İbrahim Evirgen

İbrahim Evirgen

Celal Güzelses’i anıyoruz…

Kilometre kareye  göre  dünyada en fazla şair, yazar, fikir ve bilim adamı yetiştiren il Diyarbakır’dır.

Evet yanlış okumadınız. Türkiye değil, dünyada Diyarbakır, bu konuda bir numaradır.

                Süleyman Nazif, Ali Emiri, Ahmed Arif,  Aşık İhsani, Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı,   Mehmet Uzun, Sezai Karakoç, Faik Ali Ozansoy, İhsan Fikret Biçici, Abdussettar Hayati Avşar, Şeyhmus Diken hemen ilk aklıma gelen isimler.

                Bu önemli şahsiyetlerin sadece isimlerini buraya yazmaya kalksak, inanın bu sütunlar kafi gelmez.

                Bu önemli  insanların çoğu rahmete gitti. Kalanlara da uzun sağlıklı ömürler diliyorum.

Bu değerli isimlerden biri de şark bülbülü  Celal Güzelses’tir. 2 Şubat Celal Güzelses’in ölüm yıldönümü olduğu için bugünkü yazımda Güzelses’ten bahsetmek istiyorum.

                Merhum Celal Bey, 1900 yılında, Diyarbakır’da doğdu ve 1959 yılında  yine bu kadim şehirde hakkın rahmetine kavuştu.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Şark Bülbülü ünvanı verdiği Celal Bey, 59 yıllık kısacık ömrüne birbirinden güzel birçok eser kazandırdı.

                Gerek besteci ve gerekse yorumcu olarak yıllarca, bir kuruş maddi menfaat beklemeden halkına hizmet eden bu değerli şahsiyet için bir anma programı hazırlandı. Bu anma gecesinde Celal Bey’in yanı sıra hakkın rahmetine kavuşan Celal Sevimli, Yusuf Tapan, Hüsnü İpekçi, Tarık Çıkıntaş, ve Eşref Atay’da anılacak.

Diyarbakır valiliği, Dicle üniversitesi, TRT ve Kısa adı (DİMMDER) olan Diyarbakır Musiki ve Müzisyenler Derneği tarafından ortaklaşa organize edilen,  program  2 şubat pazartesi günü İkindi namazını müteakiben, Ulu camide okunacak  Mevlid-i Şerif ile başlayacak. Mevlid-i Şerif, ünlü mevlüthanlar Hacı Mustafa Beybur ile Hacı Şaban Peker tarafından icra edilecek.

3 Şubat Salı günü ise, saat 15.00’te TRT de radyo programı yapılacak. Aynı gün akşam saat 20.00’de ise, TRT TV müzik kanalından canlı  bir yayın gerçekleştirilecek.

                4 Şubat Çarşamba günü saat 19.30’da ise Dicle üniversitesi konferans salonunda bir anma gecesi yapılacak. Bu geceye Bedri Ayseli, İbrahim Macit, DİMMDER eyvan grubu ile çok sayıda mahalli sanatçı katılacak.

                Ayrıca anma gecesine  Celal Güzelses’in oğlu Erdem Güzelses ile aynı adı taşıyan torunu Celal Güzelses’te onur konuğu olarak bulunacak.

                Bu değerli insanları anmak elbette güzel bir etkinliktir. Ancak bu önemli şahsiyetleri ayda, yılda bir gün anmakla kalmamalı onlara gereken değeri ve önemi vermeliyiz.

                Bu  önemli şahsiyetlerin unutulmaması ve gelecek kuşaklara aktarılması için   isimlerinin yaşatılması gerekir diye düşünüyorum. Örneğin, bir caddeye Celal Güzelses’in adı verilebilir. Veya onlarla ilgili çeşitli dergi ve kitaplarda bu değerli şahsiyetler yeni nesile anlatılabilir.

                Sonuç olarak, kim olursa olsun, bu memlekete hizmet eden,    değerli insanlara gereken önemi vermeliyiz.

                Çünkü yarınımızın teminatı olan gençlerimizin her konuda bilgi  sahibi olmaları ve geçmişini öğrenmeleri açısından oldukça önemlidir.

                Bu  duygu ve düşüncelerle, başta şark bülbülü Celal Güzelses olmak üzere rahmete giden, tüm değerli şahsiyetlere Allahtan rahmet diliyoruz. Ayrıca  girişi serbest olan  etkinliklere,  tüm halkımızı davet ediyoruz. Ve bu etkinliklerde    başta Diyarbakır Valiliği olmak üzere, tüm kurum, kuruluşları ve emeği geçen herkesi kutluyoruz….

                 Selam ve dua ile…

 

Bu yazı toplam 27944 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.