1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Diyarbakır'ın tarihi demirciler çarşısı taşınıyor
Diyarbakır'ın tarihi demirciler çarşısı taşınıyor

Diyarbakır'ın tarihi demirciler çarşısı taşınıyor

Sur ilçesine bağlı Balıkçılarbaşı semtinde bulunan ve binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Demirciler Çarşısı'nın tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesi ile Siverek yolu üzerinde inşa edilen Sanayi Sitesi'ne taşınma kararı alındı.

A+A-

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Balıkçılarbaşı semtinde bulunan ve binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Demirciler Çarşısı, gelişen teknolojiye inat günümüze kadar gelmeyi başarırken, sitenin faaliyetlerinin tarihi dokuya zarar verdiğini gerekçe gösteren Koruma Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Metal İşleri Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi çarşının taşınması için ortak karar aldı.

Gerek gürültü kirliliği gerekse metal işlemesi sırasında meydana gelen titreşimlerin tarihi dokuya zarar verdiği öne sürülen karar çerçevesinde çarşı esnafının kısa bir süre içinde Siverek Yolu üzerinde inşa edilen Demirciler Sitesi'ne taşınması bekleniyor. Bazı esnaflar için makul bir karar olarak görülse de var olan proje ile birlikte birçok çarşı esnafı işsiz kalacağını belirtiyor. Yıllardır bu meslekle uğraşan ancak eskiye göre artık günlük ihtiyaçlarını bile zar zor karşıladıklarını dile getiren Ferhan Enez adlı esnaf, "40 yıldır doğramacılık yapıyorum. Eskiye göre işlerim çok durgun. Ben burada para kazanamıyorum. Hangi parayla gidip orda dükkan alacağım. Hadi aldım diyelim, her gün oraya gidip gelemem. Böyle bir durumum yok mecburen bu işi bırakmak zorunda kalacağım" dedi. 


'Buradan taşınırsak bu işi bırakmak zorunda kalacağım'

Teknolojinin gelişmesi, farklı taleplerin ortaya çıkması ile birlikte iş yapamaz hale geldiklerini ve bu durumda sanayide yeni bir dükkan için verebileceği 50-60 bin TL'si olmadığını dile getiren Zülküf Arslan ise, şunları söyledi: "Demirciler Kooperatifi, bize demirciler sitesinde dükkan almak için ayda 200 TL kira ödeyeceğimizi söyledi. Ben de adımı yazdım birkaç ay ödedim. Sonra bana 'biz yanlış hesap yapmışız aylık bin TL ödemeniz gerekiyor' dediler. Ben de ismimi sildim paramı geri aldım. Ayda bin TL kazanmıyorum ki, onlara nasıl o parayı aylık yatırayım." Demirciler Çarşısı'ndan çıkmak istemediklerini belirten Arslan, "Burada 300 TL kira veriyorum, oraya gidersem aylık bin TL kira vermem lazım. O zaman da bu işi bırakmam lazım" dedi. 

'Bunun altında rant meselesi var'

Demirciler sitesinde yıllardır dükkan kiralayıp çalışan baba mesleğini devam ettiren Mehmet Ayan adlı esnaf da, Demirciler Çarşısı'ndan kesinlikle çıkmak istemediğini ifade ederek, yaşanacak olan mağduriyetin bedelini kimin ödeyeceğini sordu. İşyerinden hiçbir şekilde çıkmayacağını dile getiren Ayan, "İnsanlar dükkanlarından olursa mağdur olur. İnsanların çoluk çocuğu var. Evimize çocuklarımıza ne götüreceğiz. Benim gücüm yok. Gidip orada 50-60 bin TL ye dükkan alamam, o kadar param olsa kendime önce bir ev alırım. Sanki bizimle dalga geçiyorlar" diye konuştu. Demirciler Çarşısı'nda bir tarihin yattığını belirten Ayan, "Bizi buradan ancak öldürüp, öyle çıkarırlar. Bunun altında bir rant meselesi var" diye kaydetti.

Kooperatife göre karar sağlıklı, demirciler memnun

Konuya ilişkin görüştüğümüz Kültür Değerlerini Koruma Uygulama ve Denetleme (KUDEP) Şube Müdürü Orhan Balsak, Büyükşehir Belediyesi'nin böyle bir planı olduğunu öne sürdü. Esnafın yaptığı imalatın bulundukları tarihi dokuya zarar verdiğini savunan Balsak, şunları söyledi: "Orada çalışan ağır makineler tarihi dokuya zarar veriyor. Bu yüzden imalatının orada olmaması gerekiyor. Belediye sadece sitenin yapılacağı arazinin temin edilmesiyle ilgili yardımcı oluyor. Belediyenin bu konuda ki rolü budur." İddialara karşılık görüşülen Diyarbakır Metal İşleri Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Abidin Kakdaş ise, Koruma Bölge Müdürlüğü, belediye ve kooperatif olarak demirciler çarşısında yaşanan gürültü kirliği ve gürültü ile birlikte çevreye yayılan titreşimlerin tarihi dokuya zarar verdiğini belirterek, çarşının taşınmasına karar verdiklerini söyledi. Bunun sağlıklı bir karar olduğunu öne süren Kakdaş, üyeleri olan 280 demircinin var olan bu karardan memnun olduğunu iddia etti. Kimsenin mağdur olmayacağını ileri süren Kakdaş, "İddialar doğru değil, demirciler aksine bir an önce sitenin bitmesi için sabırsızlanıyor. Biz onlara dükkan alabilmeleri için kredi alsınlar diye kefalet veriyoruz. Aylık bin 600 TL ödeyerek, o dükkana sahip olmalarını sağlıyoruz" diye konuştu. DİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.