1. HABERLER

  2. MARDİN

  3. 'Çocuk felcini önlemek için yapılacak aşıya aileler destek vermeli'
'Çocuk felcini önlemek için yapılacak aşıya aileler destek vermeli'

'Çocuk felcini önlemek için yapılacak aşıya aileler destek vermeli'

MARDİN - Türkiye ile Suriye sınırında bulunan illerde çocuk felci aşısının yapılması gerektiğini vurgulayan Mardin SES Şubesi Başkanı Hamit Kasap, bölge illerinin çocuk felci hastalığı riski ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.

A+A-

Mardin SES Şubesi, Türkiye ile Suriye sınırında bulunan illerde çocuk felci aşısının yapılmasına ilişkin dernek binasında basın toplantısı yaptı. Toplantıya SES yöneticilerinin yanı sıra birçok STK temsilcisi katıldı. Toplantıda açıklamayı yapan Mardin SES Şubesi Başkanı Hasip Kasap, savaşın acı yüzünün sadece Suriye'de değil, komşu ülkelerde de görülmeye başlandığını söyledi. Mardin'de bir yılı aşkındırk Kızamık, Şark Çıbanı, Sıtma, Kuduz ve İshal gibi görülen bulaşıcı hastalıklara ek olarak çocuk felcinin de görülmeye başlandığını belirtti.

'Bölge illeri çocuk felci hastalığı riski ile karşı karşıya'

Türkiye'de 1998'den beri, Suriye'de ise 1999'den beri görülmeyen çocuk felcinin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün verdiği verilere göre Suriye'de 20'yi aşkın çocuk felcinin görüldüğünü ve bu hastalığın ise Pakistan kaynaklı olduğunu vurgulayarak, "Buradan anlaşılabilecegi gibi Suriye'de savaşmak için başka ülkelerden gelen kişiler tarafından bu hastalık getirilip, bulaştırılmıştır" dedi. SES tarafından Suriye'de çocuk felci aşısının yapılması için hükümeti bir çok kez uyarmalarına rağmen aşılama ve ilaç yardımının yapılmadığını belirten Kasap şunları aktardı: "Bu yardımların yapılmaması durumunda, bu hastalıkların toplum içine yayılarak halkımızı tehdit edecektir. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Kızamık salgından sonra bölgemizde çocuk felci hastalığı riski ile karşı karşıyayız. Yani yanı başımızdaki tehlike şu an bizi tehdit etmiş durumdadır." 

'Aileler çocuk felci aşısı kampanyasını destek vermelidir'

SES olarak, çocuk felci hastalığını önlemek amacıyla yapılan "Polio Aşı" kampanyasını desteklediklerini ifade eden Kasap, "Buradan halkımıza evlerine gelen sağlık çalışanlarına kapılarını açmalarını bekliyoruz. Evde bulunan 0-5 yaş arasındaki bütün çocuklarını aşılatmalarının bekliyoruz. Aynı anda halkımızdan bu aşı kampanyasına destek vermesini bekliyoruz" şeklinde belirtti. AKP hükümetine seslenen Kasap, Suriye'ye uygulanan uluslararası ambargonun bir an önce kaldırılması, Suriye'de bulaşıcı hastalıklara yönelik aşılama kampanyasının başlatılması, Mardin iline yakın Rojava bölgesine AKP hükümeti tarafından temiz su, elektrik, ilaç, aşı, gıda ve giyim malzemelerinin temin edilip gönderilmesi, Mardin'de bulunan ve kayıt altına alınan 45 binin üzerinde bulanan sığınmacı ve henüz kayıt altına alınmayan binlerce sığınmacı için barınma, gıda, ve sağlık gibi temel insani ihtiyaçlarının karşılanması yönündeki çalışmalarını bir an önce başlatılmasını talep etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.