Demirtaş'tan Ağrı için duyarlılık çağrısı

Demirtaş'tan Ağrı için duyarlılık çağrısı
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı'da yaşananlara ilişkin "Bütün hazırlıklardan anlaşıldığı üzere İl Seçim Kurulu seçimi AKP lehine çevirmek üzere bir plan içine girmiş, emniyet ve valilik de olası halk tepkisini sert bir şekilde bastırmak üze

  ANKARA  - BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı'da yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Demirtaş, Ağrı'da BDP'nin başarısı sonucunda AKP'nin yaptığı itirazların reddedildiğini ancak buna rağmen AKP'nin sudan gerekçelerle itirazlar yaparak Sırrı Sakık'ın mazbata almasının önüne geçmeye çalıştığını kaydetti. Demirtaş, "Son olarak YSK'ya yapılan itiraz da reddedilerek dosya tekrar Ağrı İl Seçim Kurulu'na iade edilmiştir. Ancak her ne hikmetse Ağrı İl Seçim Kurulu'nda AKP'nin haksız itirazlarını reddeden hakim aniden 6 günlük izne ayrılmıştır. Bu arada çevre illerden yüzlerce polis Ağrı'ya sevk edilerek bütün şehir ablukaya alınmış ve AKP'nin yapacağı yeni itiraz sonucunda seçimin AKP lehine sonuçlanmasının alt yapısı ve hazırlığı tamamlanmıştır. Bütün hazırlıklardan anlaşıldığı üzere İl Seçim Kurulu seçimi AKP lehine çevirmek üzere bir plan içine girmiş, emniyet ve valilik de olası halk tepkisini sert bir şekilde bastırmak üzere kentte sıkıyönetim hazırlığı yapmıştır" diye kaydetti. 


"Tüm bu olanlar AKP hükümetinin ateşle oynamasından başka bir şey değildir. Halkın iradesini hileler yoluyla hiçe sayma geleneği Ağrı'da ilk defa gerçekleşmiyor. 2009 seçimleri de aynı şekilde hırsızlıkla AKP lehine çevrilmişti" ifadesini kullanan Demirtaş, açıklamanın devamında şunları kaydetti: "Ancak bütün bu olanlar AKP'nin çirkin yöntemlerden vazgeçmediğini göstermektedir. Partimiz üst düzeyde bir Genel Merkez heyetini daha Ağrı'ya gönderecektir. Umut ediyor ve diliyoruz ki Ağrı'da bir kez daha küçük hesaplar içerisine girilmez ve halkın iradesine saygı duyulur. Aksi durumda halkımızın öz gücüyle ve bütün meşru yollarla her yerde geliştireceği direnişi durdurmaya AKP'in gücü yetmeyecektir. Halkımızı Ağrı'yla dayanışmaya, demokratik kamuoyunu Ağrı konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz." (Diha)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.