1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diyarbakır’da bir ilk daha
Diyarbakır’da bir ilk daha

Diyarbakır’da bir ilk daha

Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği (TPİD) 6. Uluslararası Sempozyumu Dicle Üniversitesinde düzenleniyor.

A+A-

Ali Abbas Yılmaz / Harun Aytulun Özel Haber

Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği, Dicle Üniversitesi ve D.Ü. Dişhekimliği Fakültesi tarafından organize edilen Uluslararası 6. Dicle Sempozyumu açılışı 2 Kasım Cuma günü yapılacak.

Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emrah Ayna, Diyarbakır’da bir ilk olan Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği (TPİD) 6. Uluslararası Sempozyumunun hazırlıklarına ilişkin Tigris Habere konuştu.

Hazırlıklar beş ay sürdü!

TPİD tarafından 6.’sı düzenlenen ve Diyarbakır için bir ilk olan sempozyumun hazırlık çalışmalarına ilişkin olarak gazetemize değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ayna, şunları söyledi: “Bu aşamada şansımız oydu ki, Protetik Diş Tedavisinin derneği olan, Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği yönetim kurulu kararıyla Diyarbakır da 6. Sempozyumunu yapmayı uygun gördüler. Yaklaşık 5 aydır bununla ilgili çalışma yürütüyoruz. Bu sempozyum 2-4 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Sempozyuma,  konusunda uzman 42 profesör,  6 yurt dışından gelen yabancı konuşmacı ve 7 Profesör Workshop yapacaklar. Yaklaşık 350 katılımcı olacak; bu katılımcıların 50-60’ı öğrenci, 150’ye yakını asistan geri kalanda öğretim üyesi ve akademisyendir.  100 e yakın poster bildirisi, 57 sözlü bildiri olacak ve bölgemizin tanıtımına Diyarbakır’da yeniden sosyal yaşamın canlanmasına katkıda bulunacağına inanıyoruz. Türkiye genelinde Diyarbakır’a gelecek olan ve 3 gününü geçirecek olan misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamayı düşünüyoruz. Bu anlamda Diyarbakır’a bir katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize. Günümüzde İmplant uygulamaları zaten güncel, halkımız yakından tanıyor ve sürekli bilgi almaya çalışıyor. Bu anlamda bu bilimin geliştirilmesi için genel bir kaynak olacak. Biz bilgilerimizi paylaşacağız, gelen hocalar bilgilerini paylaşacaklar.”

emrah-ayna-(1).jpg

Sempozyum Diyarbakır’da bir ilk!

Sempozyumun ilk defa Diyarbakır’da gerçekleşecek olmasında kendisinin ve Doç. Dr. Yalçın Değer’in çabalarına vurgu yapan Prof. Dr. Ayna, sempozyuma katkı sunan tüm paydaşlara teşekkürlerini ifade etti. Prof. Dr. Ayna, şöyle konuştu:  “26 yıllık bir dernek olan Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği’nin kongreleri şimdiye kadar Türkiye’nin birçok kentinde bu düzenlenmiş. Yönetim kurulu bizim de yoğun çabalarımız ile Diyarbakır’da yapmamızı uygun gördü. Bu sempozyum ilk defa Diyarbakır’da yapılıyor ve bu bizim için çok önemli. Çünkü birçok üniversite buna talip oluyor, birçok kent bu organizasyonu gerçekleştirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Ama Diyarbakır’ın uygun görülmesi hem bu bölgeye olan ilgiyi hem de güveni tekrardan oluşturacağını düşünerek bu görevi memnuniyetle üstlendik.  Bu konuyla ilgili çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Bu süreçte Sayın Valimizin büyük desteği oldu. Yine,  Sayın Belediye başkanımızın ve Yenişehir kaymakamımızın destekleri oldu. Rektörümüz tam destek verdi. Dekanımız İzzet Yavuz’dan tam destek aldık. Tüm bu çalışmalarımızdın neticesinde sempozyumu uygulama aşamasına geldik.”

Sempozyum sonrası bölge gezisi

Prof. Dr. Ayna, sempozyum sonrası etkinlik programına ilişkin olarak ise şunları söyledi: “Pazar günü de misafirlerimizi bölge gezisine davet ettik; Mardin, Midyat, Suriçi gezilerimiz olacak. Bu anlamda misafirlerimize sosyal yönden de katkıda bulunacağız.”

whatsapp-image-2018-10-31-at-15.52.37.jpeg

Prof. Dr. Emrah Ayna kimdir?

1987’den beri Dicle üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesindeyim. 1987’de öğrenci olarak başlayan Dişhekimliği fakültesindeki eğitimim bugün Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalında profesör öğretim üyesi ve bir yıldır da Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalında bölüm başkanlığı olarak devam ediyor. Göreve geldiğimde her bölümde olduğu gibi bu bölümün de kendine ait sorunları vardı.  Hem bilimsel hem de fiziksel yöndeki sorunları değerlendirmek için arkadaşlarımızla çalışmalar yaptık. Bölümümüzde 11 öğretim üyesi, 18 tane de asistanımız var.  Öncelikle bilimsel çalışmalara önem verdik, sonra da fiziksel şartların düzeltilmesi için gerek dekanlığı gerekse rektörlüğü bilgilendirdik.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.