1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Diyarbakır surlarının 81 burcu 81 il ile tanıtılsın
Diyarbakır surlarının 81 burcu 81 il ile tanıtılsın

Diyarbakır surlarının 81 burcu 81 il ile tanıtılsın

Sur Belediyesi Kırklar Meclisi, 5. Olağan Kurul Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Toplantıda, "81 burç, 81 il ile tanıtılsın" önerisi yapıldı.

A+A-

Sur Belediyesi Kırklar Meclisi, Sur içinde bulunan tarihi mekânlar ve surların restorasyonu için meclis salonunda bir araya geldi. Toplantıya Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş, Kırklar Meclisi üyeleri ve Almanya'nın Hannover kentinden gelen bir heyet katıldı. Toplantıda, Sur içindeki yapıların restorasyon çalışmalarının mimari dokularının bozulmaması ve aslına uygun yapılması için Büyükşehir Belediyesi, Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) ve Koruma Kurulu ile birlikte diyalog geliştirilerek Kırklar Meclisi'nden de seçilen beş kişilik komisyonunda içinde bulunduğu bir heyet oluşturulması kararı alındı. Heyet, yapılacak olan çalışmaların kontrollerinde bulunup çalışmaların seyrine göre hazırlanacak raporların sunumunda etkili olacak. Kent tarihi bozulmadan günümüze kadar gelip ve düzenlemelerle eski rengine kavuşturulacak. 

'İller arası barış ve kardeşlik sembolü'

Abdullah Demirbaş ve Kırklar Meclisi üyeleri, yaptıkları toplantıda aldıkları kararlar içinde, surların seksen bir burcu olduğunu ve bu burçların Türkiye'nin demokratikleşmesi, barış ve kardeşliğin gelişmesi için her ilin bir burcun restorasyonuna katkıda bulunması ve kendini bu şekilde ifade etmesi yolunda öneriler çıktı. Yapılacak olan restorasyon çalışmalarında illerin katkılarının sağlanması için başvurularda bulunacaklarını ifade eden meclis, dünyanın en büyük surlarının Diyarbakır'da olup ve sahiplenilmemesinin acı bir geçek olduğunu ifade ettiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi yetkilileri de, Diyarbakır surlarının kültürel miras listesine alınması için son yıllarda sürdürülen hummalı çalışmalarla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) ''Dünya Kültür Mirası Listesi Adaylık Dosyası''nda yer almak için çalışmalarını bu temelde sürdürdüklerini kaydetti.

Kırklar Meclisi'nin aldığı bir diğer karar ise, Balıkçılar Başı'nda bir "Sevgi Anıtı" yapılmasını kararlaştırdı. 

(DİHA)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.