1. YAZARLAR

  2. Mehmet Veysi MALKOÇ

  3. Din, siyaset ve İslamcılık
Mehmet Veysi MALKOÇ

Mehmet Veysi MALKOÇ

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Din, siyaset ve İslamcılık

A+A-

Teoloji ve siyaset tarihine baktığınızda daima birçok dinin belirli kesimler arasında siyaset, ticaret ve yönetim aracı olarak görülmüştür. Esasen dinin kendisi kurallara ve kanunlara dayalı bir yönetim anlayışı olmasına rağmen zamanla bu anlayış amacından sapmış kişisel ikbal ve kişisel hırsların vücut bulduğu bir güç haline gelmiştir.

Başta Romalılar ve Bizanslılar olmak üzere birçok İslam dışı dinlere mensup toplumlarda bu durum hep strateji haline gelmiş din merkezli otorite daima belirleyici güç odağı olmuştur. Aynı durum yine başta Emeviler olmak üzere Abbasiler, Selçuklular, Osmanlılar döneminde de bu olgu devam etmiştir.

Çünkü toplumları konsolide etmenin, insanları yönetim etrafında tebaa olarak görmenin ve sorgulayıcı bir mantığa engel olmanın yegane yolu dini kullanmaktan geçiyor. Daha klasik ve amiyane tabirle söylersek insanları kandırmanın yolu bugün dini değerleri kullanmaktan geçmektedir.

Elbette toplumların inanç sistemleri olur, doğal olarak bu inancı doğrultusunda da yaşamını sürdürebilir, bu doğuştan insana verilen tartışmasız bir temel haktır. İnsanın bu Dünyaya geliş amacının başında manevi hayat gelmektedir. Sorun insanların manevi hayatı doğrultusunda inancını yaşaması değil sorun maneviyatın kullanılarak kişisel ikbal ve üstünlük elde edilmesidir.

Günümüzdeki siyasal İslamcılık birçok ülkede bu temel üzerinde şekillenmiştir. Siyasal İslamcılık toplum üzerindeki manevi baskıların karşılanması amacıyla zamanla vücut bulan bir oluşumdur. Mesela bazı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde yıllarca ibadetini yaşamak, inancı doğrultusunda giyinip kuşanmak, manevi dünyasını korkusuzca dillendirmek noktasında uzun süre problemler yaşanmıştır. Zaman zaman bu problemler baskı ve sindirmeye dönüşmüş bu hususta birçok bedeller ödenmiştir.

Belirli süreçlerden sonra muhafazakâr kesimin bilinçlenip, siyaset ikliminde söz sahibi olunca bu baskılar az da olsa biraz hafifleme trendine girmiştir. Lakin siyasal İslam’ın bazı ülkelerde güç ve otorite sahibi olduktan sonra asıl sıkıntılar o zaman başlamış ve bazı grupların gerçek niyetlerini ortaya çıkarmıştır.

Günümüzde ülkemizdeki muhafazakâr kesimin bir kısmı hazırlıksız olarak güç ve otorite ile tanışmış ve bu gücün verdiği imkânlar bir kısım insanların gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. Daha açık bir ifadeye söylersek İşin içine ticaret, rant ve zenginlik girince bütün o ulvi değerler bir kenara itilmiş ve mevcut sistemden alabildiğince rant devşirmenin yoluna girilmiştir.

İslam’ın infak, yardım, paylaşım gibi emirleri bir kenara itilerek sadece ve sadece kendisine çalışan, geleceğini garanti altına almak için alabildiğince her türlü ahlaki değerleri bir kenara iten egoist bir kesim türemiştir. Oysa bu kesimin birçoğunun geçmişi yoksulluk ve sıkıntılar içinden geçmesine rağmen geçmişlerini bir türlü hatırlamak istememeleri ayrı bir realitedir.

Çünkü Dünyanın sayısız ve aldatıcı nimetleri birçok eski toplumları ve kavimleri yoldan çıkardığı gibi bugünde aynı toplumu yoldan çıkarma tehlikesi bulunmaktadır. Hatta tehlike demeyelim yoldan bile çıktıklarını diyebiliriz.

Geçenlerde çocuğunun mevlidini şatafatlı ve gülünç olabilecek bir törenle gerçekleştiren ve güya mufazakar bir mahalleye mensup olduğunu iddia eden zavallı bir kadının bu durumu sayısız örneklerden biri olarak hafızalarda yer almıştır.

Oysa Yüce Allah (C.C) gönderdiği bütün peygamberler ve kitaplar vasıtasıyla insanları Dünyanın aldatıcı nimetlerine karşı dikkatli olunması hususunda devamlı uyarmıştır. Hele bu nimetleri elde etmek için çeşitli ahlak dışı yollara sapanların akıbetleri konusunda birçok örnekte göstermiştir.

Hal böyle iken, insanlar bu geçmiş akıbetlerden bir türlü ibret almıyor…

 

Bu yazı toplam 5619 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.