“Doğu, İstanbul’dan daha avantajlı”

“Doğu, İstanbul’dan daha avantajlı”
DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, Van, Hakkari, Muş ve Bitlis’e yatırım yapacak firmalara 2 milyon TL’ye kadar destek verileceğini belirterek, bu şehirlerin yatırım yapmak için İstanbul’dan 22 kat avantajlı olduğunu söyledi.

 

BURSA - Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) heyeti, Bursalı yatırımcıları TRB-2 bölgesinde yer alan Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’de yatırıma davet etti.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), 2014 yılı için açıkladığı “Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı” bilgilendirme çalışmaları kapsamında Bursa'da iş adamlarına anlattı. Toplantıda konuşan DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, TRB-2 bölgesine yatırım yapacak yatırımcıların İstanbul ve Kocaeli’nden 22 kat daha avantajlı olduğunu dile getirdi. Van, Hakkari, Muş ve Bitlis illerinde yatırım yapacak firmalara 2 milyon liraya kadar destek vereceklerini belirten Demirci, bölgeye büyük ölçekli yatırımcıların gelmesini istediklerini dile getirdi. 6. bölge teşviklerinden bahseden Demirci, "Teşvik belgesi almanın şartı, yatırım tutarının 500 bin TL ve üzerinde olması. İşçi prim payı ödemesi ve işveren pirim payı destekleri var. Faiz indirimi var. 1. ve 2. bölgede faiz indirimi yok. 3. bölgeden başlıyor ve en yüksek indirim 6. bölgede oluşuyor" dedi.

Sadece 6. bölgeye has iki destekten de bahseden Demirci, şöyle konuştu:

"Gelir vergisi ve stopaj desteği var. Yani işçilerinize ödediğiniz ücretin gelir vergisi stopajı 6. bölgede yok. Bir de sigorta pirim işçi payı 6. bölgede ödenmiyor. Bu tabii işçi maliyetleri açısından ciddi bir avantaj sağlıyor. Üst limiti 2 milyon liralık bir program ilan ettik. Tekstil konusunda Bursalı iş dünyasını rekabet avantajını yakalamak için bölgeye davet ediyoruz. Bir şekilde dışa açılmaları gerekiyor. Maliyet düşürücü, rekabet avantajını yakalayıcı yerlere gitmeleri lazım. Bu tekstilin önündeki sorunlardan birisidir. Bölgenin sektöre sunduğu avantajlar, diğer ülkelerde aranan avantajlardan daha iyidir." 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel