“Cumhurbaşkanını göreve davet ediyorum”

“Cumhurbaşkanını göreve davet ediyorum”
"Bu düzenlemelerin karşısında Sayın Cumhurbaşkanını göreve davet ediyorum"

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türkiye'de sadece iktidar yetkililerinin ve iktidar yetkililerinin yakınlarının güvenliğinin sağlanabilmesi için düzenlemeler yapıldığını belirterek, "Bu düzenlemelerin karşısında Sayın Cumhurbaşkanını göreve davet ediyorum" dedi.  

 

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, düzenlediği basın toplantısında, iki ay önce "olağanüstü hal dönemine giriyoruz" dediğinde bir kesimin kendisini eleştirdiğini ifade ederek, "şu anda olağanüstü hal değil modern bir darbeyle karşı karşıya" olunduğunu iddia etti. Türkiye'de geçmişte de siyasette yolsuzluklar yaşandığını anımsatan Tekin, "Bu dönemki yolsuzluğun bir başka boyutu var. Türkiye dış politikası konusunda da ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Bir ülkenin yöneticileri bir başka ülkenin istihbaratları tarafından rehin alınabilecek duruma gelmişse bunun ne kadar tehlike olduğunu herhalde siz de fark ediyorsunuz" görüşünü savundu.

Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin eleştirilerde bulunan Tekin, şöyle konuştu:

"Özel yetkili mahkemeler yıllardır insanların canını yakarken bugün nereden aklınıza özel yetkili mahkemeleri kaldırmak geldi? Sadece çocuklarınıza dokunacağı için. 2010'da 'Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu böyle oluşturacağız' dediler. Şimdi ne oldu, ansızın bu HSYK paralel yapının bir parçası haline geldi? Çünkü çocuklarınızı ve sizleri suçüstü ettiği için geldi. Devletin kurumlarında farklı düşünceler olabilir ama bu kavga devletin vicdanını sızlatmıştır. Orada görev yapan insanlar, bütün bu olup bitenleri görmezlikten gelebilir miydi?" 

"Ana muhalefet bunun gereğini yaptı" 

Türkiye'nin çıkarlarının tamamının askıya alındığını, sadece iktidar yetkililerinin ve iktidar yetkililerinin yakınlarının güvenliğinin sağlanabilmesi için düzenlemeler yapıldığını iddia eden Tekin, şunları söyledi:

"Bu düzenlemelerin karşısında Sayın Cumhurbaşkanı'nı göreve davet ediyorum. Hatırlarsanız, anayasa değişikliği yapmaksızın bir kanunla Sayın Cumhurbaşkanı'nın görev süresi kısaltılmıştı. Sayın Cumhurbaşkanı, ana muhalefete çağrıda bulunmuştu, 'Ana muhalefet bunun gereğini yapar' demişti. Ana muhalefet bunun gereğini yaptı, ana muhalefet Anayasa'ya, hukuka saygısı gereği bunun gereğini yaptı. Şimdi, ana muhalefetin genel başkan yardımcısı olarak Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulunmak istiyorum. Bir, en doğal iletişim haklarımız kapatıldı, bunun mutlaka geri döndürülmesi lazım. İki, anayasaya aykırı olan HSYK düzenlemesinin derhal iade edilmesi lazım, aksi takdirde bütün bu olup bitenlerin suç ortağı da Sayın Cumhurbaşkanı'nın kendisi olmuş olur. Ben bu duyarlılık içinde olabileceği inancı içerisindeyim. Hiç kimsenin geleceği Türkiye'nin geleceğinden daha önemli değildir. Türkiye'nin ve 76 milyonun geleceğini hepimizin düşünmesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu konudaki tavrını net bir şekilde bekliyoruz."

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.