1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Diyarbakırlı kadınlar: Bu şiddetti durdurun artık!
Diyarbakırlı kadınlar: Bu şiddetti durdurun artık!

Diyarbakırlı kadınlar: Bu şiddetti durdurun artık!

DİYARBAKIR(Tigris Haber) - Diyarbakırlı kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde erkek egemenlik zihniyete tepki gösterdi.

A+A-

Haber/ Foto: Gencer ARPACI

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nün tarihi Dominik Cumhuriyeti'nde, Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadelenin önünde yer alan Mirabel kardeşler; 25 Kasım 1960'da, işkence ile katledilerek uçurumdan atılarak katledilmesine dayanıyor. 1999 yılında Birleşmiş Milletler bu tarihi günü, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü olarak kabul etti. O günden sonra kadın hakları savunucuları ve Feminist kadınlar, artan şiddete karşı sokaklara çıkıp seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Diyarbakırlı kadınlarda,  kadına yönelik şiddete tepki göstererek duygularunı şöyle ifade etti.

 

‘Birileri bu şiddete dur demesi gerekiyor’

Tülay Aydın (44) Kadına yönelik şiddetin azalması için hükümete büyük görev düştüğünü kaydederek “Sizinde bildiğiniz gibi artık kadına açık bir şekilde şiddet uygulanıyor. Bunları televizyonda da görüyoruz manşet manşet veriyorlar insanları teşvik ediyorlar, yani kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak istiyorsa bile buna ciddi anlamda yaptırımlar uygulanması gerekiyor ve kesinlikle kadın bizim toplumda ikinci planda ve şiddete maruz kalıyor artık birileri bu şiddete dur demesi gerekiyor. Bence bu konuda en büyük yük iktidara düşüyor iktidar bu konuda çok ciddi çalışmalar yaması gerekiyor ama maalesef bu çalışama Türkiye’de yok denecek kadar az eğer bu konuda iktidar üzerine düşen görevi yerine getirirse şiddetin azalacağını düşünüyorum” dedi.

 

‘Şiddet gören kadınlara devletin sahip çıkmasın gerekir’

 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlardan hiçbir dayanışama görmediğini ifade eden Sultan Altaş (29) “Kadın biraz ilgi istiyor ama erkek bunu anlamıyor. Erkekle her zaman kadından üstün olduğunu zannediyor hâlbuki bu durum böyle öyle değil bence kadınla erkek işittir. Ama erkek fiziksel gücünden faydalanarak bu durumu kadına karşı kullanıyor. Mesele bu gün ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ ama hiçbir kadından bir dayanışma görmedim böyle olunca tabi ki erkek her şeyin merkezinde olur. Bu konuda kadınların güçlü olması gerekir. Birde bu durumda şiddet gören kadınlara devletin sahip çıkmasın lazım” dedi.

 

‘Kadına yönelik şiddetin kültür haline dönüşmüş’

Canê Şan ise toplumda kadına yönelik şiddetin kültür haline dönüştüğünü kaydederek “Çevremizde ve televizyonlarda görüyoruz ciddi anlamda kadınlara şiddet uygulanıyor ve hiçbir şekilde bunun önlemini alınamadığı için kadınlar cinayete kurban gidiyor. Açıkçası ben bu durumu gördüğümde, cinayete kurban giden arkadaşlarımıza çok üzülüyorum ve şiddetle kınıyorum.  Toplumda şöyle bir anlayış oturmuş erkektir yapar yapsa bile haklıdır bence bu böyle olmaması lazım. Kadın çocukluğundan beri duyguları bastırılmış ve ikinci plana atılmış bundan kaynaklı toplumda kadına şiddet bir kültür haline dönüşmüş bu çok yanlış bir yaklaşım bir an önce toplum bu anlayıştan kurtulması gerekir” dedi.

 

‘Kadının kendi ayakları üzerinde durması lazım’

Kadının kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini kaydeden Ayşe Özyılmaz “Birada kadınların kendi ayakları üzerinde durmamasından kaynaklanıyor biraz eşlerine karşı kendi ayakları üzerine de durması gerekiyor. Zaten kadın şiddet gördüğünde eğer bu durum karşısında sessiz kalıyorsa daha da şiddet görmesi kaçınılamaz oluyor. Devletin bu konuda kadın sığınma evlerini yaygınlaştırması ve önlem alınması lazım. Son zamanlarda kadına yönelik şiddet bayağı arttı. Bunun derhal önüne geçilmesi gerekir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.