1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhuriyet tutukluları için araştırma önergesine Meclis Başkanı'ndan ret
Cumhuriyet tutukluları için araştırma önergesine Meclis Başkanı'ndan ret

Cumhuriyet tutukluları için araştırma önergesine Meclis Başkanı'ndan ret

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Cumhuriyet gazetesi tutukluları hakkında verdiği soru önergesi TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından üst yazı ile iade edildi.

A+A-

 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 18 Ekim 2017 tarihinde 22 CHP Milletvekilinin imzası ile Meclis Araştırma Önergesi verdi.

 

 Cumhuriyet Gazetesi davası kapsamında yapılan tutuklamaların araştırılması amacıyla verilen ve "Cumhuriyet gazetesine yönelik açılan dava kapsamında halen tutuklu bulunan İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, muhabir Ahmet Şık ile Emre İper'in serbest bırakılmaması Anayasaya aykrıdır" denilen araştırma önergesi, TBMM Başkanlığı tarafından iade edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı tarafından Meclis Başkanı İsmail Kahraman imzası ile Sezgin Tanrıkulu'na verilen yanıtta "Cumhuriyet Gazetesi davası kapsamında yapılan tutuklamaların araştırılması amacıyla vermiş olduğunuz ilgi Meclis araştırması önergeniz Başkanlığımızca incelenmiştir. Anayasa'nın 138'inci maddesinde, görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamayacağı, görüşme yapılamayacağı veya herhangi bir beyanda bulunulamayacağı belirtilmiştir. İlgi önergenizin gerekçe kısmının ilk üç paragrafı Anayasa'nın 138'inci maddesi kapsamında görüldüğünden ilgi önergeniz ekte iade edilmiştir. Bilgilerinizi rica ederim." ifadelerine yer verildi.(Kaynak:Cumhuriyet)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.