Dershanelerin dönüşümü resmen başladı

Dershanelerin dönüşümü resmen başladı
Cumhurbaşkanı Gül'ün onayının ardından Resmi Gazete'de yayınlanan kanunla getirilen düzenleme ile ‘dersane'lerin özel okula dönüşümü resmen başladı. MEB'de 14 genel müdür'den üçü değiştirildi.

Dersanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim temel kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından yürürlüğü girdi.

Dün Resmi Gazete'de yayınlanan kanunla getirilendüzenlemelerle Özel Öğretim Kurumları Kanunu'ndan "Dersane” tanımı çıkarıldı.

Artık ortaöğretim ile yüksek öğretime  giriş sınavlarına veya bu sınav ve derslere hazırlık niteliğinde kurs açılamayacak.

'TALİM TERBİYE'DEN 2 ÜYE GİTTİ

Dershaneler, eğitim ve  öğretime 1 Eylül 2015'e kadar devam edebilecek, 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar özel okula dönüşecekler. Kanunun yürürlüğe girmesiyle Bakanlıktaki kadro değişimleri de başladı. 14 genel müdürden 3'ü değiştirilirken 2 Talim Terbiye Kurulu Üyesi görevden alındı. Özel Öğretim Genel Müdürü Mehmet Küçük görevden alınırken yerine Ömer Faruk Yelkenci, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Mustafa Baloğlu'nun yerine ise Yurdagül Aydoğan getirildi.

YURTDIŞINDAKİ TÜRK OKULLARI İÇİN YENİ BİRİM

Yeni kurulacak "Yurtdışı ve Yüksek öğrenim Genel Müdürlüğü"nün önümüzdeki dönemde yurtdışında MEB’e  bağlı yeni okullar kurması gündemde. MEB üst düzey kaynakları, başta Orta Asya, Balkanlar ve Afrika'da çok sayıda ülkeden Milli Eğitim'in yeni okullar açması için talepte bulunduğunu söylediler. Bu yeni genel müdürlük aynı zamanda YÖK'le ilgili denklik işlerinden de sorumlu olacak.

Bu arada Milli Eğitim kaynakları, Bakanlığın YÖK'ün neredeyse üç katı kadar sınav yaptığını ve bu ağır iş yükünün kaldırılması için sınavlara ve ölçme değerlendirmeye bakan birimin yeni kurulacak "Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü" ile tek çatı altında, daire başkanlığı yerine genel müdürlük olarak ihdas edileceğini belirttiler.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.