1. YAZARLAR

  2. Ekrem Yeşil

  3. “Diyarbakır Futbolunun Yapısal Sorunu”
Ekrem Yeşil

Ekrem Yeşil

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

“Diyarbakır Futbolunun Yapısal Sorunu”

A+A-

Futbol her toplumda tarih boyu artan bir şekilde günlük yaşamın önemli parçası haline gelmiştir. Genç ve enerjik bir nüfusa sahip olan kentimizde de uzun yıllardan beri bir sevgi alanına dönüşmüştür. Değişen koşular içerisinde organizasyon yapılarını sürekli yenileyen futbol kulüplerinin yaratmış olduğu etki ve başarıları ile kentimizde faaliyet yürüten futbol kulüplerinin durumunu dikkate aldığımızda hayal kırıklıklarına varacak boyuta bir olumsuz tablo karşımıza çıkmaktadır.

Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin on ikinci nüfus bakımından onuncu büyük kenti konumundaki ilimizde mücadele eden futbol takımları yaklaşık on yılı aşkın bir süreden (2010 yılından) beri en iyisi 2.Lig seviyesinde mücadele etmiştir. Başka bir deyişle Süper Lig ve onun bir alt ligi olan  TFF 1.Ligi’ne  yükselme başarısını ortaya koyabilen bir futbol kulübümüz olmamıştır.İki yüz bin nüfuslu bir ilçe takımı olan Akhisarspor’un bile yıllardır Süper Lig’de ve hatta Avrupa liglerinde mücadele etmesi futboldaki hazin tablomuzu net bir şekilde bizlere göstermektedir.

Söz konusu başarısızlığı, aynı zamanda: futbol kulüplerimizin sahip olduğu tesis ve altyapı sisteminden, profesyonel liglerde aktif olarak görev yapan teknik adam, futbolcu, hakem sayısından ve futbol kulüplerinin finansal olarak şahıslara bağlı olmaksızın kendini sürdürebilecek bir organizasyon yapısından çok net bir şekilde görmemiz mümkün.

Hepimizi derinden üzen bu tablonun gerekçeleri olarak,  kentin ekonomik potansiyelinin düşük olması, resmi kurumlardan diğer kent kulüplerine sunulan sportif desteğin alınmaması ve kulüplerin ceza ve diğer idari uygulamalar dolayısıyla zaman zaman haksızlıklara uğraması ve benzeri dile getirilebilir.

Sportif başarıyı ciddi anlamda etkileyebilen bu gerekçeler elbette kayda değer alınmalı ve üzerinde önemle durulmalı, ancak kent futbol kulüplerimizin başarısız olmasındaiki önemli neden bulunmaktadır. Birincisi kulüplerimizin sahip olduğu kaynakları da dikkate alarak bulundukları yerden, ulaşmak (varmak) istedikleri yerlere nasıl gidileceğini gösteren Stratejik Planlarının olmaması, ikincisi sahip olduğu kaynaklarını, amaç ve hedefleri doğrultusunda etkin ve verimli kullanabilecek kurumsal bir organizasyondan yoksun olmalarıdır.

Eskiden şahıslara bağlı birkaç basit işleve sahip futbol kulüpleri, endüstriyel yapının getirmiş olduğu uygulamaları sayesinde eko sport organizasyonlara dönüşmüştür. Bu yeni spor yapıları, yürütmüş oldukları faaliyetlerini,  anlık ve gelişigüzel kararlar yerine bütçe yapısını da dikkate alarak belirlemiş olduğu amaç ve hedeflerine ulaşmak için beş veya on yılık stratejik planlar yapmaktadır. Yapılan bu planlar ile örneğin nasıl bir altyapı ve tesis oluşturacağını, üst yapıya ne kadar sporcu taşıyacağını, hangi liglerde mücadele edileceğini ve söz konusu faaliyetlerin sürdürülmesi için elde edilmesi gereken finansal kaynakları nerden ve hangi süreler içerisinde temin edileceği, tüm detayları ile belirlenmiştir..Daha sonra belirlenen amaç ve hedeflerin planlamada belirlenen süreler içerisinde gerçekleşip gerçekleşmediğinin performans ölçümü yapılmaktadır..

Kent genelinde faaliyet yürüten hiçbir futbol kulübümüzün, kendi amaç ve hedeflerinibelirleyecek ve geleceğini kurgulayacak bir stratejik plana sahip olmadıkları tüm sporseverler tarafından bilinmektedir. Hani deniliyor ya, Gideceği yeri bilmeyen gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez”  dolayısıyla ilkin nerde olduğumuzu (misyonumuzu), nereye varmak istediğimizi (vizyonumuzu), nasıl varacağımızı (izlenen yol) ve sahip olunması gereken gelir kaynaklarını ayrıntılı bir şekilde gösteren stratejik planların tüm kulüplerimiz tarafından bir an önce yapılması gerekir.

Diğer yandan yine mesafe kat etmiş birçokspor kulübü,hesap verebilir yönetim yapısı, profesyonel ve uzman kadro istihdamı ve tüm çalışanların görev yetki ve sorumlulukları dâhilinde faaliyet yürütmesi nedeniyle kurumsal bir organizasyon oluşturmuşlardır. Söz konusu bu yapıların oluşturduğu kurumsal sistem, kulüplerin sahip olduğu kaynakları amacına uygun ve etkin bir şekilde kullanabilmesini sağlamıştır. Yine bu çağdaş yapılarda, bir kurumda fark yaratacak en değerli varlığın insan kaynağı olduğu,idari, mali ve teknik alanda görev yapacak insan kaynağının seçiminde ehliyet ve liyakat ölçüsünün olmazsa, olmaz olduğudur.

Tüm sporseverlerin bildiği gibi liyakat ve ehliyet ölçüsünde istihdam ettikleri kişileri çok uzun süreli iş başında tutarak hem kurumsal hafızanın oluşması ve hem de ciddi anlamda bir tecrübe ve istikrarın oluşmasını sağlamışlardır. Başarılı olmuş futbol adamlarından AlexFergusun  25 yıl Manchester United’da, Arsen Wenger 20 yılı aşkın bir süre Arsenal’da görev yapmıştır.

Spor kulüplerimizin yakın dönemine baktığımızda özelikler kulüpler için aynı zamanda kurumsal bir hafıza işlevini gören teknik adamların istifa ve işten el çektirme yöntemleri ile sürekli değişikliğe uğradıkları, hatta çalışma sürelerinin bazen haftalar ile sınırlı olduğu ve yine sürekli yapılan olağanüstü kongreler ile idari kademe de görev alanların da çalışma sürelerinin çok kısıtlı olduğu tüm kent sporseverleri tarafından bilinmektedir.

Önceki yılları bir tarafa bırakırsak sadece 2018  yılı içerisinde kentimizin lokomotif ekiplerinden Amedspor iki kez kongreye giderek yönetim kurulu üyelerinin bir kısmında değişikliğe ve yine aynı yıl içerisinde kulüpte görev yapan beş Teknik Direktör ve ekibinin istifa veya görevden el çektirilme yoluyla değişimine gidilmiştir. . Kentimizin diğer profesyonel takımı olan Diyarbekirspor da gerek yönetim ve gerekse de teknik alandaki değişim ise çok daha fazla tezahür etmektedir.

Kulüplerimizin, sevk ve idaresini yapan ve aynı zamanda bu kurumlara ruh ve karakter veren insan kaynağının seçimi belirli bir planlamaya ve önceden belirlenen ilke ve kriterlere göre yapılmamasından dolayı yönetsel sorunların oluşmasına, ciddi anlamda ekonomik krizlerin yaşanmasına ve spor adına bir üretimin yapılmamasına sebebiyet vermektedir.

Sportif başarı da her yılı bir önceki yılın tekrarına dönüşen futbol kulüplerimizin, planlamadan, stratejiden ve kurumsal kimlikten yoksun faaliyetlerinin aynı şekilde devam etmesi halinde daha uzun yıllar hayal kırıklıklarına neden olacağı aşikârdır. Ünlü filozof AlbertEinstein dediği gibi “Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek aptallıktır. “

Spor kulüplerimizin kangren haline gelmiş bu yapısal sorunları çözebilmesi için özelikle bu alanda başarılı olmuş futbol kulüplerinin planlama ve kurumsallaşmaya ilişkin iyi uygulamalarını dikkate alarak organizasyon yapısını yeniden yapılandırması ve mevcut uygulamaları ile yüzleşerek yeni bir yönetim felsefesi oluşturmaları gerekir.

 Bu yapısal dönüşümün sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için ihtiyaç duyulduğunda bu alanda teknik bilgiye sahip uzman kişiler ve ilimizdeki tüm spor çevrelerinin katkı sunabileceği spor konferansı ve çalıştayların düzenlenmesinin yarar getireceğini düşünüyorum.

Selam ve saygılarımla.

 

Bu yazı toplam 14749 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.