1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. CHARLES DİCKENS ROMANLARINDA DİN OLGUSU
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

CHARLES DİCKENS ROMANLARINDA DİN OLGUSU

A+A-

"...İncil okunurken, babadan oğula geçen bir saygıyla dinlerlerdi ve "daha üst" sınıflara karşı aşırı ölçüde iyi duygularla ve tam bir alçak gönüllülükle yaklaşırlardı.

      Ama beyinsel olarak ölüydüler; yalnızca küçük, özel çıkarları için, dokuma tezgahları ve bahçeleri için yaşarlardı..."

 

 

 

Tahir ŞİLKAN

 

İyi, yüce, merhametli insanlar, çoğu zaman dinsel ritüellere bağlanmış olsa da, kötülerin cezasını bulacağına olan inanç, sevgi, mutluluk, acıma, aşk gibi konuların çok iyi ve başarılı anlatımı, yazılışlarından 150 yıl sonra bile Dickens romanlarının günümüzde de okunmasının anahtarıdır.

 

Dickens romanları için; " dinsel ritüeller" deyiminin altını çizmek gerektiğini düşünüyorum. Charles Dickens'ın yazdıklarında özellikle Bir Noel Gecesi ile Antikacı Dükkanı ve Oliver Twist romanlarında din olgusu belirleyici düzeyde öne çıkar ve romanın belirleyici unsuru olur.

 

 Bunun nedenlerini ortaya koyan en kapsamlı inceleme   F.Engels'in "İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu" başlıklı kitabıdır. F. Engels, 19. yüzyılın başındaki İngiltere'deki insanları anlatıyor.

 

     "...O günlerin İngiliz sanayi işçileri, Almanya'da kıyıda köşede hala karşılaşabilecek bir emeklilik ve inziva havası içinde, herhangi bir düşünsel çabadan uzak ve konumlarında şiddetli dalgalanmalar olmaksızın yaşarlardı.

      Çok seyrek okuyabiliyorlar, ondan daha seyrek yazabiliyorlardı; kiliseye düzenli giderlerdi; hiç politika konuşmazlardı; birinin arkasından dolap çevirmezlerdi; hiç düşünmezlerdi; beden eğitimine bayılırlardı;

       İncil okunurken, babadan oğula geçen bir saygıyla dinlerlerdi ve "daha üst" sınıflara karşı aşırı ölçüde iyi duygularla ve tam bir alçak gönüllülükle yaklaşırlardı.

      Ama beyinsel olarak ölüydüler; yalnızca küçük, özel çıkarları için, dokuma tezgahları ve bahçeleri için yaşarlardı; onların ufkunun ötesinde insanlığı baştan sona saran güçlü hareket hakkında hiçbir şey bilmiyorlardı.

      Sakin otsu yaşamlarında huzurluydular; sanayi devrimi olmaksızın, sıcak-romantikse de insana yakışmayan bu yaşamdan asla çıkmazlardı. Gerçekte, onlar insan değildi; o zamana kadar tarihe rehberlik etmiş bir avuç aristokratın hizmetinde çalışan makinelerdi..."

 

&&&

 

C.Dickens'ın Bir Noel Şarkısı adını taşıyan kitabında da dinsel mesaj çok belirgindir. Tüm zamanların en başarılı Noel hikayesi kabul edilen, 'Bir Noel Şarkısı', sevgisiz, çok zengin ama cimri, yaşlı ve yalnız roman kahramanının, iş ortağı olan arkadaşının ölüm yıldönümü olan Noel günü Hayalet olarak gelip, arkadaşını değiştirip, dönüştürmesinin hikayesidir.

 

Tanrı, ruh, ölüm korkusu ile geçmişe yapılan yolculuklar eşliğinde, " hidayete erme" anlatısında, insan sevgisinden yoksun roman kahramanının, "huzura", "sevgiye", "mutluluğa" kavuşmasında dinsellik

 korkutucu olduğu kadar, "huzura" ve "sevgiye", "güzel bir hayata" erişmeyi sağlayan olgudur.

 

M. P. Serüvenleri'nde çeşitli kişilerin anlattığı " hikayelerde" beliren; kilise, Tanrı inancı, kader gibi kavramlar Antikacı Dükkanı ve Oliver Twist romanlarında, romanların sonunu belirleyen önemli bir kavramdır.

19.Yüzyıl Rus romancılarından Lev Tolstoy ve Dostoyevski'de de tespit ettiğimiz dinsel inanç ışığında, kadere boyun eğme, olacakları kabullenme, ölümü içselleştirme gibi olgular Dickens romanlarında da benzer bir işleve sahiptir.

Bu yazı toplam 1052 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.