Adil Kılıçaslan

Adil Kılıçaslan

Çiftçiler – Zanaatkârlar – Sanayiciler

Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün dediği gibi “Köylü Milletin efendisidir”. Buradaki Köylü öznesi ÜRETEN’dir. Cumhuriyetin kuruluşunda Anadolu’da sanayi yoktu,üreten köylülerdi.

Gazi Mustafa Kemâl Atatürk İş Bankasını ve Banka alışanlarına Yardımlaşma Sandığı kurdu. Bankanın yüzde 37,52 hissesi çalışanların Munzam Sandık Vakfınındır - Atatürk Hisseleri yüzde 28,09 - Halka açık pay yüzde 34,39 dur. Yani en büyük hisse çalışanların ve halkındır. Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün vasiyeti gereğince hisseleri Cumhuriyet Halk Partisi tarafından temsil edilmektedir. Bu hisselerin temettü gelirleri ise, yine Atatürk’ün vasiyeti gereğince Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bırakılmış olduğundan, temettü ödemeleri vasiyetname hükümleri ve yasal mevzuat çerçevesinde adı geçen Kurumlara yapılmaktadır.

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ise 1961 yılında kuruldu. Askerler OYAK’a zorunlu üye yapılır. Maaşın yüzde 10’u OYAK’a yatırılır. Oyak yatırımlarıyla ülkemizin en büyük holdinglerindendir. Askerlik Peygamber Ocağı’dır.Yani kökeni Ahilik Kurallarına bağlılıktır. Subaylar ve Astsubaylar üst makamın kuralları uygulamaları ve bilgileri, kabiliyetleri ile bir üst makama atanırlardı (Bu sistemde de değişiklikler yapılıyor).

Ahilikte de belli kuralları benimseyerek uygulayan, üstlerine saygı duyan Ahiler, Ahilik Meclisinin oy birliği ile üst makama geçerlerdi.

Bu iki güzide kurum (İş Bankası ve OYAK) ahilik kurallarını uyguladıkları için başarılıdır. Bize düşen aynı yolda aynı ilkelerde Yardım Sandıkları oluşturmak, kararları oy birliği ile almaktır. Oylama alt yöneticilerden gelen tekliflerin üst yöneticilerinoybirliği ile onaylaması ile hayata geçmelidir.

Hizmet sektörünü özellikle yazmadım, Hizmet sektörü al – sat değildir. Üreticinin lojistik destek, tamir bakım gibi üretime destek hizmetleridir. Onlarda üreticidir.

Al–Sat’cılar, Bankalar (Finans Sektörü) sadece fırsatlardan ve paradan kazanç sağlayanlardır. Üretileni sömürenlerdir. Yapmamız gereken Yardımlaşma Sandığı kurmak Ordu Pazarı gibi ürünleri en ucuz fiyattan satmak. Zaten kaliteli ürünler hem aranan hemde kazandıran ürünlerdir.

Konya’da Nazif Abimin kulakları çınlasın. “Üretim planı yaparken Dünya pazarında yer alabileceğin ürünü üret. Ülke ekonomik kriz vb. sıkıntılar yaşadığında yatırımın batar” demişti. Şu anda ülkemizdeki üretimin ve ithalatın yüzde 70’i yabancıların yönetiminde, biz ise sadece tüketiciyiz. Artık zincirleri kırma zamanı geldi.

Güneşin vurduğu fıçı içinde Diyojen mayışmış bir şekilde yatmaktadır. Büyük İskender Diyojen'e kendini tanıtır ve kendisinden bir şey isteyip istemediğini sorar. Aldığı cevap tarihe geçer. Diyojen, koskoca ve zengin bir devletin imparatoru Büyük İskender'e sadece “Gölge etme, başka ihsan istemem”der. Adaletli taleplerimizin uygulanmasını kolaylaştıracak veGÜZEL GÜNLERE ULAŞMAMIZI SAĞLAYACAK KUDRETİMİZ ÜRETİM GÜCÜMÜZDÜR.

Saygılarımla,

Adil Kılıçaslan

Baş Denetçi

Bu yazı toplam 959 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.