1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. 'Devlet engelliyi dilenci olarak görüyor'
'Devlet engelliyi dilenci olarak görüyor'

'Devlet engelliyi dilenci olarak görüyor'

Türkiye nüfusunun yüzde 12.5'ini oluşturan engelliler, 3 Aralık Engelliler Günü'nün sadece isimde kaldığını belirtti.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1992 yılında alınan karardan bir yıl sonra üye ülkelerce 3 Aralık gününün “Engellilerin topluma kazandırılması, insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla 3 Aralık, Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edildi. Dünya nüfusunun yüzde 10'unu (650 milyon) engelli oluştururken, Türkiye'de ise nüfusun yüzde 12,5’i engellilerden oluşuyor. Özellikle engelli kadınlar, istismara uğrama riskiyle yüz yüze ve engelli kadınlar cinsiyet ve engelli hallerinden dolayı toplumdan dışlanıyor. Yine dünyanın en büyük azınlık grubunu engeliler oluşturuyor. Engelliler öne çıkan diğer önemli bir sorusu ise, iş bulamamak. Eğitim olanaklarından yararlanamayan engelliler, yaşamlarını sürdürmelerine uygun olmayan sokak, cadde, kurum ve kuruluşlardan dolayı zorluklar ile boğuşuyor. Türkiye'de 2005 yılında 5378 sayılı kanunla yürürlüğe giren "Özürlüler Yasası" ile başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum, kuruluş ve belediyelerin, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi altyapıları engellilerin erişebilirliğine uyumlu hale getirmesi için 7 yıllık bir süre tanınırken, 7 Temmuz 2012'de bitmesi kararlaştırılan uygulamalar kurumların üzerlerine düşen görevleri yerine getirmemesinden dolayı tanınan 7 yıllık süreye 3 yıl daha eklenerek uzatıldı. 

'Engelli kadınlar taciz ve istismara maruz kalıyor'

20 binin üzerinde engellinin olduğu Van'da, engelliler yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak için dernek kurarken, Van Engelsiz Yaşam Derneği Eş Başkanı Şahin Furat, engellilerin en büyük sorunlarının başında ulaşımın geldiğini belirterek, engellilerin özgürleşmesini, evden çıkabilmesini sağlamak için öncelikle caddelerin, sokakların, yolların, sosyal alanların, kamu binalarının, şirketlerin, toplu taşıma araçlarının erişim engellerinden arındırılmasının şart olduğunu söyledi. Engellilere toplum tarafından da çok sıkıntılar yaşatıldığını ifade eden Furat, engellilerin toplumda üçüncü plana itildiğini ve daha da öteye bir sıralamaya dahil dilmediklerini vurguladı. Kadın engelliler başta olmak üzere engelli yurttaşların çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Furat, "Zihinsel engelli kadınlarımız maalesef taciz ve tecavüze uğruyor. Engellilerin bir yere gelebilmesi için ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Engelli insanlarında artık sokağa çıkma hakkına sahip oldukları topluma kavratılmalıdır. Engellilerinde seçim hakkına sahip oldukları belirtilmelidir. Engelli artık bir yerde kendini ifade edebilme hakkına sahip olmalıdır. Bir engelliye kontenjandan dolayı ‘iş verelim, vergiden kurtaralım’ gibisinden söylemleri de asla kabul etmiyoruz" diye belirtti. 

'Türkiye’de sözde kalıyor’ 

Toplumun engellilere bakış açısını değiştirmek istediklerini kaydeden Furat, engellilerin yaşamlarında zorlayıcı bir yerde bulunan mimari yapıların engellilere göre yapılması için çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti. 5 katlı bir binada engellilerin düşünülmediği taktirde tekerlekli sandalyeye mahkum olan bir engellinin çekeceği zorluğun tarifinin dahi anlatılamaz olduğuna dikkat Furat, 5 katlı bir binanın girişinde bulunan ve engelliler düşünülmeden yapılan girişlerde 5 basamağı geçmenin 5 katlı binayı çıkmaktan çok daha zor olduğunu dile getirdi. Mimari yapılar ve ulaşım araçlarından çekilen zorlukları çözümlemek için çalışmalar yürüteceklerini söyleyen Furat, "Bunların dışında hedefimiz engellilere istihdam yaratmak, uygun parklar yapmak. Kütüphaneler yapmak. Bunları yapmayı düşünüyoruz. Bir de derneğimizin belediyeyle ortaklaşa bir projesi var. Bu proje gerçekleşirse engellilerin tamamına uygun olacak şekilde derneğimizin çalışmalarını yürüteceğiz. Belediyenin de engellilerin yaşamlarını zorlayıcı mimari yapılara izin vermeyerek, yollardaki kaldırımlara bir düzenleme getirmelidir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Türkiye'de ne yazık ki sözde kalmaktan ileriye gitmiyor. Toplumun bütün yapılarının engellilere sahip çıkması lazım” dedi.

'Tüm engeller kaldırılsın'

Engelliler Günü’nde engelliler önündeki tüm engellilerin kaldırılmasını isteyen Furat, şunları söyledi: “İnsanların bir gün dahi olsa kendilerini engelli yerine koysalar, bir günde dahi çok şey anlayacaklardır. Toplumda engelli olmanın birçok engeli vardır. Bu engellerin olmasın en büyük nedeni de insanların bir gün bile olsa kendilerini engellilerin yerine koymamalarından geliyor. Bugün toplumsal, kamusal her alanda engelliler için hiçbir icraat görmüyoruz. Bir engelliyi engelli yapan, toplumdaki insanların engelli vatandaşın önüne çıkardığı engellerdir. Engelliye bir dilenci gözüyle bakılıyor. Biz engelliler olarak fikirsel ve zihinsel olarak her şeyde kendimize güveniyoruz. Engelliye bir iş olanağı sunan bir toplumumuz yok. Engelliler adına Van ilimiz bu konuda yoksundur. Engelliye yönelik hiçbir sosyal faaliyet yok. Park, yüzme havuzu, kütüphaneler, konferans salonu yok. Bunların tamamı engellilerin yaşamış olduğu sıkıntılardır. Öncellikli olarak engelliye bir seçim hakkı verilmiştir. Devlet engelliye 3 ayda bir maaş vererek, engelliyi bir dilenci gibi görüp eve tıkıyor. ‘Al sen bununla yetin ben sana zaten bakıyorum’ gibi bir uygulaması var. Biz bunu kabul etmiyoruz." 

'Engellileri en iyi engelliler temsil edebilir'

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde engelli aday çıkarttıklarını ve engellileri kayda almayan hiçbir siyasi partiyi engelliler olarak kendilerinin de kayda almadığını ifade eden Furat, "Çünkü her engelli size oy vererek, sizi bir yere getiriyorsa partilerinde engellileri seçebilmesi gerekir. Bu konuda Van’da çok ciddi çalışmalar yaptık. Fakat bize bu ilk olanağı sağlayan BDP oldu. BDP bir arkadaşımızı aday gösterdiği için teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bize verilen hakkımız için gereken çalışmayı yapacağız. Engellileri en iyi engelliler temsil edebilir. Van Engelsiz Yaşam Derneği olarak engelli bir arkadaşımızı BDP’den encümen adayı olarak göstermişiz. Bu arkadaşımızın bizi daha çok temsil edileceğine inanıyoruz. Bu amaçla engellinin sadece evde değil her tarafta bir temsiliyet gücünün olması gerektiğini inanıyoruz" diye belirtti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.