1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. CHP'li Cihaner: Çifte standardın daniskası
CHP'li Cihaner: Çifte standardın daniskası

CHP'li Cihaner: Çifte standardın daniskası

DİYARBAKIR - Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza mahkemelerinin verdiği kararı değerlendiren müdafi avukatlar mahkemenin ret gerekçesinde "Anayasa Mahkemesi'nin kararı bağlayıcı karar değildir" dediğini söyledi.

A+A-

Kararı değerlendiren CHP Milletvekili İlhan Cihaner, "Bu çifte standardın daniskası olsa gerek. Hukuki bir zorbalıktır. Anayasa Mahkemesi'nin kararı tüm herkesi bağlar. Bir içtihadı anlatır. Ama bu çifte standart ile mahkemelerin ortak iradesi de bir kez daha sarsılmış oldu" dedi. 

'Çifte standart' 

Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ise Balbay'ın tahliyesinin gerekçesinin çok açık olduğunu dile getirerek BDP'li milletvekillerinin tahliye edilmemesinin "Bu çifte standardın daniskası olsa gerek" diye değerlendirdi. Cihaner, Adil yargılama ilkesinin seçilme hakkı ve özgürlük hakkına dayandığını belirterek, "Adil yargılama ilkesi iki olguya dayanıyor. Seçilme hakkı bunlardan biridir. Seçilmiş kişiler hakkında karar veriliyor. Bazılarının tutukluluğuna bazılarının tahliyesine karar verilmesi hangi taraftan bakarsanız bakın seçilme hakkına ve özgürlük hakkına aykırıdır. Aynı kriterleri taşıyanların bırakılmaması kabul edilemez" dedi. 

'Birbirini boşa çıkarıyorlar' 

Cihaner, "Anayasa Mahkemesi'nin bu tutumu açık bir hukuksuzluk anlamına geliyor. Böyle bir yaklaşım çifte standardın daniskasıdır ve hukuki zorbalıktır" şeklinde değerlendirdi. Tutuklu vekiller ve siyasetçiler ile ilgili bir iradenin olmadığını dile getiren Cihaner, "Bu karar ile böyle bir iradeye ihtiyaç duyulmadığı ortaya çıkıyor. Mahkemeler taraf olduğumuz sözleşmelerde güvence altına alınmış hakları uygulamıyorlarsa ve kendi aldığı kararlarla ters düşüyorlarsa burada yeni baştan tartışmamız gerekir. Bazı yazar ve gazetecilerin tutuklu olmaktan son anda kurtulduğuna dair son dönemlerde tartışılan bir gündem var. Hukukun siyasi bir arena haline dönüştürüldüğü ortada. İktidarın iradesi parçalanmış. AKP ve cemaat arasında süren bir sürtüşme var. Ve bu karar bunun bir sonucudur. Hangi taraftan bakarsanız bakın karar sıkıntılıdır. Oysa Anayasa Mahkemesi'nin kararı tüm herkesi bağlar. Bir içtihadı anlatır. Ama bu çifte standart ile mahkemelerin ortak iradesi de bir kez daha sarsılmış oldu. Yine hukuk bir kez daha ayaklar altına alındı. Ve yine iktidarın içindeki çatışmaların memleketi ne hale getirdiğini görmemiz gerekiyor. Demokratik süreç içinde seçilen tüm siyasileri kapsaması gerekir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.