1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Devlet ve hükümet avukatı olmayacağız'
'Devlet ve hükümet avukatı olmayacağız'

'Devlet ve hükümet avukatı olmayacağız'

Savunmaya Özgürlük Platformu'nun yaptığı açıklamada, "Halkın hak arama özgürlüğünün kararlı temsilcileri olarak devlet ve hükümet avukatı olma dayatmasına boyun eğmeyeceğiz" denildi.

A+A-

İSTANBUL (DİHA) - Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Katılımcı Avukatlar Grubu (KAV) gibi avukat meslek örgütlerinin bulunduğu Savunmaya Özgürlük Platformu, 22 Kasım 2011'de "KCK" adı altında çoğunluğu Öcalan'ın avukatı 50 kişinin gözaltına alınmasının 2'nci yıldönümü ve "DHKP-C" adı altında tutuklanan avukatların durumuna dikkat çekmek amacıyla Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde basın açıklaması düzenledi. "Savunmaya Özgürlük" pankartının açıldığı açıklamada sık sık, "Bijî berxwedana zindana" sloganı atıldı. Platform adına açıklama yapan Avukat Rezan Sarıca, 22 Kasım 2011'de Türkiye'de farklı 16 baro üyesi avukatların ev ve işyerlerine yapılan baskınlarla 46 avukatın gözaltına alındığını ve 36 avukatın ise tutuklandığını hatırlatarak, 15 meslektaşlarının aradan geçen 2 yıla rağmen hala tutuklu olduğunu söyledi. "KCK" soruşturmalarının siyasal bir proje olduğunu ifade eden Sarıca, asıl amacın Kürt halkını savunmasız bırakmak olduğunu söyledi. Soruşturmalar kapsamında 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'nun ihlal edilmesini "düşmanla savaş hukuku" olarak niteleyen Sarıca, soruşturmalarda suç olarak nitelendirilenlerin devletin denetimindeki mesleki faaliyetler olduğunu belirtti. 

Sarıca, Öcalan'ın avukatlarının yargılandığı "KCK" davasına değinerek, "Gelinen aşamada bu dava trajikomik bir konuma düşmüştür. Sayın Öcalan'ın görüşlerinin bizzat Kandil'e, BDP'ye, tüm kamuoyuna iletilmesini, Kandil'in görüşlerinin de Öcalan'a iletilmesini gerekli gören devlet, meslektaşlarımızın denetim altındaki faaliyetlerini suç olarak nitelemektedir" dedi. 

'Polis devletinin kirli eli avukatlar üzerinden çekilmelidir '

Ocak 2013'te ÇHD üyesi 9 avukatın tutuklandığı ve 22 avukat hakkında da davalar açıldığını hatırlatan Sarıca, söz konusu avukatların girdikleri davadan ve siyasi görüşlerinden dolayı sanık durumuna düştüklerini söyledi. Türkiye'nin en çok tutuklu ve sanık avukatın bulunduğu ülke olduğunu ifade eden Sarıca, "Her geçen gün polis devleti uygulamalarını derinleştiren AKP iktidarı bir adım daha ileri giderek avukatların kendi avukatları olmasını dayatmaktadır. Adliyelerde avukatlara saldırılmakta, duruşmalardan zorla çıkarılmakta, girdikleri davalarla ilgili basın açıklamaları yapmaları dahi polis şiddeti ile engellenmektedir. Her açıdan avukatların faaliyet alanları daraltılmaktadır. Halkın hak arama özgürlüğünün kararlı temsilcileri olarak devlet ve hükümet avukatı olma dayatmasına boyun eğmeyeceğiz. Polis devletinin kirli eli avukatlar üzerinden çekilmelidir. Tutuklu meslektaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.