1. YAZARLAR

  2. Özgür TEPE

  3. Diyarbakır için partilerin milletvekili aritmetiği
Özgür TEPE

Özgür TEPE

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakır için partilerin milletvekili aritmetiği

A+A-

 

 

Geçtiğimiz gün  büyük bir heyecan aday listeleri açıklandı. Adayların açıklanmasından sonra fiili olarak seçim maratonu da başlamış oldu. Partilerin aday listelerinde sürpriz isimlerin olması hepimizi şaşırttı. Seçime renkli adaylar ile girecek olan partiler,çok farklı kesimlerden  oluşan  aday listeleri seçimin çok farklı bir atmosferde geçeceğini şimdiden görmekteyiz.

            Diyarbakır bölgesi için belki de en önemli sorulardan biri HDP'nin barajı geçip geçmeyeceği sorusu bu seçimin can alıcı noktalarından birini oluşturduğunu söylemek gerekir.Bölge açısından önemli sonuçların doğuracağı bu seçim kritik bir öneme sahip olduğu, bölgenin geneline yayılan havadan bunu görmek mümkün peki partilerin alacakları vekil sayısını sayısal bir analiz yaparak aşağı yukarı hangi parti kaç tane milletvekili çıkartır?  Şeklinde yaptığım analizi yazıma taşımak istedim.

            Öncelikle HDP barajı geçerse farklı bir sonuç , barajı geçmez ise farklı bir sonucun ortaya çıkacağını söylemek gerekir.

            1.)HDP Barajı geçtiği zaman  Diyarbakır da HDP ve AK Parti'nin  bir önceki seçimde aldığı oyları 1'den 11'e kadar eşit bir şekilde bölüp çıkan oy sayılarının en yüksekten en düşüğe doğru sıraladığımız zaman ortaya çıkan tablo  11 Milletvekilinin 8 tanesini   HDP , 3 tanesini Ak Parti'nin aldığını söylemek gerekir. Bu durumda  Hür Dava Partisi'nin bağımsız adayının  çıkmadığını görmekteyiz.

            2.)HDP barajı geçmediği  taktirde yine aynı aritmetiğin yapıldığı varsayılırsa ,  HDP'nin aldığı oyların barajı geçemediği için sıralamaya girmediği  yalnız Ak Parti'nin alığı oyların 1'den 11'e kadar bölünüp çıkan oylara göre en yüksekten aşağı doğru sıralama yapılarak Ak Parti hanesine yazılacaktır çıkan vekil sayısı 10 tanesi Ak Parti 1 tanesi ise Hür Dava Partisi'nin bağımsız adayının 11. sırada çıktığını söylemek gerekir. 

Sonuç olarak; HDP barajı geçerse  8 Milletvekili HDP , 3 Milletvekili Ak Parti

                          HDP barajı geçmez ise; 10 Milletvekili Ak Parti,1 Bağımsız aday

 

şeklinde ortaya çıkan bu aritmetik durum  gösteriyor ki bu seçimin Diyarbakır bölgesi açısından ciddi bir öneme sahip olduğunu ve HDP'nin Barajı geçip geçmemesi çok farklı tabloların ortaya çıkmasına neden olacak gibi görünüyor. 7 Haziran gecesi hep birlikte izleyip göreceğiz....

 

           

 

             

           

             

           

                                       

 

 

Bu yazı toplam 19298 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.