1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Diyarbakır’da engelliler gününde “orkestra” konseri
Diyarbakır’da engelliler gününde “orkestra” konseri

Diyarbakır’da engelliler gününde “orkestra” konseri

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Tigris Oda Orkestrası ve konuk sanatçılar Farqîn ile Deniz Derman’ın verdiği konser Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Salonunda yoğun izleyici katılımıyla gerçekleşti.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Şube Müdürlüğü organizasyonu ile “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Tigris Oda Orkestrası tarafından konser verildi. Her engel grubundan engelli bireylerin de izleyici olarak katıldığı konsere yoğun izleyici talebi oldu.Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Şube Müdürlüğü’nin hazırlamış olduğu slayt gösterisi ile başlayan etkinlikte konuşan Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri  Metin Kılavuz, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nın 2010 yılında Dünya Sosyal Belediyecilik de birinci olarak seçildiğini aktardı. Yapılan faaliyetlerle kentin ortak yaşam alanında, ortak yaşam okulunda engelli yurttaşlara hizmet edildiğini vurgulayan Kılavuz, emeklerinden dolayı Engelli Şube Müdürlüğü’ne ve faaliyetlerinden dolayı Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Engelli Meclisi’ne teşekkür etti.

‘Engelli olmak değil engel yaratmak sorundur’

“Engelliler günü tek bir gün olmamalı, her gün yaşayarak, hissederek engelli arkadaşlarımızın yaşadığı sıkıntılara ortak olmalıyız” diyen Kılavuz, “bilindiği üzere 1992’de Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla Dünya Engelliler Günü ilan edildi. Türkiye’de birçok sorun engellilerimiz açısından artı sorundur. Türkiye’de yüzde ona yakın bir engelli meclisi baz alınıyor. Kürdistan coğrafyasında bu oran en az yüzde yirmilere yakın bir değerdir. Bilinçli olmamız gerekiyor. Engelli arkadaşlarımıza yönelik hayatın her alanında olduğu gibi bu alanla da ilgili olarak demokratik yaklaşım göstermeli, engelli arkadaşlarımızla demokratik ilişkilendirmeyi esas almalıyız” şeklinde konuştu. Herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini belirten Kılavuz, sözlerine şu şekilde devam etti. “Sokakta yürürken, otobüse binerken, asansöre binerken herkes her anlamda üzerine düşeni yaparsa biz inanıyoruz ki birçok sorunda ortadan kalkar. Engelli olmak sorun değil, engelleri yaratmak sorundur. Hayat paylaşıldıkça güzeldir. Bizler de engelli arkadaşlarımızla sadece bugüne özel değil, yılın her günü empati kuracak şekilde bir yaşam bağı kurarsak inanıyoruz ki birçok engel ortadan kalkar.”

‘Asıl engel, demokrasiden yoksun zihniyettir’

Kent Engelli Meclisi adına konuşan Muhsin Batgi ise, Büyükşehir Belediyesi'nin Diyarbakır’da büyük değişiklikler yarattığına herkesin şahit olduğunu belirtirken, “Şimdiye kadar bu çalışmalarda emeği olan Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, Engelli Şube Müdürü Keziban Demir ve diğer çalışanların büyük katkı ve emekleri vardır. Yerel Gündem 21 Meclisi'nin çalışmalarını yürütürken bizim temel amacımız, engellilerin sosyal yaşamları olmak üzere, siyasi yaşamlarını ve tüm yaşam alanlarını özgürce, rahatça yaşayabileceği alanları yaratmaktır. Çünkü sorunlarımız, temel bakış açımızdan ve demokratik bir anlayış zihniyeti olmadığından kaynaklıdır. Diyarbakır Engelli Şube Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Kent Konseyi’nin yürüttüğü tüm çalışmalar Diyarbakır’da ilk örnek olabilecek temel çalışmalardır” şeklinde konuştu.

Tigris Oda Orkestrası Genel Sanat Yönetmeni ve aynı zamanda Sümerpark Müzik Atölyesi Yürütücüsü olan Mustafa Demir ise Tigris Oda Orkestrası’nın yoğun çabalar sonucu oluştuğunu belirterek, “Orkestramız, coğrafyamızda yaşayan özellikle Diyarbakır’da yaşayan birçok müzik eğitmeninin, Türk sanat müziğinde, uluslararası müzik ve coğrafyamıza ait müzikleri belli bir sınıfta değerlendirmek için yapmış olduğu çabalardan dolayı ortaya çıkmıştır” dedi. Orkestranın çok uzun zamanlardan beri bu çalışmalara devam ettiğini aktaran Demir, “bugünü özellikle Dünya Engelliler günü olduğu için, bunun özel bir an olduğunu düşündüğümüz için onlara armağan etmek istedik” şeklinde konuştu.

Konser etkinliği konuk sanatçılar Farqîn ve Deniz Deman’ın sahne almasının akabinde sona erdi.

oda-orkestrasi-2-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.