1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. HAKKARİ

  4. Demirtaş: Bu halkın canından parça koparanlardan hesap sorulur
Demirtaş: Bu halkın canından parça koparanlardan hesap sorulur

Demirtaş: Bu halkın canından parça koparanlardan hesap sorulur

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yüksekova'da yaşanan olayla tüm Kürtlerden bir parça koptuğunu belirterek, "Gever'in ortasında iki genci iş elbiseleriyle katledenler, o katliamcı ve kanlı elleriyle Kürdistan'a gömülecektir''.

A+A-

Yüksekova'da özel harekat polisleri tarafından öldürülen Mehmet Reşit İşbilir (35) ile Veysel İşbilir'in (34) cenazeleri, otopsi için götürüldükleri Van'da işlemlerin tamamlanmasının ardından öğlen saatlerinde konvoy ile Yüksekova'ya getirildi. Cenazeler Yüksekova Cengiz Topel Caddesi'ne getirilirken, cenazeleri karşılamak için toplanan sayıları on bine ulaşan kitleye polis müdahale etti. Polisin gaz bombaları gerçekleştirdiği müdahaleye gençlerinde taş ve molotof kokteyli ile karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çıkan çatışmalar, BDP Genel Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve BDP'li milletvekilleri Esat Canan, Adil Zozani, Özdal Üçer ve BDP'li belediye başkanlarının ilçeye gelmesiyle son bulurken, yeniden toplanan kitle cenazeleri dini vecibeleri yerine getirmek üzere eski merkez camiine götürmek üzere yürüyüşe geçti. 

Yüksekova evlatları için yas tuttu

Burada dini vecibelerin yerine getirilmesi sonrası omuzlara alınan tabutlar defnedilecekleri Bajirge Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı. Omuzlara alınan tabutların üzerlerine PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile PKK bayrakları serildi. Tabutların mezarlığa taşınması sırasında Van karayolu çift yönlü olarak kitle tarafından araç trafiğine kapatıldı. Mezarlığa doğru yapılan yürüyüş sırasında kitle tarafından hep bir ağızdan "Ey şehîd xwîna te erdê namine" , "HPG intikam", "isyan" sloganları atıldı. Kitlenin önünde yer alan gençler tarafından ise, İşbilir'lerin posterleri taşındı. Yine yürüyüşte yer alanlarda yakalarına katledilen amca-yeğenin fotoğraflarını taktı. Yürüyüş boyunca sloganlara ara verilen anlarda kitlenin önünde mezarlığa doğru hareket halinde bulunan anons aracından "Ey reqip" marşı çalındı. Omuzlarda mezarlığa doğru taşınanı cenazeler yol üzerinde bulunan yurttaşlarca da selamlandı. Yurttaşlar evlerinin balkonlarına siyah bezler ve sarı, kırmızı, yeşil flamalar astı.

Cemate ait bina taşlandı 

Yürüyüş sırasında yaşanan katliama duydukları öfke nedeniyle kitle içerisinde bulunan gençler tarafından Gülen cemaatine ait olduğu belirtilen bir bina, molotof ve taş yağmuruna tutuldu. Buraya dönük yapılan molotoflu eylemden sonra gençler, mezarlığın hemen karşısında bulunan özel hareket polislerinin bulunduğu noktayı da taşladı. Kitlenin mezarlığa doğru akışı esnasında yüksek binaların üstüne ve tepelere çıkan polis ve özel harekatçıların ise, kitleyi kamerayla görüntüye aldığı görüldü. 

'Hesabı sorulur'

Mezarlığa getirilen amca ve yeğenin cenazesi ise yoğun kar yağışı altında yan yana toprağa verildi. Defin işlemleri esnasında aileler, yitirdikleri amca-yeğen için gözyaşlarına boğuldu. Törende yer alan Demirtaş ve Tuncel, burada ailelere sarılarak teskin etmeye çalıştı. Cenazelerin toprağa verilmesinin ardından Demirtaş mezar başlarında kısa bir konuşma yaptı. "Tüm Kürdistan halkının başı sağ olsun. Biliyorum ki bugün Kürdistan'da ve dünyanın her yerinde yaşayan Kürtlerden birer parça daha koptu" diyerek sözlerine başlayan Demirtaş, "kendilerinden parça koparanlardan, infaz yapanlardan, katliam dayatanlardan daha önce olduğu gibi bugün ve bundan sonrada olduğu gibi tek tek hesabını soracaklarını" söyledi. 

'Katliamcılar, kanlı elleriyle Kürdistan'a gömülecektir'

Kürt gençliğini, Gever gençliğini katliamla bitireceklerini, teslim alacaklarını sananların bir kez daha yanılacağının altını çizen Demirtaş, "Gever'in ortasında iki genci iş elbiseleriyle katledenler, o katliamcı ve kanlı elleriyle Kürdistan gömülecektir ama Kürdistan ilelebet kalacaktır. Kürt gençlerini ulu orta katledip, çatışma diyenler bu halkın içine çıkacak yüzü bulamayacaklardır. Asıl terörist kar maskeleri ile hastaneyi basıp, işkence edenler ve şehitlerimizi yerde sürükleyenlerdir. Bu halkın öfkesi sizi boğacaktır. Bunlar demokrasiden nasiplerini almadıkları gibi İslamiyet'ten de nasiplerini almamıştır. Şimdi 'analar ağlamasın' diyenler Gever'e baksınlar. Gever'de analar ağlıyor. Böyle bir süreç, barış olmaz. Bu infazların hesabını elbet soracağız. Eğer hükümet infazların üstünü örtmeye çalışırsa yalanlara sığınırsa, Gever halkı ve tüm Kürdistan halkı bu barış sürecine asala destek vermeyecektir" ifadelerini kullandı.

'Başbakan eğer barış istiyorsan, eli kanlı katilleri açığa çıkar'

Demirtaş, ardından İmralı'ya giden BDP ve HDP heyetine işaret ederek, heyetlerin barış için İmralı'da PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştüklerine işaret etti. Buna rağmen bu katliamların yaşandığına dikkat çeken Demirtaş, "Başbakan eğer barış istiyorsan, eli kanlı katilleri açığa çıkar. Buradaki çetelerden hesap sor. Buradaki paralel devlet savaş için her şeyi yapıyor. Sizin polisleriniz, çetecileriniz acil servisi basarak işkence yapıyor. Böyle barış süreci olur mu?" diye sordu. Demirtaş, konuşmasının sonunda İşbilir'lerin katledilmesi sonrası yaptığı açıklama nedeniyle Hakkâri Valisi'ne de tepki gösterdi. Valinin yaşanan olay sonrası bir yandan soruşturmanın sürdüğü yönüne açıklama yaparken, diğer yandan katledilen amca-yeğenin "terörist" olduğu yönünde açıklamalarda bulunarak hükümde bulunmasına Demirtaş sert tepki gösterdi 

Tuncel: Siz hesap sormazsanız bu halk sorar

Demirtaş'ın ardından HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de konuştu. Konuşmasında 'geçmişi unutun, yeni bir dönem başlıyor' sözlerini hatırlattığı Başbakan Erdoğan'a seslenen Tuncel, "Ancak bu zülüm devem ediyor. Devlet aynı devlet. 1915'te, Dersim'de, Maraş'ta, Roboski'de, Gezi'de ve Gever'de bu devleti iyi tanıyoruz. Biz katliamları, işkenceleri unutmayacağız. Unutmayacağız ki barış gelsin. Bu devlet sadece Kürdistan'da değil, Türkiye'de katliamlar yapıyor. Katillere rütbeler veriyor. Hrant Dink'i, Uğur Kaymaz'ı, Şahin Öner'i ve Roboski'de katleden herkesi ödüllendiriyor. Siz bunların hesabını sormazsanız burada barış olmaz. Siz hesap sormazsanız bu halk sorar" dedi. Demirtaş ve Tuncel'in konuşmalarının ardından yüzü maskeli bir genç de kitleye selendi. Gever'de yaşanan olayın hesabı sorulmadan kimseyi evine dönmemeye, yemek yememeye ve uyumamaya çağıran yüzü kapalı genç, "Biz bu saldırının cevabını ve şehitlerin intikamını almayana kadar uyumayacağız. Failler bulunana kadar savaşacağız" şeklinde konuştu.

Mezarlık çıkışı kitleye saldırı 

Yapılan konuşmaların ardından mezarlıktan çıkmak üzere kitle kapıya doğru hareketlendi. Fakat mezarlık çıkışında kitleye dönük ikinci bir polis saldırısı yaşandı. Kitleye müdahalede bulunan polisler, gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi kullandı. Yaşanan ikinci müdahale üzerine mezarlıktan çıkan gençlerde polise taşlarla karşılık verdi. Çıkan olaylar sırasında polise ait bir zırhlı araç mezarlıktan çıkmaya çalışan kitlenin içine daldı. Kitlenin içine dalan zırhlı araç nedeniyle birçok kişi ezilme tehlikesi geçirirken, aynı araçtan o sırada etrafa rast gele ateş açıldı. 

Çatışmalar şiddetlendi

Yaşanan bu olay ilçedeki gerilimi daha da arttırdı. İlçenin birçok noktasına barikat kurup, ateşler yakan gençler ile polisler arasında şiddetli çatışmalar cereyan etti. Van'a giden karayolu ile Cengiz Topal Caddesi ve eski cezaevine giden yolu trafiğe kapatan gençler, buralarda da barikatlar kurup, lastikler yaktı. 

1 yurttaş ağır yaralandı

Çıkan olaylarda Bêmal Topçu (25) isimli bir yurttaş kafasına aldığı darbe ile ağır yaralandı. Yaralanan Tokçu'nun çevredekiler tarafından hemen Yüksekova Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tokçu'nun kafatasında ciddi şekilde yaralandığı öğrenilirken ilk müdahalenin ardından Van'a sevk edildiği belirtildi. İşbilir'lerin cenazelerini defnetmek isteyen kitleye yönelik yapılan ardı ardına yapılan müdahaleler ile bu müdahalede Bêmal Topçu isimli yurttaşın yine bu müdahaleler sırasında ağır yaralanması ilçedeki tansiyonu iyice yükseltti. İlçenin tüm mahallerinde sokaklara çıkan yurttaşlar ile onlara müdahalede bulunmayı sürdüren polisler arasındaki çatışmalar hala devam ediyor.

Polis çekildi

Gerginliğin tırmanması üzerine polisler ilçe merkezinden çekildi. Cengiz Topel Caddesi ve ara sokaklardan çekilen polis zırhlı araçlarıyla birlikte Eczaneler Sokağı'nda bekliyor. Gençler ise Eski Cezaevi Kavşağı'nda yola barikat kurarak, mobese kameralarını kırdı. Öte yandan maskeli ve ellerinde uzun namlulu silah olan bir grup ise mobese kameralarına ateş açtı. İlçede gergin bekleyiş sürüyor. 

Bu haber toplam 811 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.