1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Diren Rojava, İstanbul seninle!
Diren Rojava, İstanbul seninle!

Diren Rojava, İstanbul seninle!

BDP İstanbul İl Örgütü'nün 24 Kasım'da "Diren Rojava, İstanbul seninle" sloganıyla düzenleyeceği mitingin çalışmaları devam ederken, gençlik ve kadın meclisleri, mitinge katılım çağrısı yaptı.

A+A-

İSTANBUL - BDP İstanbul İl Örgütü'nün "Rojava devrimi" ile dayanışmak amacıyla "Diren Rojava, İstanbul seninle" şiarıyla 24 Kasım'da Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenleyeceği mitingin hazırlık çalışmaları devam ediyor. Miting hazırlıkları çerçevesinde İstanbul'un 34 ilçesinde 75 bin bildiri dağıtılırken, 300 afiş ise mahallere asıldı. HDP İstanbul İl Örgütü, HDK İstanbul Meclisi ve Marmara bölgesinde bulunan BDP il örgütlerinin de kitlesel destek vereceği mitinge, BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP eş başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de katılacak. Saat 11.00'da Haydarpaşa Numune Hastanesi'nin önünden başlayacak yürüyüş kortejlerinin İskele Meydanı'na girişi ile başlayacak mitingde sahneye BDP İstanbul İl Örgütü tarafından asılacak olan "Ya derinlik müzakere ya görkemli direniş" pankartıyla da hükümete PKK Lideri Öcalan ile müzakerelerin başlatılması mesajı da verilecek

BDP İstanbul Gençlik Meclisi üyesi Serbun Yurtsever, Rojava devrimini selamlamak için yapılan mitingi gençlik olarak sahiplendiklerini belirterek, "Çünkü Rojava devrimi bir gençlik, genç kadın devrimidir. YPG öncülüğünde yapılan devrim örnek bir yaşam boyutundadır. Rojava devrimi Kapitalist moderniteye karşı demokratik modernitenin inşa edildiği bir devrim sürecidir. Bu yüzden Rojava devrimi önemlidir. Kürt gençlerini bu devrimi sahiplenmeye çağırıyoruz" dedi.

'Tüm kadınları mitinge katılmaya davet ediyoruz'

BDP İstanbul Kadın Meclisi sözcüsü Semra Demir ise, Rojava'daki öz yönetime değinerek, "Kürt halkı bugün orada bütün halklara çağrı yaparak bir araya getirip öz yönetim kurmaya çalışıyor. Haklarından maruz kaldığı zulme ve inkâra uğradıkları dönemleri atlatma çabasında olmaları bizim yolumuzu da aydınlatmaktadır. Kadınlar Ortadoğu'da 4 duvar arasında bir köle yaşamı yaşarken, Rojava'da kadınlar her alanda çalışıyor ve savaşıyor. Kürdistan'ın en küçük bahçesinde böyle ses çıkması başta Ortadoğu ve biz Kürt kadınları ile dünya halkları için bir ders olarak görüyoruz" dedi. Demir, tüm kadınları "Rojava bîla rojlı te qet u qet nece ava" ve "Kadının tarihi Rojava'daki kadın devrimiyle yeniden yazılıyor" pankartı arkasında buluşarak mitinge katılmaya davet etti. (DİHA) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.