1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ‘Çocuklarımızı çamura batırmayacağım’
‘Çocuklarımızı çamura batırmayacağım’

‘Çocuklarımızı çamura batırmayacağım’

ABD Başkanı Obama, Suriye ’nin kimyasal silah cephaneliğini imhasını ve İran’ın nükleer programını askıya almasını Amerikan diplomasisinin başarısı olarak gösterdi.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, geleneksel 'Birliğin Durumu' konuşmasında sağlık reformundan silah yasasına, ekonomiden dış politikaya birçok konuda önemli mesajlar verirken, uluslararası krizlerin çözümünde barışçıl çabalara şans tanınmasının önemine vurgu yaptı.

Tahran şansı değerlendirmezse…

Obama konuşmasında İran’la müzakereler sırasında Kongre’nin ek yaptırımlar getirmesi halinde bunu öngören bir yasayı derhal veto edeceğinin altını çizdi: “İran’ın nükleer silah sahibi olmasını önleme amacına barışçı yollarla ulaşmak için görüşmeler yapıyoruz. Yaptırımlar bu fırsatın oluşmasına yardımcı olmuş olsa da, şunu da açıklıkla söylemeliyim: Eğer Kongre bu müzakereleri riske atacak yeni yaptırım yasası getirirse, onu veto edeceğim. Ulusal güvenliğimizin geleceği için diplomasiye başarmaya şans tanımalıyız. Ancak eğer İran liderleri bu fırsatı değerlendirmezse, herkesten önce ben daha fazla yaptırım için çağrıda bulunurum ve İran’ın nükleer silah inşa etmesini önlemek için bütün seçenekleri değerlendirmeye hazır olurum. Ancak İran liderleri bu şansı değerlendirirse, ki bunu da yakında göreceğiz, o zaman İran uluslararası camiaya katılmak için önemli bir adım atabilir. Bizler de böylece çağımızın başta gelen güvenlik tehditlerinden birini savaş riski almaksızın çözmüş oluruz.”
Obama, Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası sürecini de ‘askeri güç tehdidiyle desteklenen Amerikan diplomasisine borçlu olduklarını’ söyledi. ABD Başkanı, “Suriye halkı için hak ettikleri gibi, diktatörlük, terör ve kaygıdan uzak bir gelecek için çalışacağız” derken, ‘terör ağlarının gündemini reddeden muhalefete destek vereceklerini’ söyledi. 

Kaide tehdidi dönüştü
Afganistan ve Irak savaşlarına değinip ‘Kaide tehdidinin dönüşerek sürdüğünü’ savunan Obama, bununla birlikte ‘sonu kestirilemeyen ihtilaflı bölgelere Amerikan askeri göndermeyeceğinin’ de altını çizdi: “Kaide bağlantılı gruplar ve diğer aşırılık yanlıları, dünyanın farklı yerlerinde kök saldı. Bu da Kaide tehdidin evrilmesine yol açtı. Yemen, Somali, Irak ve Mali’deki Kaide ağlarını dağıtıp etkisiz hale getirmek için müttefiklerimizle çalışmaya devam etmek zorundayız. Ama gerçekten zorunlu olmadıkça askerlerimizi zarar görecekleri bir yola göndermeyeceğim. Oğullarımızın kızlarımızın sonu belli olmayan ihtilaflarda çamura batmalarına izin vermeyeceğim.” 

Guantanamo vaadini yineledi
Obama, televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, iç konularda da önemli mesajlar verip 2014 yılını ‘Eylem Yılı’ olarak niteledi. . Orta sınıfın güçlendirilmesine dönük adımlar atacağını ve Cumhuriyetçiler destek vermezse, tek başına eyleme geçmekten yani Kongre’yi devre dışı bırakmaktan da geri durmayacağını belirten Obama, ilk dönem seçilirken verdiği ‘Guantanamo Üssü’nü kapatma’ sözünü de yineledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.