1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. CPJ: Yeni internet yasası radikal sansür
CPJ: Yeni internet yasası radikal sansür

CPJ: Yeni internet yasası radikal sansür

Gazetecileri Koruma Derneği’ne (CPJ) göre yeni internet yasa tasarısının, Meclis’te onaylanması halinde Türkiye’de basın özgürlüğü krizini daha da derinleşeceğini açıkladı.

A+A-

NEW YORK -Amerika’nın Sesi Radyosu Türkiye’de internete yönelik yeni düzenlemeler, Amerika’daki basın ve ifade özgürlüklerini savunan kurumlar arasında kaygı oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekti. Merkezi New York’ta bulunan CPJ, yeni internet yasa tasarısının, Türkiye’de basın özgürlüğü krizini daha da derinleştirebileceğini belirtti. CPJ’in San Francisco’daki İnterneti Gözetim Koordinatörü Geoffrey King’in kaleme aldığı raporda, Meclis’in yeni yasa tasarısını onaylaması durumunda internete “radikal sansür düzenlemesini oylamış olacağını" söyledi.  King, yeni düzenlemelerin, hükümete web adreslerini erişime kapatma, internet kullanıcılarının kayıtlarını iki yıl boyunca saklama ve erişim sağlayıcıları özel bir kurum altında kontrol etme yetkisi tanıyacağını hatırlatıyor.

Teklif yolsuzluk dosyalarından hemen sonra gündeme geldi 

Raporda, yeni internet düzenlemelerinin, dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi olan Türkiye’deki basın özgürlüğü krizine yeni sorunlar ekleyeceği belirtiliyor ve düzenlemelerin özellikle 17 Aralık’taki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının hemen ardından gündeme getirildiğine dikkat çekiliyor.

651 sayılı, yasanın Türkiye’de zaten iyi niyetli olmayan bir sansür ortamı yarattığı kaydedilen raporda, yeni yasa tasarısının mevcut sansür yetkisinin çok ötesine gideceği vurgulanıyor.

CPJ yetkilisi Geoffrey King, yeni internet yasa tasarısının, internet özgürlüğünün istikrarlı bir şekilde azaldığı Türkiye’de çok sürpriz olmadığını belirtiyor. Google’ın 2013 yılı Şeffaflık Raporu’na örnek veren raporda, Türk hükümetinin geçen yılın ilk altı ayında 1673 içerik kaldırma başvurusu yaptığı, bunun diğer ülkelerin üç katı fazla başvuru olduğu kaydediliyor.

CPJ raporu, Türkiye’nin internette de otoriter yaklaşımı benimsemesinin, Erdoğan hükümetinin Avrupa Birliği ve Amerika’yla ilişkileri açısından da yansımaları olabileceğine işaret ediyor.

CPJ’e konuşan ve Türkiye’nin yeni internet düzenlemelerinin “resmi radarlarında olduğunu” söyleyen Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Katherine Pfaff’ın açıklamalarına da raporda yer veriliyor. Pfaff raporun yazarı Geoffrey King’e yaptığı açıklamada, “Türkiye’de internet özgürlüğüyle ilgili hükümet kararları ve potansiyel yasa tasarısından söz eden son haberleri gördük. Türk hükümeti, internet özgürlüğüne yönelik yaklaşımını değerlendirdikçe, açıklığın ve özgürce ifadenin en üst düzey standartta korunmasını umuyoruz” diye konuşuyor.

AKP’nin 8 Ocak’ta Meclise sunduğu torba teklifte, internete yönelik ciddi kasıtlımalar yer alıyor. İnternet ortamında yapılan yayınların 4 saat içinde yasaklanabilme imkanı sağlayan teklifte, internette erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasını sağlamak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) kurulacak. “Gecikmesinde sakınca var” denilerek Ulaştırma Bakanı veya ESB’nin Başkanı da tek başına erişimin engellenmesine karar verebilecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.