1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni AKM projesini tanıtıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni AKM projesini tanıtıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni AKM projesini tanıtıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesini tanıtıyor

A+A-

 

 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

 

"2019'un ilk çeyreğinde inşallah, nasip olursa tamamlanıp hizmete girdiğinde Atatürk Kültür Merkezi ve İstanbulumuz için ülkemiz için yüz akı, gerçekten sembol bir mekan haline gelecektir. Sevgili dostlar, gerek mimarımız Murat Bey, gerekse diğer arkadaşlarımız Atatürk Kültür Merkezi'ndeki değişim sürecini yakından takip etti. İlk gündeme geldiği 1930'larda başlayan macerası, ancak 1969 yılında sonuçlanabilmiştir. Açılışının üzerinden bir yıl geçtikten sonra da bu sefer yangın nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kaldı. 1977 yılındaki açılışının ardından depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasına kadar verdiği hizmet önemlidir. 2007 yılından bu yana yapılan incelemeler, bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir. Bilimsel verilere rağmen yıkımına karşı yürütülen direnişin ideolojik saplantılardan kaynaklandığını biliyoruz. Protestolar, davalar, kampanyalar ve onca kavga gürültünün ardından nihayet bilimin, mantığın yoluna girilmiştir. Bugün tanıtımı yapılacak projeyle Atatürk Kültür Merkezi'nin yeniden inşa süreci başlamış bulunuyor. Türkiye, 10 yıl önce yapması gereken işe ancak bugün başlayabiliyor. Çok üzgünüm, bu işi çoktan bitirmiş olabilirdik. Şimdi ben, ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum. Ülkemizin kaybettiği bu 10 yılın hesabını kim verecek? Bu engellemeyi yapanların sırtlarında yumurta küfesi yok, kaybettikleri hiçbir şey. Bu zihniyet bizim karşımıza her alanda çıkıyor. Ülkemizde taş üstüne taş koydurmamayı maharet sanan, sistemin tüm açıklarını kullanan ve dışarıdan destek alan adeta kurumsallaşmış bir lobi bulunuyor.

 

İstanbul'da inşa ettiğimiz yeni havalimanı ve diğer işlerimizle uğraşan güçlerle Irak ve Suriye'deki operasyonlarımızı engellemeye çalışan güçler aynıdır. Bedeli milyonlarca insanın hayatına mal olan alçakça bir oyun her gün yeniden sergilenmektedir. AKM'nin yeniden inşası konusunda da sabırlı ve kararlı bir duruş sergiledik. Dikleşmedik, ama dik durduk. Ötekiler gibi ahlakı ve hukuku bir kenara bırakmadan, edeplerimizden taviz vermeden hamd olsun bu günlere geldik. Daha işlevsel ve daha modern bir şekilde inşa edilecek bu projeden, yıllardır karşı çıkanların da yararlanacağını biliyorum. Fakat, onların yanlış yolda gidiyor olmaları bizi doğru işler yapmaktan alıkoyamazdı. Alıkoyamadı. Nitekim benzer görüntülere Marmaray'dan Avrasya Tüneli'ne birçok projede şahit olduk.

 

Biz "Kıymetini balık bilmezse halik bilir" anlayışıyla hareket ediyoruz. Milletimizin yapılanları ve bunları inşa edenleri olduğu gibi engel olanları da gördüğüne inanıyoruz. Şimdi AKM, inşallah 2019'un ilk çeyreğinde bitirilecek. Murat Bey'den sözünü aldık. Zaten merdivenlerine varıncaya kadar her şeyi sundular. Beraberce, bakanımla birlikte şu uygundur, şu değildir, şimdiden tüm hazırlıklarını yaptık. Adım adım bunları takip ettik. Çünkü eğer işimize sahip çıkmazsak bunun sonucunu yakalaması mümkün değildir. Bu adeta bir süreç."

Ayrıntılar birazdan...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.