1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş: Kimse Öcalan'dan boş havuzda yüzmesini beklemesin
Demirtaş: Kimse Öcalan'dan boş havuzda yüzmesini beklemesin

Demirtaş: Kimse Öcalan'dan boş havuzda yüzmesini beklemesin

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş devletin, Kürt halkının ve PKK'nin Öcalan'a yüklediği misyonu iyi bildiğini hatırlatarak, "Bundan kaynaklı da başta devletin Sayın Öcalan'a karşı üslubunu düzeltmesi gerekiyor'' dedi.

A+A-

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) tarafından Kürt sorunun çözüm sürecinde gelinen noktayı tartışmak için yaptıkları aktif diyalog toplantılarının ilki Gren Park Otel'de başladı. "Tigris toplantıları ve çözüm süreci" adı altında gerçekleşen toplantıya BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Akademisyen Mithat Sincar, çok sayıda gazeteci, STÖ, siyasi parti ve kurum temsilcileri katıldı. Çözüm sürecinin tarafları ile görüşmek amacıyla yapılan toplantının ikincisi ise Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile gerçekleştirileceği belirtildi. 

'Sürecin sorumluluğu hepimizin' 

Toplantının ilk konuşmasını yapan DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, sürecin geldiği noktayı sürecin tarafları ile görüşmek için bu toplantıları düzenlediklerini ifade ederek, Kürt ve Türk halkı arasında daha önceki dönemlerde de bu tür görüşmelerin yapıldığını dile getirdi. Başlatılan çözüm sürecini olumlu gördüklerini ifade eden Kaya, "Sayın Öcalan ve Erdoğan'ın başlatmış olduğu bu süreci önemli görüyoruz. Bu sürecin ilerlemesi üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Bu süreci ya hep birlikte çözeceğiz ya da hep birlikte vebalini çekeceğiz. Bu sürecin sorumluluğu hepimizindir. Bu süreci yalnızca kendine fırsat olarak görmenin ne Kürtlere ne de Türklere bir faydası olacaktır. Bu süreçte barışın sağlanması diyalog ile gerçekleşecektir" dedi. 

'Sorunun güvenlik sorunu olmadığı görüldü'

Kürt sorununun güvenlik eksenli olarak görülmesinin sorunun çözümü açısından katkı sağlayamayacağını belirten Kaya, "Geçmiş dönemde Kürt sorunu güvenlik eksenli olarak görüldü; ama sorunun güvenlik sorunu olmadığı herkes tarafından görüldü. Her defasında yaşandığı gibi çözüm adına atılan adımların atılmaması ve bu defa bu tür bir sorunun yaşanması durumunda her iki toplumda bir kırılma ve hayal kırıklığı yaşatacaktır. Bu açıdan toplum talep ve beklentileri iyi okunmalıdır. Ateşkes ve şiddetin ortadan kaldırılması barışı getiremez. Bundan kaynaklı her iki taraf toplumun beklentilerini dikkate almalıdır" ifadesinde bulundu. 

'Kürt var mı dan bu günlere geldik' 

Kaya'nın ardından konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, "Kürt var mıdır? Yok mudur?" tartışmalarının gelinen süreç ile yerini Kürtlerin Ortadoğu'da, dünyada siyasi iradesiyle nasıl yer alması gerektiği tartışmalarına bıraktığını belirtti. Geçen yılın Ekim ayında başlayan çözüm sürecinin PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Başbakan Erdoğan'ın almış olduğu inisiyatif doğrultusunda başladığını söyleyen Demirtaş, "Bugün siyasi heyetlerimiz İmralı'ya gidip gelmektedir. Bizim haricimizde devletin yetkilileri de sürekli adaya gidip gelmektedir. Heyetlerin Sayın Öcalan'la yaptığı görüşmeler resmi olarak kayıt altına alınmasa da tutanaklar ile kayıt altına alınmaktadır. Gün gelecek bu kayıtlar herkes tarafından görülecektir" dedi. 

'Aklı olan herkes bu görüşmelere destek olmalıdır'

Yapılan görüşmelerin önemli olduğunu belirten Demirtaş, "Önemli olan burada konuşmaların yapılmasıdır. Sorunun muhatapları ile konuşulması önemlidir. Bir işe başlamak o işi bitirmek anlamına gelmektedir. Biz bu temelde gördük bu görüşmeleri. Aklı olan herkes bu görüşmelere destek olmalıdır. Bunun alternatifini düşünmek savaştır. 'Biz konuşmaya karşıyız' diyen herkesin savaştan başka bir alternatif bulma zorunluluğu var. Bu masanın ortadan kalkmasının sonuçlarını Oslo'da gördük" diye kaydetti. Siyasetin umut ve beklentiler üzerine yapılamayacağını dile getiren Demirtaş, "Bugün Ortadoğu bir ateş kazanıdır. Masanın ortadan kalkması, diyalogun ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Biz bu diyalogun ortadan kalkmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından Diyarbakır Newroz'un da yayınlanan "Demokratik kurtuluş ve özgür yaşam" manifestosunun devlet ile yapılan bir mutabakat sonucunda ortaya çıktığın hatırlatan Demirtaş, "Sayın Öcalan Newroz'da bir bildiri yayınladı. Bu bildiri Ortadoğu'da bir çözümün olması için yayınlandı. Newroz bildirisi ortak bir mutabakat sonucu yayınlandı. Ortak bir mutabakat sonucunda kaleme alındığını hem Kürt halkı bilmeli hem Türk halkı bilmelidir" şeklinde konuştu. 

'En basitinden bir müzakere aşamasına geldik'

Çözüm sürecinin bir yılını doldurduğunu belirten Demirtaş, "Katıldığım son toplantıda Sayın Öcalan süreç için 'kimsenin kaybettiği bir süreçte değiliz, bu önemli' ifadesinde bulundu. Geldiğimiz noktayı kimse zarar olarak görmesin. En basitinden bir müzakere aşamasına geldik" dedi. Hükümetin PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmelerle önemli bir adım attığını ifade eden Demirtaş, "Hükümet olarak önemli bir adım attınız. Bunun için kimse hükümeti eleştirmesin, bu vicdansızlıktır. Devlet bugüne kadar PKK'yi ve Öcalan'ı görmek istemedi. Bu hükümet bunu anladı. Biz de bu konuda hükümete gerekli tüm destekleri sunduk" dedi. 

'Bu dengesizliğin kalkması lazım' 

Başbakan Erdoğan'ın sürecin aktörü olarak sadece kendisini gördüğünü belirten Demirtaş, "Bugün Başbakan anaların ağlamadığını söylüyor. Ama Başbakan süreci beraber başlattığı Öcalan'ın katkılarını dile getirmiyor. Bu mesele iki kişi arasında basit bir meseleden kaynaklanmadı. Bu sürece başbakan haricinde Sayın Öcalan'ın, PKK'nin, BDP'nin hiç katkısı yok mu? Bu dengesizliğin kaldırılması gerekiyor. Sayın Başbakan son zamanlarda süreci canlandırmak için konuşmalar yapıyor. Ama ne yapacağını kimse bilmiyor. İşte eğer müzakere sürecinin çözülmesi gereken sorunu budur. Bir yıl boyunca taraflar birbirini tanıdı. Bu görüşmeleri uluslararası deneyimlerle bir sonuca kavuşturmalıyız. Bu süreçten sonra müzakereleri yapamazsak herkes bizi sorgular. Biz müzakerelerin başlamasını söylüyoruz. Bunu başından beri Sayın Öcalan'da söylüyor" diye ifade etti. 

'Bir kişiyi muhatap almışsanız ona saygılı olmak zorundasınız'

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a hükümetin saygıyla yaklaşması gerektiğini ve koşullarının düzeltilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, "Bir kişiyi muhatap almışsanız ona saygılı olmak zorundasınız. Devlet, Kürt halkının ve PKK'nin Sayın Öcalan'a yüklediği misyonu biliyor. Ona biçtiği değeri biliyor ve gördü. Bundan kaynaklı da başta devletin, Sayın Öcalan'a karşı üslubunu düzeltmesi gerekiyor. Sayın Öcalan'ın koşulları bu haldeyken nasıl müzakere yürütebilir. Bunu Sayın Öcalan'ın kendisi de söylüyor. Kimse Öcalan'dan boş bir havuzda yüzmesini beklemesin" dedi. 

Toplantı Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Hüseyin Yayman, Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeybek, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Öğretim Görevlisi Prof. Mithat Sancar'ın Demirtaş'a yönelttiği sorular ile devam ediyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.