Dersimle ilgili söz hiç bitmeyecek

Bu sözler 38 Dersim katliamının şahitlerinden Huriye Aslan’a ait. Huriye gibi onbinlerce Dersimli çocuk ailesinin ve sevdiklerinin böylesine vahşice katledilmesine tanıklık etti. Devlet tarafından ailelerinden koparılan bu çocuklardan, “güzel ve sağlıklı” kız çocuklar rütbeli askerlerce seçildi, “sağlıksız ve çirkin” olanlar  ise trenlere bindirilip tren güzergahı boyunca her istasyonda eşraf ve bürokratlara verildi.

Dersim harekatı başladığında bombalardan kaçan onbinlerce insan ormanlara, mağaralara sığındı. Çocuklarını koruyamadığı için nehre atanlar, tecavüze uğramamak için intihar edenler, mağaralarda zehirlenenler, kurda kuşa yem edilenler…

38 Dersim katliamını hiçbir sözün anlatabileceğini sanmıyorum. Bu konuda söylenecek, hala anlatılmamış o kadar çok söz var ki…Dersimle ilgili söz hiç bitmeyecek, ancak hiçbir söz asla  olanları anlatmaya yetmeyecek!

Özür içinin doldurulmasını ister

Böylesine korkunç bir katliam, böylesine korkunç bir vahşet, zulüm ve acının Türkiye siyasetinde ele alınış biçiminin çirkinliğine bakalım:

Bundan birkaç yıl önce sırf muhalefeti zorda bırakma, sıkıştırma adına  önceki dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, özrü kabahatinden büyük dedirtircesine, “Eğer literatürde varsa, Dersim için özür dileriz” dedi.

Sonra CHP Başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulu bir televizyon programında “kendi ve partisi adına özür dilediğini” söyledi ve  söyler söylemez  CHP karıştı, Tanrıkulu “vatan haini” ilan edildi.

Geçen ay bir özür de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’tan geldi. Çalık, "Dersim'de yaşanan katliamlar için özür dilerken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da devletin geçmiş dönemlerde Kürtlere yapmış olduğu zulüm için de özür diliyorum" diyerek katliamı “eski Türkiye” ye yıktı.

Ardından bir “kuru” özür de Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Dersim ziyaretinde yaptığı konuşmada, “yanlışlık varsa düzeltmeye, devlet adına özür dilenmesi gerekiyorsa özür dilemeye hazır olduklarını” söyledi.

 

 

Nezahat Gündoğan & Kazım Gündoğan, Dersim’in Kayıp Kızları, İletişim, 4. Baskı 3013, sf. 56.

A.g.e. sf. 30.

Bu yazı toplam 2624 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.