1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Çerkez aktivistler gözaltıda
Çerkez aktivistler gözaltıda

Çerkez aktivistler gözaltıda

Çerkez dernekleri federasyonu’ndan çerkez aktivistlerin gözaltına alınmasına tepki gösterildi…

A+A-

Federasyon “kafkasya bölgesinde devam eden insan hakları ve evrensel hukuku hiçe sayan uygulamalara bir an önce son verilmesini ve devamının yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını Rusya federasyonu yetkililerinden talep ediyoruz''

İSTANBUL - Çerkez Dernekleri Federasyonu, Rusya Federasyonu’na bağlı Adıgey ve Kabardey Balkar Cumhuriyetleri’nde Çerkez aktivistlerin gözaltına alınmasını kınadı. 
Çerkez Dernekleri Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, “13 Aralık 2013 tarihinde Adıgey ve Kabardey Balkar Cumhuriyetleri’nde aralarında Aliy Bghane, Acumij Hilmi, Ruslan Kambiev, Ruslan Kesh, Adnan Khuade, Evgeniy Tashu, İbrahim Yağan, Yuriy Yahutl ve Amin Zekhov'un da dahil olduğu çok sayıda Çerkez aktivistin evlerinde aramalar yapılarak, bilgi ve belgelerine el koyulduğunu ve gözaltına alınarak Krasnodar'a götürüldüğünü, alınan ilk ifadelerin ardından 16 Aralık Pazartesi günü tekrar ifade vermek üzere serbest bırakıldıklarını öğrenmiş bulunmaktayız. Gelen ilk haberlere göre bir Vahhabi terör şüphelisine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındıkları rivayet edilen kişilerin gözaltına alınma nedenleri henüz netlik kazanmamıştır. Ancak adı geçen şahısların Soçi Olimpiyatları ve Çerkez soykırımı hakkında da sorgulandıkları ifade edilmekte olup, bu durum gözaltıların nedeni hakkındaki düşüncelerimizi desteklemektedir. Şu husus bilinmelidir ki gözaltına alınan Çerkez aktivistler herhangi bir şiddet yöntemine başvurmadan seslerini tamamen demokratik yollardan duyurmaya çalışan kişilerdir. Federasyonumuz insan haklarına, bireysel hak özgürlüklere ve demokrasiye olan bağlılığından hareketle kişilerin şiddete başvurmadan her türlü görüş ve düşüncesini hiçbir şekilde engellenmeksizin ifade edebilmesini birlikte barış içinde yaşamanın bir ön koşulu olarak kabul etmektedir. Ana vatanımızın da bulunduğu Kafkasya’da barış ve huzurun temini ancak evrensel insan haklarının korunması ve demokrasi ile mümkündür. Ancak bölgede son örneğine dün rastladığımız şekilde temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarının uzun süredir devam ettiğine üzülerek tanık olmaktayız ve bundan derin endişe duymaktayız. Çerkez Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu olarak uluslararası hukuk normlarında açıkça tanımlanan ifade özgürlüğü ve örgütlenme hakkı çerçevesinde herhangi bir şiddete başvurmadan düşüncelerini açıkça dile getiren kişilerin keyfi ve hukuksuz olarak gözaltına alınmalarını kınıyoruz. Bu uygulamaların ayrıca barışın sembolü olan olimpiyat ruhuna da tamamen aykırı olduğunu belirtmek isteriz. Mevcut gözaltılar da dahil olmak üzere uzun süredir Kafkasya bölgesinde devam eden insan hakları ve evrensel hukuku hiçe sayan uygulamalara bir an önce son verilmesini ve devamının yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını Rusya Federasyonu yetkililerinden talep ediyoruz” denildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.