1. YAZARLAR

  2. Ali Abbas Yılmaz

  3. “Defol Alevi” yazmak “sarhoş/çocuk” işi mi?
Ali Abbas Yılmaz

Ali Abbas Yılmaz

Muhabir / Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

“Defol Alevi” yazmak “sarhoş/çocuk” işi mi?

A+A-

Yaşadığımız bu topraklarda Alevilerin uğradığı katliamların haddi hesabı yok ama şimdi bu yazıda eski defterleri açacak değilim. Ama Aleviler konu olduğunda boş vermişliğin, vurdumduymazlığın ya da göz yummanın bir örneğini de es geçmeyeceğim.

İzmir’in Gaziemir ilçesine bağlı Yeşil Mahallesi’nde Alevi bir ailenin evinin duvarına “Defol Alevi” yazılıyor. Tabii bu ne ilk örnek ne de son örnek olacak, zira Alevilerin başına her ne gelse bir şekilde savuşturuluyor, üstü örtülmeye çalışılıyor.

İzmir gibi bir yerde de bunlar oluyorsa diye insan içinden geçirmeden edemiyor. İzmir’de yaşayan bir Alevi ailenin evinin duvarına “Defol Alevi” yazılmasından çok bunu yazanların bir türlü bulunamaması ve her ne hükmetse böylesi vakalarda hep “ya sarhoş ya da çocuk işidir” denilip üstünün kapatılması ilginçtir. İlginç olduğu kadar da düşündürücüdür.

Şimdi, doğru oturup doğru düşünelim. Bu ülkede evinin duvarına yazı yazılan ya da çarpı işareti konulan başka bir toplumsal kesim var mı? Neden bunlar hep de Alevilerin başına geliyor? Bugüne kadar Aleviler dışında evleri işaretlenen, katliama uğrayan başka bir toplumsal kesim var mı yok mu, herkesi vicdanında buna cevabını bir zahmet versin.

Evinin duvarına “Defol Alevi” yazılan Alevi vatandaşı polis çağırıyor ve gördüğü muameleye bir bakın; “bu işler sarhoşların ya da çocukların işidir”. İşte tam da zurnanın zırt dediği yer burası. Bugüne kadar Alevi vatandaşların evlerini işaretleyen, duvarına nefret içerikli yazılar yazan her hangi bir fail bulundu mu ya da bu kafayla bulunabilir mi?

Alevilerin evinin duvarına “Defol Alevi” yazmış olabileceği düşünülen, ‘sarhoş, çocuk’  muhabbetleri neden sadece Aleviler konu olduğunda ortaya atılıyor. Ya da şöyle soralım; söz konusu bu ‘sarhoş, çocuk’ vs. neden bir kez olsun “Defol Sünni” diye bir duvara yazı yazmıyor da ya da Sünni bir vatandaşın evine çarpı işareti konmuyor da her seferinde bu Alevilerin başına geliyor? Elbette ki, ne Alevi ne Sünni ne Türk ne Kürt, Arap, Ermeni, Yahudi, Hıristiyan vs. bu topraklarda yaşayan hiçbir vatandaşın evinin duvarına nefret içerikli herhangi bir şey yazılmasın, yazılması da doğru değil. Alevilere yapılan başkalarına da yapılsın diye bir şey kesinlikle söz konusu dahi olamaz. Burada mesele, bu tür olayların neden her seferinde Alevilerin başına geldiği ve neden olayın soruşturulmasını derinleştirmek, fail ya da faillerini bulmak yerine, “sarhoş, çocuk işidir” deyip geçiştirilmesidir.

Bu ülkedeki çocukların ya da sarhoşların evlerin duvarına “Defol Alevi” yamak gibi bir kötü alışkanlıkları olduğuna ihtimal vermek gibi bir ciddiyetsizliğe aklı başında hiçbir vatandaşın inanacağını zannetmiyorum. Ama ne yazık ki, Alevilerle ilgili nefret içerikli her olayda doğru dürüst bir soruşturma yapmak yerine, “bu iş ya sarhoş ya da çocuk işidir” deyip geçiştirmek gibi bir alışkanlık var.

“Kimseye haber vermeyin”, “sarhoş, çocuk işidir” demenin, bu tür olayların üzerini örtmenin bu memlekete bir hayrı dokunmaz. Aleviler söz konusu olduğunda bu tür baştan savmacılıklar artık bir son bulsun. Bu topraklarda ‘defolması’ gereken bir şey varsa o da Alevileri ötekileştiren zihniyettir.

Bu yazı toplam 5092 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.