DEVA'dan sonbaharda kongre hedefi

DEVA'dan sonbaharda kongre hedefi
Eski bakan Ali Babacan’ın genel başkanlığını yaptığı Demokrasi ve Atılım Partisi, seçime girme yeterliliği kazanmak için yıl sonuna kadar teşkilatlanma çalışmalarını tamamlamayı hedefliyor.

TİGRİS HABER  - 81 il için kurulan 18 komisyonun üyeleri bir hafta boyunca illeri dolaşarak rapor hazırlayacak. Gazete Duvar’da Nergis Demirkaya’nın haberine göre, raporların değerlendirilmesinin ardından eş zamanlı olarak teşkilat atamalarının yapılması, ekim-kasım ayına kadar da kongrelerin tamamlanarak partinin büyük kongre için hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

Covid-19 salgında ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’ta kuruluşunu ilan eden Demokrasi ve Atılım Partisi, normalleşme sürecinin başlamasının ardından teşkilatlanma sürecine hız verdi.

DEVA’DA GÖREV ALMAK İÇİN 85 BİN BAŞVURU

Parti yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 90 kişiden oluşan kurucular kurulu üyeleri arasından 18 komisyon oluşturuldu. Bu komisyonlar 81 ilde kurulacak teşkilatlar için çalışma başlattı. 2 ay süren çalışma kapsamında çeşitli formlar oluşturularak parti teşkilatında görev almak isteyenlerin başvuruları alındı, bunlar il ve ilçelere, başvuruların niteliğine göre sınıflandırıldı. Salgın döneminde alınan tedbirler nedeniyle yüz yüze görüşme yapılmadı ama video-konferans ve telefon aracılığıyla başvuranlarla bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Partide görev almak için farklı illerden yapılan toplam başvuru sayısının 85 bin olduğu, bu başvuruların 18 binin İstanbul’dan geldiği öğrenildi.

HER İL İÇİN AYRI RAPORLAR HAZIRLANACAK

Teşkilatlanma için oluşturulan komisyon üyeleri önümüzdeki bir hafta boyunca sorumlu oldukları illere giderek çalışmaları bu kez sahada sürdürecek. Hem başvuran kişilerle hem de illerde kanaat önderleri, çeşitli sivil toplum örgütleriyle görüşmeler gerçekleştirilecek. Her il için önerilerin yer aldığı ayrı raporlar hazırlanacak.

EŞ ZAMANLI ATAMA YAPILACAK

Komisyonların hazırladığı teşkilat raporları gelecek hafta kullanılmaya başlanacak yeni genel merkez binasında yapılacak toplantılarda değerlendirilecek. Bu değerlendirmelerin ardından kısa süre içinde eş zamanlı olarak onlarca il için atama yapılması bekleniyor.

Teşkilatlanma takvimine göre atamaların hemen ardından il-ilçe kongreleri için harekete geçilecek. Bu kongrelerin ekim ya da en geç kasım ayına kadar tamamlanması planlanıyor. Bu kongreler bittikten sonra DEVA Partisi büyük kongresi için tarih belirlenecek. 2020 yılı bitmeden de büyük kongrenin yapılarak seçime girme yeterliliğinin kazanılması hedefleniyor.

‘DEVA’YA İLGİ RANT KAPISI OLDU’

Bu arada DEVA Partisi’nden 81 ildeki teşkilatlanma çalışmalarının sadece komisyonlarda görevlendirilen kişiler tarafından yürütüldüğü, bu isimlerin dışındaki kişilere itibar edilmemesi ve partinin resmi hesapları dışında hiç kimsenin bağış toplamaya yetkili olmadığı uyarısı yapıldı. Parti yetkilileri, bu uyarının nedeni ile ilgili, “Partimize dönük muazzam bir ilgi var. Ancak ne yazık ki bu ilgiyi istismar edenler, DEVA’yı rant kapısına çevirmek isteyenler olabiliyor. Biz de bu nedenle illerde teşkilatlanma görevini yürüten arkadaşlarımızın isimlerini paylaştık. Kişilerden gelen bağış taleplerine itibar edilmemesini istedik” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.