Diyarbakır’da bir ilk: Eşine dava açtı kendi soyadını aldı

Diyarbakır’da bir ilk: Eşine dava açtı kendi soyadını aldı

Diyarbakır Barosu avukatlarından Aslı Pasinli, evlendikten sonra adına eklenen Baran soyadını sildirmek için dava açtı. Aslı Pasinli Baran, Aile Mahkemesi kararıyla artık sadece Aslı Pasinli olacak.

Gönül Morkoç

TİGRİS HABER - Avukat Aslı Pasinli, bu yılın Temmuz ayında evlendi. Evlilikten sonra ismi Aslı Pasinli Baran olan, avukat Pasinli, eşine ait olan Baran soyadını sildirmek için Diyarbakır Aile Mahkemesi’ne dava açtı. Dava kısa sürede sonuçlandı ve Aile Mahkemesi Pasinli’nin talebini yerinde buldu. 

‘Farkındalık yaratmak istedim’

Konuyla ilgili Tigris Haber’e konuşan Avukat Pasinli, 30 yıl boyunca Aslı Pasinli olarak yaşadığını, bundan sonra da hayatına bu şekilde devam edeceği için mutlu olduğunu söyledi. Diyarbakır Aile Mahkemesi’nin kararını sosyal medya hesabından da paylaşan Pasinli, “Sosyal medyadan paylaşarak farkındalık yaratmak istedim” dedi.

Kadın yok sayılmamalı

 “Babanın soyadı da bir erkeğin soyadı” eleştirilerine de cevap veren Pasinli, “Benim derdim, soyadımın ne olduğu, kimden geldiği değil. Medeni hal değişikliği ile birlikte kadının hayatındaki değişikliklere itirazım var. Kütükten tutun da banka kartlarına kadar bir sürü evrakta değişiklik yapmanız gerekiyor. Kadının yok sayılmasına itiraz ettiğim için bu davayı açtım” dedi.

Değişiklik kariyeri de etkiliyor

Çalışan kadınların evlilikten sonra değişen soyadlarının kariyerlerine de olumsuz etki ettiğinin altını çizen Pasinli, “Evlilik, boşanma gibi medeni hal değişikliklerinde, kadınların yok sayılmasına bir itirazdı bu dava.   AİHM kararları da evlilikten sonraki soyadı değişikliğini özel hayata müdahale olarak değerlendiriyor. Ayrıca kadınların, soyadına müdahaleyi ayrımcılık yasağının ihlali olarak görüyor” diye konuştu.

Türk Medeni Kanunu’na göre kadınlar evlendikten sonra kendi soyadı ile birlikte eşinin de soyadını kullanmak isterse, Nüfus Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurmak zorunda. Sadece kendi soyadını kullanmak isteyen kadınların ise Aile Mahkemesi’ne dava açması gerekiyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum