1. HABERLER

  2. KADIN

  3. DİKASUM, kadın sorunları için kolları sıvadı
DİKASUM, kadın sorunları için kolları sıvadı

DİKASUM, kadın sorunları için kolları sıvadı

Bölgede ilk kadın merkezi olan DİKASUM, mahallelerde kurduğu Kadın Meclisleri ile kadınların yaşadıkları sorunlara çözüm gücü oluyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı, Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM), 2001 yılından bu yana kadın sorunlarını çözmek ve kentteki kadınlar arasında dayanışmayı sağlamak hedefiyle kuruldu. Aynı zamanda Kürt kentlerindeki ilk kadın merkezi olma özelliği taşıyan DİKASUM, özellikle zorunlu göç mağdurlarının yoğun olduğu mahallelerde çalışma yürütüyor.

Çamaşır Evleri DİKASUM şubelerine dönüştürüldü

2003 yılında Hasırlı, Aziziye, Ben u Sen ve ardından da 2008 yılında Yeniköy mahallelerinde, zorunlu göçle kente gelen kadınlarla dayanışma amacıyla ‘çamaşır evleri’ kuran DİKASUM, bundan bir ay önce çamaşır evlerinin misyonunu tamamladığını düşünerek bunları DİKASUM şubelerine dönüştürdü. Ardından da mahallelerde kadın meclisleri oluşturuldu.

Kadın Meclisleri konusunda bilgi veren DİKASUM koordinatörü Özlem Özen, meclislerin mahallelerde yaşanan toplumsal ve sosyal sorunları çözmeyi amaçladığını belirtti. Aziziye Mahallesi Kadın meclisinin Aziziye ve Gündoğan mahallelerini kapsadığı bilgisini verdi.

Bir ay önce meclis çalışmaları başladı

Aziziye DİKASUM şubesinden Hülya Değirmenci Kanat ise, meclis çalışmalarına yaklaşık bir ay önce başladıklarını ifade ederek, “İlk olarak meclise seçilecek olan kadınları DİKASUM seçti. İlk olduğu için bu yöntemi kullandık. İlerki dönemlerdeyse seçimler tamamen demokratik bir yöntem esas alınarak meclis kendisini yenileyecek” dedi.

“En küçük bir sorunda bile en büyük sıkıntıyı kadın yaşıyor” diyen Kanat, “su sorunu, elektrik sorunu, çocuğun yaşadığı sorunlar, çocukların okul yaşamında karşılaştığı sorunların birebir muhatabı anne, kadınlar. Biz de meclis oluştururken kadınların yer alacağı bir platform kurmaya karar verdik” diye sözlerini sürdürdü.

Kadın Meclisi’nin girişimiyle yol yapılıyor

Amed’in kentsel dönüşüm kapsamında bulunan Azizeye mahallesinin en büyük sorunlarından biri yol sorunu. Bu sorunla ilgili Kadın Meclisi mahallenin bağlı olduğu Yenişehir Belediyesi Başkanı ve Meclis Üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirerek sorunu çözme noktasında ilk pratik adımı da attı.

Aziziye mahallesinde ikamet eden ve Kadın Meclisi üyelerinden Şadiye Temel, yıllardır alt yapı sorunlarının devam ettiğini belirterek, “şimdi ilk kez kadın meclisinin girişimiyle yollarımız yapılacak. Evet biz birlik içinde olursak, mahallede dayanışmayı artırırsak çözemeyeceğimiz sorun yoktur” dedi.

Temel, “meclisleştikten sonra daha da güçlendiğimizin farkına vardık. Örnek vermem gerekirse geçen hafta mahallenin yol sorunu konusunda Yenişehir Belediye başkanı ve meclis üyeleriyle bir toplantı yaptık ve o toplantı hem benim açımdan hem de kadın meclisi açısından oldukça verimli geçti. Şimdi meclis olarak gündemimize yeni bir sorunu aldık” diye konuştu.

Sırada toplu taşıma var

Temel, gündemlerinde ulaşım sorununun bulunduğunu da belirterek, “mahalleden kentin diğer bölgelerine ulaşmak için toplu taşıma araçları talebinde bulunacağız. Kadın meclisi olarak şimdi önümüze bu hedefi koyduk” ifadesinde bulundu.

Kadın duyarlılığı arttı

Şadiye Temel Kadın Meclisi olarak, gençliği tehdit eden madde bağımlılığı ve uyuşturucu sorunu konusu, yine işsizlik sorunuyla ilgili ‘ne yapabiliriz’ diye tartışmalar yürüttüklerini de ekledi. “Belki açacağımız küçük atölyelerle kadını üretime ve yaşama katabiliriz. Sonuçta az da olsa o da evin ekonomisine katkıda bulunacaktır. Tabii bunları yaparken planlamamızı da çok iyi yapmalıyız” diye konuştu.

Şadiye Temel, “meclis çalışmasıyla güçlenip mahalleye kadın duyarlılığını kazandırdık. Benim şuna inancım tam, hangi sorunla karşılaşırsak karşılaşalım ben kadın mücadelesiyle bu sorunları aşacağımıza inanıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

(anf)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.