1. YAZARLAR

  2. Remzi Tanrıverdi

  3. DİYARBAKIR SICAKLIĞI İLE İNGİLİZ SOĞUKLUĞU ARAMAK! -1-
Remzi Tanrıverdi

Remzi Tanrıverdi

köşe yazası
Yazarın Tüm Yazıları >

DİYARBAKIR SICAKLIĞI İLE İNGİLİZ SOĞUKLUĞU ARAMAK! -1-

A+A-

 

Nereden; kimden, nasıl duyduğumu, okuduğumu bilmeden, hatırlamadan yıllarca severek, özümseyerek, cazibesine güvenerek dikkatle anlamaya çalıştığım bir “atasözü” veya deyim biliyorum: “Mekân(lar)ı güzelleştiren insandır”diyor. Aslında doğruluğunu teyid ettirecek bir imkânım olmadı ancak bir Arap atasözü olduğu aklımda kalmış (sanki). Her ne ise artık: benim için, hayat boyu aklımdan çıkmayacağı kesin gibi.

Evet! Mekân(lar) insan(lar) la güzelleşiyor. İnsanlar mekân( lar)ı güzelleştiriyor, ortam oluşturuyor, yaşanılır kılıyor! Güzel insanlar ile yaşamak, her güzel insanın özlem serüvenidir! Şahsen güzel insanlarla karşılaşmak hususunda çok şanslı sayılırım. Güzel insanlar arasında doğdum, güzel insanlarla birlikte büyüdüm ve onlarla birlikte ve güzelleştirdikleri kentlerde yaşadım, yaşıyorum: Diyarbakır, Viyana ve Hastings! “Kentler de insanlara benzer”diyi yeni haklı çıkartır gibi!

Güzel insanlarla birlikte yaşama serüvenim Diyarbakır da başladı, Hastings te devam ediyor. Elbette ki herkes benim çıkardığım sonuçları çıkarmamış olabilir diye de düşünerek bir kaç şey paylaşmak isterim. Hep duyardık, İngilizlerin çok soğuk insanlar olduğunu; “ buzdolabı” yakıştırmasının yapıldığını da defalarca duymuşluğum vardır. Böyle bir söylemi hiç sorgulamadan ve bunu neredeyse İngilizleri tanımlamak için bile kullanan çok kişi vardır etrafımızda. Bu bir sır da değildir aslında! Milletlerin karakteristikleri hakkında üst perdeden tanım yapmak, sanki bir bilgi ve bilinç paylaşımıymış gibi de görülür çoğu zaman. Bakın bu milleti bile tanıyorum edası! Sonra, hayat , hoppala! diye karşınıza çıkar ve sizi teker teker, tane tane düzeltmeye çalışır.

YENİ SERÜVEN BAŞLIYOR! Yıllar önce!.. Diyarbakır dan İngiltere ye gitme kararı verdim. Şu Diyarbakır sıcağını, sıcaklığını İngiltere ye, İngilizlerin soğukluğuna tanıştırmalıydım! Hidayete erdirmeliydim onları; havalarını, mizaçlarını!.. Hurra buzlar erimeliydi!.. KAPALI DEVRE! Diyarbakır-İstanbul-Londra: bilet alındı. Tek yön! Diyarbakır ve İstanbul hattında her zamanki gibi sorun yaşandı. Uzun yolculuğa tahrip edilmiş sinirler ve sitemle başladım. Yıllar sonra, ilk kez gideceğim bir ülke, toplum, insanlar!.. Ve her türlü soğukluğu beynimize işlenmiş bir ülke! Ve kocaman kocaman kaygılarımı ve endişelerimi de birlikte almıştım sanki!.. Her tarafıma “İngiliz soğukluğu” batıyordu! Yolculuk boyunca ne de kötü şeyler düşünmüştüm. Sanki başıma gelmeyecek kötü şeyler kalmayacaktı; ilk karşılaşacağım kişinin suratında buzdan bakışlar bulacaktım!.. Soğuk, manasız bakışlarla karşılaşmak için can atıyordum! Söylenenlerin doğruluk payını yan koltuklarda oturan bay ve bayan İngiliz yolcuların suratlarında, gözlerinde ölçüyordum!.. Henüz bir türlü karşılaşmadığım o soğukluğu düşünmekten yorulmuş, uyumuşum!..

Yetersiz İngilizcemle, haddinden fazla kaygı ve tereddütlerimle yapılan anonslara kulak kabartmaktan da kalmıyordum!.. Uyandığımı da karşımda tebessümleri ile benimle iletişim kurmaya çalışan yaşlı , koltuk komşum çift bir türlü bakışlarıma güvenmemiş olacaklardı ki, iletişim için atılgan bir cesarete ihtiyaç duydular ilk adım için. Ve şeytanın bacağı kırıldı!.. Kadın: “İlk kez mi İngiltere’ye geliyorsunuz?” dedi. Ben: “Evet” dedim. (Allah Allah! Bu da nereden çıktı şimdi!) Kadın: “Çok kalacak mısınız?” dedi. Ben: “Ne kadar kalacağımı bilmiyorum, ama biletim tek yön.” dedim. Kadın: “Nerede kalacaksınız,sizi karşılayacak kimse var mı?” dedi. Ben: “Hastings te arkadaşım da kalacağım ve kimse beni karşılamayacak, kendim trenle gideceğim!” dedim. Kadın: “Nasıl gideceğini biliyor musun?” der demez; erkek arkadaşı, el çantasından kâğıt kalem çıkardı ve güzelce bana bir ulaşım planı çizdi.

Uçakta iniş anonsları yapılıyor ve ben bütün konsantrasyon bozukluğumla uçağın penceresinden dışarısını görmeyi deneyerek yeni yaşamımın ip uçlarını arıyorum! Diğer yandan, adresime en kolay yollardan nasıl ulaşacağımı dert edinen İngiliz çiftin, soğukluklarını ne zaman göstereceklerini merakla düşünüyorum.

 

 

Bu yazı toplam 14049 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.