1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu: İktidar HDP’yi PKK’lılaştırmaya çalışıyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu: İktidar HDP’yi PKK’lılaştırmaya çalışıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu: İktidar HDP’yi PKK’lılaştırmaya çalışıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Evrensel’den Cem Gurbetoğlu’nun konu ile ilgili, "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın birlik konusundaki mesajlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu yanıtlarken, ““Demirtaş’ın kişisel olarak terörün

A+A-

 

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Darbe Komisyonu’na sundukları muhalefet şerhinden, Adalet Yürüyüşü’ne, dış politikadan CHP’nin Kürt siyasetiyle ilişkisine kadar pek çok konuda Evrensel’den Cem Gurbetoğlu’nun sorularını yanıtlarken, “HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın birlik konusundaki mesajlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Demirtaş’ın kişisel olarak terörün bitmesi için, barışın sağlanması için çaba gösterdiğini düşünüyorum. Ama PKK’nın bu ülke için bıraktığı çok kötü bir hafıza var. Bu kötü hafıza Demirtaş’ın ve HDP’nin üzerinde sürekli bir yük oluyor. İktidar 4 sene öncesinde söylediklerinin aksine, HDP’yi PKK’lılaştırmaya çalışıyor. Oysa HDP’nin PKK’dan kurtulmasına, sivil bir alternatif olarak yaşamasına destek vermemiz gerekiyordu. Çünkü bu coğrafya hepimizin coğrafyası. Biz burada barışık yaşamalıyız. Çok zor bir sorun konuştuğumuz. Ama Kürt çocuklarıyla Türk çocuklarının dağlarda birbirini boğması ve bu yoksul çocukların dağlarda ölmesi hepimizi çok mutsuz etmeli. Bizim amacımız bu terör sorununu çözmek olmalı, şiddete son vermek olmalı. Bunu da karşılıklı cesaretle konuşabileceğimiz gerçek bir eşitlik bağlamında yapmak zorundayız. Ama ağzınızı açtığınız an kriminalize edildiğiniz bir ortamdayız. Oysaki acıları kutuplaştırmadan, gelecekte bu acılar yaşanmasın diye hep beraber cesur adımlar atmalıyız. Bu Kürt tarafı için de böyle, Türk tarafı için de böyle. Umuyorum ki başlattığımız büyük birliktelik süreci bunun da çözümüne katkı sağlar.”

‘ Biz Kürtlerle Türklerin eşit, özgür ve kardeşçe yaşamasını istiyoruz’

Kürt meselesinin silahla değil konuşarak çözülmesi gerektiğini ifade eden Erdoğdu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Çözümün adresinin Meclis ve ana unsurunun şeffaflık olduğunu vurguladığımızda yönteme ilişkin temel unsurları doğru şekilde tespit ettiğimiz bugün daha açık biçimde görülüyor. Ama elbette ki, bizim de milli birlik gibi kırmızı çizgilerimiz var. Birlikte yaşama, vatanın bütünlüğü, eşit yaşama gibi. Bugün aynı noktadayız, biz değişmiyoruz. Ama etrafımızdaki siyasal güçler değişiyor. Dün bizi ‘çözüm karşıtı’ olmakla, ‘kandan yana’ olmakla suçlayanlar, bugün bizi ‘terör yanlısı’ olmakla suçluyor. Biz bu geçici siyasi körlükler, siyasi çıkarcılıklar ve siyasi kalpazanlıklarla pozisyon değiştirecek bir parti değiliz. Biz Kürtlerle Türklerin eşit, özgür ve kardeşçe yaşamasını istiyoruz. Bizim için sınırlarımızın bütünlüğü çok önemlidir. Ancak bu eşitsizliklere göz yumacağımız anlamına gelmiyor. Ülkenin bölünmezliği ve toplumsal eşitlik birbirini dışlayan değil tamamlayan ilkelerdir. Fakat ne yazık ki kanlı bir geçmişin kurduğu kolektif hafıza milli birlik ve toplumsal eşitliğin birbiriyle zıt fikirler olduğu kanısını beslemekte. Ben hiçbir zaman Ali İsmail Korkmaz’ı unutmadım mesela. Düşünün dağda çocuğunu şehit veren bir anne de bunu unutmuyor veya dağda oğlunu kaybeden bir Kürt anne de bunu unutmuyor. Bu kadar zor bir hafızanın üzerine bir kardeşlik, bir birlik inşa etmek istiyorsanız ciddi olmak zorundasınız. Duygularla tutamayacağınız sözler vermemek zorundasınız. Ama bu sorunun da hayati bir mesele olduğunu, insanı yaşatmayla ilgili bir mesele olduğunu, memleketimizin ortak beka sorunu olduğunu bilerek ve cesaretle adım atmak gerektiğini de bileceksiniz. Belki biraz daha uzun sürebilir, biraz da zor olabilir ama barış içinde bir birliktelik sağlayacağız. Kalpazan siyaset ne kadar uğraşırsa uğraşsın, 80 milyonun ortak aklı ile bu milletin bu sorunu çözecek sağduyuya/solduyuya ve ferasete sahip olduğunu biliyorum.” (Kaynak:Evrensel)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.