1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş, Mevsimlik işçi trajedisinden yerel yönetimleri sorumlu tuttu
Demirtaş, Mevsimlik işçi trajedisinden yerel yönetimleri sorumlu tuttu

Demirtaş, Mevsimlik işçi trajedisinden yerel yönetimleri sorumlu tuttu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sakarya'da 7 fındık işçisinin hayatını kaybetmesi sonrası, mevsimlik işçiler konusunda cezaevinden mesaj yayımladı.

A+A-

 

 

 Mesajında hükümeti eleştiren Demirtaş, partisine de özeleştiri getirdi: Mevsimlik işçiliğe, bundan kaynaklı sorunlara çözümler üretme hususunda bizim de eksikliğimizi kabul etmemiz, özeleştiri vermemiz gerekir.

HDP, Sakarya’da fındık işçilerini taşıyan traktör sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yedi kişinin öldüğü, dokuz kişinin yaralandığı kaza hakkında açıklama yaptı. Partinin tutuklu yargılanan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın imzasıyla yayınlanan mesajda, mevsimlik tarım işçilerinin ailelerine başsağlığının yanı sıra partiye yönelik bir de özeleştiri yer aldı.

Sakarya’da meydana gelen kazada yaşamını yitiren mevsimlik tarım işçilerine Allahtan rahmet ve ailelerine başsağlığı dileyen Demirtaş, olayı iş cinayeti olarak niteledi.

Mevsimlik işçilerin güvencesizliğine vurgu yapan Demirtaş, “Yıllardır mevsimlik işçiler konusunda gerekli tedbirleri almayan hükümet ve Çalışma Bakanlığı bu iş cinayetlerinin birinci dereceden sorumlusudur. Mevsimlik işçilerin ulaşım, barınma, sağlık, sosyal güvenlik ve benzeri hiçbir hakkı hükümet güvencesi altında değildir” ifadesini kullandı.

Mevsimlik işçilerin gittikleri yerlerde istismarlara ve ırkçı saldırılara maruz kaldıklarını belirten Demirtaş, “Hükümetin ve Çalışma Bakanlığının bu konularda daha özenli, duyarlı, insan odaklı politikalar belirlemesini bekliyoruz” dedi.

Mevsimlik işçilerin ağırlıklı olarak Kürt işçilerden oluştuğunu ve birçoğunun Kürt illerinden yola çıkarak çalışmaya gittiklerini ifade eden Demirtaş, uzun yıllardır bölgede yerel iktidar olan HDP ve DBP’nin eksikliklerine vurgu yaptı.

Demirtaş, partisine yönelik şu eleştirilerde bulundu: “Yerele dayalı istihdamı arttırmak, yerel ekonomiyi güçlendirecek projeler geliştirmek; insanlarımıza yaşadıkları yerlerde üretime katılarak kendi idamesini sağlayacak desteği sunmak sadece merkezi hükümetin değil, başta yerel yönetimler olmak üzere sivil meclislerin, kent konseylerinin, işveren ve emek örgütlerinin, bir bütün olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Mevsimlik işçiliğe, bundan kaynaklı sorunlara çözümler üretme hususunda bizim de eksikliğimizi kabul etmemiz, özeleştiri vermemiz gerekir. İğneyi kendimize batırmadan sorunlara çözüm bulamayız. Bu yönüyle düşünüldüğünde, mevsimlik işçilikten kaynaklı yaşanan trajediler nedeniyle ayrıca üzgün olduğumun ve sorumluluk duyduğumun bilinmesini isterim. Bütün bu konularda eksiklerimizi gidererek halkımıza layık, toplumsallaşmış, demokratik olarak halkın içinde örgütlenmiş bir demokratik siyaset anlayışı ile çözümler üretmek boynumuzun borcudur. (Haber Merkezi)

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.