1. YAZARLAR

  2. Özgür TEPE

  3. Dış Politikadaki Çıkmaz
Özgür TEPE

Özgür TEPE

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Dış Politikadaki Çıkmaz

A+A-

 

            Dış Politikadaki sorunlar,komşularla olan ilişkilerimizin gittikçe kötüleşmesi ve ‘Komşularla  sıfır  sorun’ dış politika söyleminden,hemen hemen tüm ülkelerle sorun yaşayan bir ülke haline geldik. 

Peki ne oldu da Türkiye Dış Politikada tek başına kalan, yalnızlaşan bir hale geldi ?

            İlk olarak 2001 yılında iktidara gelen Ak Parti'nin ‘Yeni’  dış politikasını  o zamanlar Ahmet Davutoğlu’nun "Stratejik Derinlik" adlı kitabında yer alan stratejiler belirliyordu. Davutoğlu; Türkiye’nin eski dış politikasını Osmanlı geçmişini reddeden, yüzünü batıya dönmüş ve etrafı düşmanlarla çevrili bir dış politika algısı yarattığını düşünüyordu.

            Davutoğlu; yeni dış politika tasavvurunda  Osmanlı mirasını reddetmeyen ve geçmişi ile barışmak zorunda olan etrafını güvensizlikle değil de daha çok fırsatlarla tanımlayan son olarak Batıdan vazgeçilemiyorsa da kendi geçmişimizi ve kültürümüzü kucaklayan bir İslami kimliklere kucak açan bir dış politika çizgisi öngördüğünü söyleyebiliriz. 

            Türkiye yeni dış politikasında oyun kurucu ve bölgesel bir lider vasıfları yüklenmiş bir şekilde aktif   Diplomasiyi yürütecek konuma getirilmiştir. Süreç içerisinde özellikle 2005 yılında AB ile tam üyelik müzakere sürecinin başlaması dış politika da Türkiye lehine olumlu bir imaj yaratmıştır. Bunun akabinde 2008 yılında İsrail'in Filistin'e saldırılarına karşı verilen tepki, 2009 yılında Davos'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Pres arasında yaşanan gerilim ve yaşanan mavi Marmara olayı  ile Türkiye-İsrail ilişkileri iyice gerginleşmiş, bu da Dış Politika da olumsuz bir imaj oluşturmuştur.

            18 Aralık 2010 yılında Tunus'ta Başlayan ‘Arap Baharı’ kısa sürede Mısır,Libya gibi ülkelere sıçrayarak milyonları içine alan bir Halk ayaklanması halini almıştır. Türkiye'nin yeni dış politika tezinin bu Arap Baharı ile yaşanan devrimden sonra değişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu yıldan itibaren Türkiye'nin özellikle ; Arap devrimi ile başlayan  Suriye’deki iç savaşın ilk yıllarından hakem görevini üstlenerek  bölgesel lider gibi davranması gerektiğini ve sorunu çözecek gözle bakılması sorunun daha bir çıkmaza girmesine yol açmıştır.

Türkiye’nin oyun kurucu olmaktan çok Şam yönetiminin düşürülmesi yönünde bir tavır sergilemesinden sonra ,2013 yılında da Mısır’da Mursi'nin  İktidarda kalması yönünde tavır sergileyerek tercihini 'Müslüman Kardeşler' den yana yapması Türkiye ile ilgili oluşan negatif düşünceleri pekiştirmiştir.

            Sonuç olarak bu yaşanan hadiseleri üst üste konulduğunda, Türkiye dış politikada hiç bir dostu kalmayan, yalnızlaşan ve ülkeler nezdinde olumlu bir imajı olmayan, sıradan bir ülke olarak anılmaya başlanmaktadır.Bu da; beklentileri çok yüksek olan bir ülke için, maalesef güzel bir fotoğraf değildir.

 

Bu yazı toplam 17315 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.