Uzm. Kl. Psk. Büşra Akgün

Uzm. Kl. Psk. Büşra Akgün

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Depresyon

A+A-

•             Günümüzün en sık görülen psikolojik rahatsızlığı olan depresyon tanınma ve tedavi edilme oranı oldukça düşüktür. Depresyon nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilen tıbbi bir hastalıktır. Depresyon sürekli üzüntü halinde olmaya ve zevk veren durumlardan keyif almamaya yol açar. Görülme sıklığı yüksek olan depresyon, bizlerin mesleki ve sosyal işlevselliğini etkileyen ve yaşam kalitemizin azalmasına sebep olur. Depresyon ile yaşam kalitemizin azalması sık görülen diğer hastalıklarla karşılaştırılabilinir düzeydedir. Duygu durum bozukluklarını içeren mental hastalıklar, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi sık ortaya çıkan medikal hastalıklara sebebiyet verebilir.

uzman-klinik-psikolog-busra-akgun-001.jpg

Depresyon belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

•             Çaresizlik ve umutsuzluk duyguları aşırı hissedilir. Genellikle hayata kasvetli bir bakış açısı vardır. Hayatta hiçbir şeyin iyi olamayacağı ve durumun asla iyileşmeyeceği düşünülür.

•             Günlük yapılan aktivitelere karşı ilgi kaybı ortaya çıkar. Eskiden yapılan hobiler, eğlenceler ve sosyal aktivitelerle ilgilenilmez. Genel olarak sevinç ve zevk duyma hissi kaybolur.

•             Kilo değişiklikleri ortaya çıkar. Önemli kilo kaybı ya da kilo artışı yaşanır. Bu değişim vücut ortalamasının yüzde 5’inden daha fazla bir değişimdir.

•             Uyku düzeninde bozukluk ortaya çıkar. Uykusuzluk ya da sabah uyanamama gibi durumlar gözlemlenir.

•             Öfke veya sinirlilik hali süreklidir. Tolerans seviyesi çok düşüktür. Kişi sürekli tedirgin ve huzursuzdur. Kısa süreli öfkeler yaşanır ve her şey onu sinirlendirir.

•             Enerji düşüklüğü görülür. Sürekli yorgun ve halsiz hissetme hali vardır. Küçük ve basit işlerde bile yorulup, bunların tamamlanması uzun sürebilir.

•             Kendinden nefret etme hali ortaya çıkar. Suçluluk ve değersiz hissetme durumu vardır. Özellikle yapılan hatalara karşı kişi kendini en sert şekilde eleştirir.

•             Bağımlılıklar artabilir. Madde bağımlılığı, kumar ya da hızlı araba kullanma gözlemlenir.

•             Konsantrasyon problemleri yaşanır. Odaklanmada, karar vermede veya bir şeyleri hatırlamada sorunlar ortaya çıkar.

•             Nedensiz ağrılar görülür. Baş ağrısı, sırt ağrısı, mide veya kas ağrısı şikayetleri gözlemlenir.

Depresyon Tedavisi

•             Depresyon belirtilerinden birkaçı en az iki haftadır devam ediyorsa bir uzmana müracaat etmek gerekir. Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi yanında psikoterapi uygulanır. Aile desteği son derece önemlidir.

Bu yazı toplam 5148 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.