1. YAZARLAR

  2. Mehmet Türk

  3. Diyarbakır, deney sahası değil
Mehmet Türk

Mehmet Türk

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakır, deney sahası değil

A+A-

Yazıma başlamadan önce, neden bunu yazdığımı anlatmak istiyorum. Bu yazımın siyasi olarak algılanmamasını rica ediyorum. Tamamiyle Diyarbakır'a ve Diyarbakır insanını lekelemeye yönelik bazı uygulamalara karşı bir cevap olduğunu bilinmesini isterim.

Diyarbakır kenti ve insanları üzerinde son zamanlarda bir çok sosyal deney yapıldığına malesef tanık oluyoruz. Bu deneyi yapanlar kim, arkalarında kimlerin olduğu çok önemli değil ama bunların hepisi art niyetli ve çıkarcı kesimler olduğunu söylemek, çok doğru olacaktır. Diyarbakır kent yaşamına ve insanlarına karşı şüphesi olanlar, bunu deneylerle değil gerçek hayatta yaşamalıdır. Gerçekten o duruma düşüp yardım isteyen ve bu durumla karşılaşan insanlara sorun. Kaf dağlarını keşfetmiş gibi kahraman edalarına bürünmek, buna çanak tutmak da bu işin daniskalığını yapmakla eşdeğerdir. Diyarbakır kenti, on binlerce yıldan beri 30'u aşkın medeniyete beşiklik, ev sahipliği yapmıştır. Surlarında, camilerinde, kiliselerinde, medreselerinde, evlerinde, küçelerinde bile bu medeniyetlerin izlerini hala görebiliyoruz. Bunca doğal ve belirli, bilinçli yıkımlara rağmen. Kimi neyle sınıyor ve deniyorsunuz keşmerler?

Yoksulluk içerisinde yaşama göz açan insanlara, yokluğun ne olduğunu deney aracı yaparak, insanlarımızı kobay olarak kullanmanız ahmakça ve utanç verici bir davranış. Yokluktan gelenlere yoklukla ders vermek, ne haddinize? Kimsiniz oğlum? Bu davranışınızı kabul etmiyoruz.

Yoksulluğu, yoksul insanlarla sınamayın. Gidin deneylerinizi, kobay olarak kullanabileceğiniz; züppelerin yaşadığı şehirlerde yapın. Gidin plajlarda, haram sofralarda trilyonlar harcayan ve aç, yoksul, yardıma muhtaç insanlardan habersiz olan şehirlerinizdeki insanları kobay olarak kullanarak yapın. Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz veya İçanadolu kentlerinden birine gidin. Diyarbakırlı olduğunuzu, yolda kaldığınızı, aç olduğunuzu söyleyin. Kim nasıl bir tepki verecek? Bakalım o zaman ne cevaplar alacaksınız? Burda yaptığınız deney sonuçları gibi onları da sosyal medyalarda, televizyonlarda gösterin de herkes duysun, bilsin.

Herkesin bildiği ve Qedo olarak tanıdığımız Kadir Aydoğmuş. Dün annemin rahatsızlığı nedeniyle, sosyal medya hesaplarımdan geçmiş olsun dileklerinde bulunmuş ve devamında da, "Mehmet Türk abe, oy istemeye bire bir kimse gelip 'yaşıyorsun, öldün kaldın' demiyor. Şaşırdık mı? Tabiki hayır. Çünkü alıştık bunlara. Diyarbakır üvey evlat muamelesi görüyor. Bunu herkes biliyor kimse sosyal medyadan ahkam kesmesin" şeklinde mesaj verdi. Sanki içimi okumuştu. Söyledikleri çok hoşuma gitti. Buradan da selamlarımı iletiyor gözlerinden öpüyorum.

Bu deneyleri; sanki koronavirüse, gribe çare bulmuşçasına sevinerek paylaşan hemşehrilerimize ne demeli? Ayıp. Vallahi çok ayıp. Yakışmıyor bu davranış bize. Biz iyiliği; reklam olsun diye yapmıyoruz. O çocuklar; açlığın, sıkıntılı yaşamın, onlarca kardeşiyle aynı sofrada oturmanın, tek odada yatmanın ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu çocuklar, erken olgunlaşıyor. Her şeyi erken öğreniyor ve bu bilinçle yaşamını, onurluca sürdürüyor. Çocuklarımızın bu onurlu birikimlerini, deneylerle sınamak haddinize değil. Çocuklarımızı belli olmayan amaçlarınız için kullanmak; şerefsizlik, haysiyetsizliktir.

Mehmet Türk

Bu yazı toplam 8062 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.