteciler, kamyon kasalarında, konteynerlerde, hınca hınç dolduruldukları teknelerde umut yolculuğuna çıkıyor. Ancak bu yolculukları çoğu zaman ölüm ve yaşam arasında gidip gelen bir trajediye dönüşüyor. Mülteciler, varabildikleri noktalarda ise, ilerisini göremedikleri bir bekleyiş veya belirsizlikle karşı karşıya kalıyor. 

19 bin 142 ölüm 
1988 yılından beri 19 bin 142 insan Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti. Sadece 2011 yılında ölenlerin sayısı 2 bin 352. Son 10 yılda 6 bin 707 mülteci Sicilya kıyılarında hayatını kaybetti. 2011 yılında 571 bin mülteci Almanya'ya, 210 bin mülteci Fransa'ya, 194 bin mülteci Britanya'ya 87 bin mülteci İsveç'e, 75 bin kişi Hollanda'ya göç etti.
Peki, bu işler nasıl oluyor?
Mültecileri başka ülkelere gönderme işini yaklaşık 15 yıldır yaptığını belirten bir yurttaş konuştu. Güvenlik nedeniyle ismini vermeyen kişi, yaptığı işin "hayırlı bir iş" olduğunu söylüyor. Türkiye'ye Afgan, Pakistan, İran ve Suriye'de çok fazla mültecinin geldiğini belirten kişi, bir komisyoncu aracılığıyla mültecilerin kendileri ulaştığını ve ulaşmanın ardından yeterli sayı olduğunda tekneyle mültecilerin gönderildiğini belirtti. Bu işlerin Ege sahillerinde çok döndüğünü belirten yurttaş, "Gidenleri yüzde 90'ı kurtuluyor, ölenler yüzde 10'dur. Biz buradan onları gönderiyoruz. Kişi başına bin ya da 3 bin dolar alıyoruz. Hangi sahilden gönderiyorsak, oradan bir tekne alıyoruz. Bu teknede ya 5 bin ya da 10 bin dolar oluyor. Genelde tekneler küçük ve eski oluyor. Çünkü onlar daha ucuz. Komisyoncunun bize getirdiği insanları tekneye bindirip, gönderiyoruz. Aslında bir yerde kaderlerine bırakıyoruz. Başka çareleri yok, biz bir yerde onlara yardım ediyoruz. Ben göndermesen başkası gönderecek. Mültecileri burada bir evde topluyoruz, sayı 30 ile 50 arasında olunca gönderiyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.