1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Cinsel istismara Yargıtay'dan 15 yaş hesabı
Cinsel istismara Yargıtay'dan 15 yaş hesabı

Cinsel istismara Yargıtay'dan 15 yaş hesabı

Ergani'de 2009 yılında 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulundukları gerekçesi ile cezaya çarptırılan 3 sanığa ilişkin karar, Yargıtay 5. Dairesi tarafından bozuldu.

A+A-

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 3 Temmuz 2009 tahinde 14 yaşındaki D.B. isimli çocuğa yönelik Ü.A, K.E ve H.D. cinsel istismarda bulundukları gerekçesi ile gözaltına alınıp tutuklandı. "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Çocuğun basit cinsel istismarı" iddiasıyla haklarında Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılan 3 zanlı ile ilgili karar duruşması 19 Temmuz 2010'da görülürken, dava sonucu Ü.A. 18 yıl, K.E. 10 yıl 4 ay, H.D. ise 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezaya çarptırılan tutuklu sanıklar ile ilgili kararı değerlendiren Yargıtay 5. Ceza Dairesi ise, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Yargıtay bozma kararını da cinsel istismara uğrayan D.B'nin Manisa Devlet Hastanesi ve Ege Üniversitesi Adli Tıp Kurumu'nun birbiri ile çelişen raporlarına dayandırdı. Henüz 14 yaşında iken cinsel istismara maruz kalan D.B'ye olaydan bir yıl sonra Manisa Devlet Hastanesi tarafından yapılan kemik testinde D.B'nin 15 yaşında olduğunun tespit edildiği öne sürülürken, bu rapordan bir ay sonra Ege Üniversitesi Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan tetkikte ise yaşının 16 olduğu sonucuna varıldı. 

Yargıtay'ın bozma gerekçesi çelişkili rapor 

Bunun üzerine yerel mahkemenin sanıklara verdiği cezaları bozan Yargıtay 5. Daire'nin 26 Nisan 2011 tarihli kararında, "Mağdurenin kemik yaşına ilişkin olarak Manisa Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu tarafından düzenlenen 13.05.2010 tarihli rapor ile Ege Üniversitesi Adli Tıp Anabilimdalı Başkanlığı tarafından düzenlenen 10.06.2010 tarihli rapor arasında çelişki bulunması, mağdurenin doğumundan yaklaşık beş yıl sonra nüfusa tescil ettirilmesi ve Ege Üniversitesi Adli Tıp Anabilimdalı Başkanlığı raporuna göre suç tarihi itibariyle 15 yaşını bitirmesine çok az bir zaman kaldığının anlaşılması karşısında; suçların unsuruna ve verilecek ceza miktarlarına önemli etkisi nazara alınarak; Adli Tıp Kurumu ilgili İhtisas Kurulundan görüş sorulmak suretiyle gerçek yaşının bilimsel biçimde saptanmasından sonra, sonucuna göre sanıkların hukuki durumlarının tayin ve takdiri yerine eksik soruşturma ile yazılı şekilde hükümler kurulması" değerlendirmesinde bulundu. 

Ayyıldız: Karar skandal niteliği taşıyor

D.B'nin avukatı Ruşen Seydaoğlu Ayyıldız ise, Yargıtay'ın bu değerlendirmesini skandal olarak niteledi. Ayyıldız, Yargıtay'ın bozma ilanı ile birlikte söz konusu cinsel istismara 15 yaş altı ve 15 yaş üstü sınırlaması getirdiğini, bu bakımdan da kemik yaşının 15 olması halinde olayın müvekkili D.B'nin rızası doğrultusunda gerçekleştiğinin öne sürüleceğini ifade etti. Ayyıldız, bu hali ile kemik testinin 15 yaş olarak tespit edilmesi halinde ise cinsel istismarda bulunan ve DNA testi ile de kanıtlanan sanıkların salıverilmesinin önünün açılacağını ileri sürdü.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.