1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Diyarbakır'da 65 sürgüne D Tipi önünde protesto
Diyarbakır'da 65 sürgüne D Tipi önünde protesto

Diyarbakır'da 65 sürgüne D Tipi önünde protesto

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan 65 tutsak, Edirne F Tipi Cezaevi'ne sürgün edilirken, tutuklu aileleri ve yakınları, sürgün kararını cezaevi önünde protesto etti.

A+A-

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan 65 siyasi tutsakğın Edirne F Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiği haberini alan tutsak aileleri, cezaevi önünde toplandı. Sürgünlerle ilgili hiçbir aileye bilgi verilmediğini aktaran tutsak yakınları, sabah saatlerinde görüşe gittiklerinde tutsakların kendilerine "İyi ki bugün geldiniz yoksa görüşemezdik, çünkü akşam aniden gelip 64 kişinin ismini okuyarak, bizi hava yoluyla Edirne E Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiğimizi açıkladılar. Ama dün saat 18.00'da havaalanına götürdüler, hava sisli olduğundan dolayı bizi tekrar geri getirdiler. Şu anda ne zaman bizi götüreceklerini bilmiyoruz" şeklinde belirtti. 

Aileler: Sürgünler yıldırma politikasıdır ama yılmayacağız

Sabah saatlerinde cezaevi önüne gelen çok sayıda tutsak aileleri sürgün kararına tepki gösterdi. DİHA'ya açıklama yapan sürgün edilen tutsak aileleri Zerife Tuğan, Cemile Bayram, Guler Atlı, Umut Yılmaz, Hanifi Haran ve Fatma Haran, bu sürgün politikasının AKP hükümetinin tutsak ve aileleri yıldırma politikası olduğunu dile getirdi. Sürgün kararını kınadıklarını belirten aileler, herkesi sürgünler konusunda duyarlı olmayı çağırdı.

Ailelerin bekleyişleri devam ederken, aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı M. Emin Yılmaz, İHD, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER, sivil toplum örgütü temsilcileri de cezaevi önüne geldi. "Tecride hayır tutsaklara özgürlük" pankartı açan aileler sık sık, "İçerde dışarıda hücreleri parçala", "Tecride hayır" sloganları attı. 

Ardından kısa bir açıklama yapan TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, bu sürgünlerin hiçbir hukuki yanı olmadığını dile getirerek, cezaevlerinin tamamında tecrit uygulandığı, yetmiyormuş gibi tutsaklar uzak illerdeki cezaevlerine sürgün edilerek tecrit içinde tecrit uygulandığını söyledi. 

'Tutsaklara sahip çıkacağız'

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise, cezaevi politikasının devlet politikası olduğunu belirterek, bu politikanın ta Osmanlı'dan geldiğinin altını çizdi. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana her ne kadar hükümetler değişse de cezaevine yönelik devlet politikasının değişmediğini dile getiren Aydoğan, bu politika AKP hükümeti döneminde daha da derinleştiğine vurgu yaptı. "Öncellikle AKP hükümeti, Bingöl Cezaevi'ndeki yoldaşlarımızın özgürlük arayışında yapılan tünel kazma eylemini bahana ederek böyle bir sürgün furyasına ve tecrit içinde tecrit uygulamalarına başvuruyor" diyen Aydoğan, "Bu sürgünler özgürlük tutsakları ve ailelerini yıldırmaktır. Ama biz tutsak yoldaşların, ailelerimizin yanında olacağız. Çünkü cezaevleri var oldukça içerisi dışarısı fark etmeyecektir. Onun için bu cezaevleri politikalarından vazgeçilmesi için daha çok direnişimizi yükselteceğiz, mücadelemizle arkadaşlarımıza sahip çıkacağız" dedi. 

Sürgün edilen tutsaklar

Sürgün edilen 65 tutsağın isimleri şöyle: Halil İrmez, Ömer Atlı, Erdal Emeç, İbrahim Nilüfer, Seyfettin Yıkar, Mehmet Çoku, Mustafa Ayhan, Nurettin Turğut, Yücel Çelik, Şemsettin Çetiner, Mehmet Çağırıcı, Mehmet Çağırıcı, Vedat Taş, Rağıp Pervane, Abdullah İzgi, İbrahim Filiz, Ferhat Önder, Lütfü Taş, Ferhat Özaykan, Cemal Baran, Taner Bozyel, Murat Bilgiç, Ömer Haran, Süleyman Turhan, Muarrem Güneş, Adnan Alsaç, Aziz Bayın, Hamza Bayram, Bejan Hayme, Aslan Akbalık, Mahir Birgül, Zafer Yıldız, Necmettin Kaçar, Bilal Atlı, Mahmut Tora, Mustafa Çelik, Cevher Ay, Bekir Kaydu, Muhammed Sait Kulu, Serhat Yaşar, Mazlum Ekdi, Mesut Pehlivan, Şeyhdavut Başkan, Gökhan Polat, Cemil Dağ, Ali Kurt, İbrahim Halil Yaman, Sami Geylan, Hogır Üzünca, Bayram İpek, İshan Kaya, Yunus Toy, Bestami Yılmaz, Hasan Baran Akbaş, Hüseyin Adlığ, Ubeyt Şen, Eyüp Selimoğlu, Abdullah Yaşa, Sedat Akyüz, Abdurrahim Güneri, Adil Yalçın, Osman Kaya, Ercan Şengül, Beşir Arcagök ve Ersan Nazlier.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.