1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Darüşşafaka'nın Yaşar Kemal Sempozyumu
Darüşşafaka'nın Yaşar Kemal Sempozyumu

Darüşşafaka'nın Yaşar Kemal Sempozyumu

Hayranı olduğum, dünya edebiyatının dev kalemini 2010 yılında Darüşşafaka Cemiyetinin geleneksel Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreninde tanıdım.

A+A-

Kısa süre sonra da, benim için erişilmez olan Yaşar Kemal, beni dost çevresine kabul ederek onurlandırdı. Ev ziyaretleri, yemekli sohbetler ile devam etti dostluğumuz. Rahatsız ederim endişesiyle sık aramamaya çalışırdım. Ama on, onbeş gün benden ses çıkmadğında  aniden telefonum çalar, telefonun öbür ucundaki sevgili eşi Ayşe Semiha Baban "Yaşar sizinle konuşmak istiyor" diyerek ona uzatırdı telefonu. 

Sohbetlerimizden birinde; yakın arkadaşı Sait Faik'in eserlerinin telif haklarını Darüşşafaka'ya bağışlanmasında Yaşar Kemal'in rolünü öğreniyorum. Dostluğumuz ilerledikçe daha bir çok şey paylaşıyor benimle. Doğup büyüdüğü Türkmen Köyü Hemite’yi, Van’da ailesinin mensup olduğu, övünçle anlattığı Livan aşiretini, gençlik yıllarını, köy köy gezip okuduğu derlediği destanları, Cumhuriyet gazetesinde işe başlamasını, tehlikelere karşın gecenin karanlığına gizlenerek birlikte sınırı geçtiği kaçakçılarla yaptığı röportajları, yazılarından dolayı yargılanmalarını, hapisle cezalandırılmasını, İşçi partisi kongrelerindeki konuşmlarını, daha nicelerini ilk ağızdan dinleme mutluluğuna eriyorum.  

Yaşar Kemal'in sonsuzluğa yürüyüşünün birinci yılını idrak ediyoruz. Onu çok ama çok özlüyorum, çok özlüyoruz. Bugünün toz duman, çatışma ortamında galiba onu “Barış adamı” kimliğiyle daha çok özlüyorum, daha çok arıyorm.  

Bir yazısında Diyarbekirli yazar Şeyhmus Diken; 
"İşin doğrusu Yaşar Kemal gibi Dünya Edebiyatının büyük ustası bir dil kıymetlisi şahsiyeti sade edebiyatçılığı ile tanıyıp, bilmek kanımca Yaşar Kemal'e büyük haksızlık olur. Yaşar Kemal'i vicdan ve onur sahibi aydın sesiyle de tanımak bilmek gerek. Yaşar Kemal'in sesi "onur da ağlar" diyerek haykıran bu coğrafyanın bir başka evladı Ahmed Arif'in dizesiyle bir içses'tir. Diğer bütün içses'ler gibi deruni ve içerden bir sestir. "Hariçten gazel okuma"ya ve okuyanlara karşı tavırlı bir içses. Yürekten yaralı, her ölüme, her yıkıma, her talana, her acıya, cinsiyet, kimlik, etnisite ayrımı gütmeksizin içi, yüreği yanan bir içses..."  tir diyerek tanımlıyor Şeyhmus Diken bu Dünya Edebiyatının büyük ustasını.

Yaşar Kemalin 1992’den bu yana, inatla, kimi zaman özlemle, kimi zaman öfkeyle ve her zaman umutla dile getirdiği demokrasi, insan hakları ve barış çağrılarını, uyarılarını ve söyleşilerini, bu konulara dair yazılarını bir araya getirdiği kitabının önsözünde:   “Böyle çağrıları çok yazdım, yirmi yıldır yazdıklarımı bir araya toplayarak bir daha çağrıda bulunayım dedim. Ne söylense sanki duyan yok, gören yok” diye başlayan yazar, “Gençliğimde, gazetecilik yıllarımda Çanakkalede, Kurtuluş Savaşında birlikte savaşmış Türkleri de, Kürtleri de, onların sevgi ve dostluk dolu anılarını da çok dinledim. Bugün onların çocukları, torunları böyle bir kardeş savaşını kabul etmemeli. Etmiyorlar da. Bu savaş inanılmayacak kadar uzun sürdü. Türkler de Kürtler de bu savaşın bitmesini istiyorlar, bundan kuşkum yok” diyor.

Ve devam ediyor

 “Çok hatalar yaptık ama umutsuzluğa düşmenin bir gereği yok. Bir ülke insanları insanca yaşamayı, mutluluğu, güzelliği seçecekse, bu, evrensel insan haklarından, düşünce özgürlüğünden geçer. Dilini ve onurunu istemek en temel ve doğal haktır…

Ben diyorum ki, bu yaraların sağaltılması bizim elimizde. Ülkemizin onurunu, ekmeğini, kültür zenginliğini kurtarmak elimizde. Gelin de doğru dürüst bir demokratik düzenin kurulması için aklımızla, yüreğimizle elele verelim. Bu bir çağrıdır. Sözüm sizedir.”

Bize düşen onun bu çağrısına kulak vermek ve o yolda çalışmaktır.

Rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum seni Yaşar KEMAL.


*Davut ÖKÜTÇÜ’nün Darüşşafaka ‘nın Yaşar Kemal sempozyunumda yaptığı sunum

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.