1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. CHARLES DİCKENS ROMANLARI ÜZERİNE- (7)--
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

CHARLES DİCKENS ROMANLARI ÜZERİNE- (7)--

A+A-

KASVETLİ EV

 

Charles Dickens'ın Kasvetli Ev romanı, edebiyat okuru ve yazarlar için, " Ölmeden Önce Mutlaka Okunması Gereken Kitaplardan Biri"dir.

Okuduğum romanlar içinde, okumaktan en fazla mutluluk duyduğum kitaplardan biridir Kasvetli Ev... Roman sanatında bir doruk, büyük bir ustalık, Dickens'ı Dünya edebiyatının en büyüklerinden biri yapan eserlerin belki de birincisi. Dickens'ın müthiş düş gücünü her satırında duyumsatan bir roman.

Prof. Dr. Ünal Aytür'ün kitaba yazdığı sunuşta da tespit ettiği üzere; "... Kasvetli Ev, Dickens'ın roman sanatında eriştiği ustalığı en iyi biçimde gösteren kitaplardan biri... Romanın hem içerik hem anlatım bakımından sahip olduğu inanılmaz zenginlikleri keşfetmek için tekrar tekrar okunması gerekir. Her yeni okuyuş, yeni derinlikleri, incelikleri, güzellikleri, ortaya çıkaracak; bu uğurda harcanan zaman ve çaba, karşılığı bol bol alınan bir deneyim olacaktır..."

&&&

Hukuk kurumu eleştirisinde Kasvetli Ev romanı için ayrı bir başlık açılması zorunluluğu olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde de benzeri sık görülen evlatlara, torunlara dek devrolan, on yıllar boyu devam eden dava süreçlerine, müvekkil-avukat ilişkisine, avukatların ödev ve yükümlülüklerine ilişkin gözlem ve anlatısıyla, dünya edebiyatının en seçkin örneklerinden birini oluşturan Kasvetli Ev, hakkında yalnızca edebiyatçıların değil belki de daha çok hukukçuların yazacağı ayrıntılı incelemeleri hak ediyor.

 

&&&

Kasvetli Ev, romanı okuyacak her okura kendini sevdirecek Esther isimli roman kahramanı ile de belleklerden silinmeyecektir. Romanın iki anlatıcısından biri olan Esther'in romanın son sayfalarındaki anlatısı, doktorluk-hekimlik mesleğinin kutsallığına ilişkin bizce çok anlamlı ve bu mesleği seçmek isteyenlere yol gösterici, ışık vericidir:

"...Paradan yana fazla zengin değiliz ama kendi kendimize yetiyoruz ve her gün biraz daha iyiye gidiyoruz. (doktor) Kocamla ne zaman yürümeye çıksam herkesin ona hayır duaları ettiğini duyuyorum. Ne zaman bir eve gitsem onun takdir edildiğine ve minnet duyulduğuna ilişkin sözler duyuyorum. Ne zaman başımı yastığa koysam, onun o gün birilerinin acılarını azalttığını, artık iyileşme umudu kalmayanların yataklarından, son saatlerinde, onun o sabırlı alakası ile teşekkürlerin yükseldiğini biliyorum. Zenginlik bu değilse nedir?..."

Bu yazı toplam 783 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.