1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Diyarbakır'da 3 bin genç konserde buluştu
Diyarbakır'da 3 bin genç konserde buluştu

Diyarbakır'da 3 bin genç konserde buluştu

BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi tarafından "Örgütlü gençlikle özgür geleceğe" şiarıyla düzenlenen konserde 3 bini aşkın genç bir araya geldi.

A+A-

DİYARBAKIR- BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi tarafından "Örgütlü gençlikle özgür geleceğe" şiarıyla düzenlenen konserde 3 bini aşkın genç bir araya geldi. Konserde, 30 Kasım'da Diyarbakır'da yapılacak olan 1. Olağan BDP Gençlik Kongresi selamlandı. 
dyb-24-11-13-genclik-meclisi-konseri11-001.jpg
BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi, "Örgütlü gençlikle özgür geleceğe" şiarıyla Kayapınar Belediyesi Amed Kapalı Spor Salonu'nda konser gerçekleştirdi. Konsere, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği (DÖÜ-DER) üyeleri ile il ve ilçe gençlik meclisi üyelerinin yanı sıra 3 bini aşkın kişi katıldı. Genç kadınların rengarenk yöresel kıyafetler giydiği konserde, salona PKK Lideri Abdullah Öcalan ve PKK'nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan'ın dev posterleri asıldı. Salonun değişik yerlerine ise, "27 Kasım'ın mimarı Önder Apo'yu yaşa ve yaşat", "27 Kasım ruhuyla gençlik kongresine gidiyoruz", "Aydın gülüşlü Mahsum gülüşlü yoldaşların anısına sahip çıkacağız", "Savaşta da barışta da seninleyiz ey serok", üzerinde Medeni Yıldırım, Şahin Öner, Ethem Sarısülük, Aydın Erdem, Evrim Demir ve Murat İzol'un fotoğraflarının yer aldığı "Acılar ortaktır, algılarda ortaklaşmalıdır" ve Sakine Cansız'ın fotoğrafın yer aldığı "Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen sevilir" pankartları asıldı. Konser boyunca salonda PKK Lideri Abdullah Öcalan posterlerinin yanı sıra YDG-H ve Komelên Jinen Ciwan bayrakları sallandı. 

Konserde, bir dakikalık saygı duruşunun ardından askeri yürüyüş nizamında yürüyen onlarca genç, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posteri ve "Savaşta da barışta da seninleyiz ey serok" yazılı pankart eşliğinde salon içerisinde yürüyüş gerçekleştirdi. Uzun süre "Bijî Serok Apo" sloganıyla devam eden yürüyüşün ardından konser başladı. 

'Kürt halkı inkara karşı yeni doğuş gerçekleştirdi'

Konserde ilk olarak DÜÖ-DER adına konuşan Mazlum Dağ, Mezopotamya'nın kadim halkı olan Kürtlere tarih boyunca soykırım ve katliamın dayatıldığını belirterek, "Bu kirli politikalar karşısında Kürt gerçekliği yeni doğuşlar gerçekleştirmiştir. Kendisine reva görüleni kabul etmemiş, tarih boyunca bu kirli yaklaşıma karşı direnmişti ve bu direniş en meşru hakkıdır. Önder Apo yılların vermiş olduğu derin siyaset pratiğiyle tüm haklara bir arada nasıl yaşanabileceğinin yolunu göstermiştir. Bu kadım topraklarda yaşayan inanç ve kimliklerin çatışmadan, eşitlik ve özgürlük temelinde bir arada yaşanabilirliği formülünü sunmuştur" diye konuştu. 

'Genç başladık genç başaracağız'

AKP hükümetinin PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan "Demokratik Kurtuluş Özgür Yaşam" hamlesine doğru yaklaşmadığını belirten Dağ, "AKP önderliğimizin attığı her adım karşısında oyalama siyasetini devreye sokarak, Kürt halkının attığı hiçbir adıma karşılık vermemiştir. Aksine sorunu daha da derinleştirecek tutumlar içerisine girmektedir" dedi. Gençlik olarak Rojava devrimini sahipleneceklerini ve AKP'nin kirli politikalarına geçit vermeyeceklerini kaydeden Dağ, "Örgütlü üniversite gençliği Aydınların, Şerzanların, Ali İsmailerin, Mahsumların ve daha ismini sayamadığımız yüzlerce şehidin mirası olan üniversite alanlarını boş bırakmayacağız. 'Genç başladık, genç başaracağız' diyenlerin yoldaşları olarak mücadelelerini yükselterek devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz" diye konuştu. Konuşmanın ardından uzun süre, "Bijî Serok Apo" ve "Bijî berxwadana YPG" sloganları atıldı.

'Baz Mordemlerin yolunda ilerleyip özgürleşeceğiz'

Dağ'ın ardından salonu dolduran gençlere konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, Kürt gençliğinin verdiği mücadele ile Kürt halkı üzerinde oynanan kirli oyunların boşa çıkarıldığını belirterek, örgütlülüklerini daha da yükselterek yeni ve özgür yaşamı hep birlik inşa edeceklerini kaydetti. Aydınları, Baz Mordemleri unutmayacaklarını dile getiren Yılmaz, "Yolumuzu açan onların direnişi ve özgürlük tutkuları idi. Bu yüzden özgür önderliğimizi ve özgür Kürdistan'ı yaratmadan bu yoldan vazgeçmeyeceğiz" diyerek, 30 Kasım günü gerçekleşecek olan 1. Olağan BDP Gençlik Kongresi'ne katılım çağrısı yaptı. 

'Rojava Kürt gençliğinin kırmızı çizgisidir'

Daha sonra konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise, Rojava'da çetecilere karşı savaşan YPG'yi selamlayarak, "Aynı şekilde Taksim'de AKP politikalarını boşa çıkarak 'Diren Lice Taksim seninle' diyen gençleri ve özgürlük hareketini yaratan Önder Apo'yu buradan selamlıyoruz" dedi. Devletin yıllardan bu yana sürdürdüğü imha ve inkar politikalarıyla "öldü" dediği bir halkın PKK ile tekrardan doğduğunu dile getiren Aydoğan, "Bizi inkar edemezsiniz, bizi asimile edemezsiniz' diyen bir grup Türk ve Kürt genci özgürlük hareketini başlattı. İşte gençlik budur. Sizler Kürt gençleri 78 gençliğinin kararlığını, duruşunu, direngenliğini devam ettiren gençlersiniz. Rojava'da gençlik örgütü olan YPG olmasaydı, Rojava devrimi gerçekleşmezdi. Başbakan Rojava ile ilgili olarak 'oraya asılan bayrağı indiririz' diyor. Rojava Kürt gençliğinin kırmızı çizgisidir. Rojava'ya yönelik saldırıda bulunmayı amaçlayanlar Kürt gençliğinden gereken cevabı alacaktır" şeklinde konuştu. 

Aydoğan'ın da konuşması sık sık sloganlarla kesilirken, daha sonra BDP Gençlik Meclisi adına konuşan İbrahim Karaman da, 30 Kasım'da gerçekleşecek olan kongreye güçlü katılım çağrısı yaptı. 

Konuşmaların ardından Dicle Fırat Kültür Merkezi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren müzik gruplarının yanı sıra Koma Hemdem, DÜÖ-DER Kadın Korusu, Berfin Aktay ve Seyda Perinçek sahne aldı. Sanatçıların seslendirdiği ezgiler eşliğinde çekilen coşkulu halaylarla konser geç saatlere kadar sürdü.  

(DİHA) 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.