1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. CHARLES DİCKENS ROMANLARI ÜZERİNE(3)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

CHARLES DİCKENS ROMANLARI ÜZERİNE(3)

A+A-

- MİSTER PİCKWİCK'İN SERÜVENLERİ

 

      Charles  Dickens'ın romanlarında; Sanayi Devrimi yıllarının yoksulları, emekçiler, yaşadıkları güç koşullar, açlık, sefalet, sağlıksız evler, barakalar, meyhaneler, işyerleri anlatılır. Özellikle çocukların yaşadıkları zorlukları, çocuk emeği sömürüsünü, kimsesiz çocukları, geleceği kurma yolunda yaşanılan sıkıntıları, Dickens kadar güçlü anlatan başka bir yazar azdır.

 

       Dickens, Martin Chuzzlewit adlı romanına yazdığı önsözde şunları  yazar: "...Bütün yazdıklarımda, yoksulların ihmale uğramış barınaklarında sağlık koşullarının düzeltilmesinin ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu göstermek için ele geçirdiğim her fırsatı kullandığıma inanıyorum..."

 

&&&

 

       Charles Dickens romanlarında, yolculuklar çok önemli bir işleve sahiptir. Bütün romanlarında çok başarılı yol hikayeleri anlatır. Yaya ya da at arabaları ile yapılan bu yolculuklarda, okuyucuya  heyecan ve merakla yolculuğun "sağsalim" sonuçlanması dileğini söyletecek kadar etkileyicidir yolculuk anlatısı.

 

        Charles Dickens'in 24 yaşında yazdığı, Türkçeye Tektaş Ağaoğlu tarafından  ve ' Mister Pickwick'in Serüvenleri' adı konularak çevirilen ilk romanı başta olmak üzere  bazı romanları için, 'pikaresk' roman tanımlaması yapmak doğru olacaktır. Pikaresk roman, esas olarak, yolculuk ve serüven romanları için kullanılan bir kavramdır.

 

         Dickens, Mister Pickwick'in Serüvenleri romanını yazmak için 'seçilmiş' bir yazardır.  Romanda neredeyse  İngiltere'nin bütün kasaba ve şehirlerine yapılan yolculuklar ve romana adını veren Mister Pickwick ve arkadaşlarının maceraları mizahi bir dille anlatılır.

 Mister Pickwick'in Serüvenleri romanına, zamanın ünlü illustratoru Robert Seymour tarafından yapılan  çizimler eşlik etmektedir.  Kitabı okuduğunuzda, çizimlerin romanı anlamayı kolaylaştıran önemli işlev gördüğünü göreceksiniz.

 

             Gerçekte anlatılan, İngiltere'nin sosyal görünümüdür. Hukuk kurumu, seçimler, çalışma yaşamı, toprak sahipliği , sosyal hayat, vb. konular, mizahi bir üslupla anlatılmıştır. İnsanların kişilik zaafları, kusurları, hayata yaklaşımları , sahtekarlıklar, yalancılık, kendini abartmaları gibi özellikleri tüm pikaresk romanlarda olduğu gibi alaycı bir dille anlatılmıştır. 24 yaşındaki Dickens'e büyük bir tanınmışlık sağlayan roman, dünya edebiyatının da seçkin örneklerindendir.

 

&&&

 

       Dickens, romanını  mutlu sonla bitirirken, yaşanılan hayata ilişkin roman akışının dışında düşüncelerini de ortaya koyar. O sözlerle bitirelim:

 "...Yeryüzü karanlık gölgelerle doludur ama, karşılaştırılacak olursa ışıltısı daha güçlüdür.  Bazı insanların gözleri, yarasalar ve baykuşlar misali, aydınlıktan çok karanlıkta iyi görür. O tür görme gücü olmayan bizlerse, zamanımızı birlikte geçirdiğimiz muhayyel

 ( hayal dünyasında yaratılan) dostlarımızı üzerlerine vuran bir anlık gün ışığı altında görmeyi yeğleriz."

Bu yazı toplam 669 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.