1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çözümün adresini gösterdi, kendisi uymadı!
Çözümün adresini gösterdi, kendisi uymadı!

Çözümün adresini gösterdi, kendisi uymadı!

 “Sorunların çözüm yeri sivil siyasettir, Meclistir’ diyen Meclis Başkanı Mustafa Şentop, bugünkü Diyarbakır ziyaretinde Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya programında yer vermedi. Bunun üzerine Mızrak'lı Şentop'u karşılamaya gitmedi.

A+A-

Ramazan Bayramı çerçevesinde Diyarbakır’a gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Hz. Süleyman Camii’ni ve AK Partilileri ziyaret etti. Şentop, daha sonra Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Oya Eronat, Ebubekir Bal, eski milletvekili Galip Ensarioğlu, STK temsilcileri ve bazı işverenlerle kahvaltıda bir araya geldi.

İlk etapta Şentop’un ziyaret programında yer alan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’ya bir süre sonra yer verilmedi. Programdan çıkarılan Mızraklı, Şentop’u karşılamaya gitmedi.

Diyarbakır kadim bir medeniyet

Ziyareti sırasında partililerle bayramlaşan -Meclis Başkanı Şentop, Diyarbakırlılarla bayramlaşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Diyarbakır benim defalarca geldiğim, her gelişimde daha da keşfettiğim nadide bir şehir. Diyarbakır şehir olarak çok güzel. Allah'ın bu coğrafyaya bahşettiği nimetlerden nasibini almış. Fakat şehirleri güzel kılan sadece coğrafi şartları ve alt yapısı değildir. Şehir aynı zamanda kültürdür, medeniyettir. Ve biliyoruz ki Diyarbakır, kadim bir medeniyetin bugüne kalan bakiyesidir ve bağrında yüzyıllardır süzülüp gelen rafine bir kültürün izlerini taşır. Fakat herhalde Diyarbakır'ın en güzel yanlarından biri de insanıdır. Diyarbakırlının mertliğini, misafirperverliğini, zararına olacağını bilse dahi fikrini ifade etmek hususundaki kararlılığını ve karmaşık meseleleri birkaç kelam ile özetleyen pratik zekasını takdir etmemek elde değil. Diyarbakır'ın politik bilincinin ve hassasiyetinin yüksek oluşu da zannederim ki bu hususiyetlerinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, bazı fikirlerimi paylaşmak için Diyarbakır'ın en doğru yerlerden birisi olduğunu düşünüyorum."

Verdiği örneğe kendisi uymadı

Türkiye’de bazı sorunların olduğunu dile getiren Şentop, "O zemin de sivil siyasettir, Meclis'tir ve demokrasidir. Fakat demokrasi konusundaki talebimiz samimi olmalıdır. Şiddetle arasına mesafe koymak, demokrasi talebinde samimi olmanın ön şartıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak buradan bir kez daha ilan ediyorum ki; sorunların çözüm yeri sivil siyasettir, Meclis'tir. Çözümü başka yöntemlerde arayanların başarılı olma imkanı yoktur ve yaptıkları sadece zulümdür. Türkiye bir büyük ittifakın neticesidir. O ittifak da Türkiye'yi hem vatan hem vazife bilenlerin kurduğu bir ittifaktır. Bu ittifak neticesinde yüce Meclis kurulmuş, milli mücadele verilmiş ve bugünlere gelinmiştir” şeklinde konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.