1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. (Doğumunun 218. yıldönümünde) PUŞKİN (1)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

(Doğumunun 218. yıldönümünde) PUŞKİN (1)

A+A-

 

"...Puşkin, olağanüstü bir olaydır; belki de Rus bilincine özgü, eşi görülmedik bir olaydır." Rus edebiyatının büyük yazarı Gogol, Puşkin'i böyle tanımlıyor.

 

'Puşkin Üzerine Konuşma ' yazısında ve diğer yazılarında Dostoyevski, Puşkin'in Rus edebiyatının en büyüğü olduğunu ortaya koyar ve "...Puşkin, bize gelecekten haberler getiren peygamberimizdir..." der.

 

Aleksandr Puşkin  ( 6 Haziran 1799 & 10 Şubat 1837), her şeyden önce şairdir. Ancak, sadece 38 yıl süren yaşamında yazmış olduğu öyküler ile tamamlanmış ya da tamamlanmamış romanları ve anlatıları da oldukça başarılı ve etkileyicidir.

 

ÖYKÜLERİ

 

Puşkin'in öykülerinin bir kısmı, ' Merhum İvan Petroviç Byelkin'in Hikayeleri ' başlığı altında yayımlanmıştır. Bu başlıkta yayınlanan öyküler; Atış, Tipi, Tabutçu, Menzil Bekçisi ve Köylü Genç Bayan'dır. Bunun dışında; Goryuhino Köyü Tarihi, Mektuplarla Roman, Maça Kızı, Mısır Geceleri

 ve Kırcali diğer öyküleridir.

 

 Dostoyevski, "Byelkin Hikayeleri" hakkındaki düşüncesini "İnsancıklar" romanında, roman kahramanına söyletir:

 

"...Hayatımda bu kadar güzel bir yapıt okumadığımı söyleyeceğim... Bu kitabı sanki kendim yazmışım gibi okudum, neredeyse kalbimi almış, içini dışına çevirip ne var ne yoksa bir bir dökmüşüm. Öyle bir kitap bu ! Hem çok yalın, o derece yalın ki, vallahi ben de yazabilirdim !

O kadar doğal ki, okuyun da ne derece doğal olduğunu görün; yaşamın ta kendisi..."

 

Dostoyevski- Ev Sahibesi  romanında da Puşkin'in eserleri için,

"... insanca duyguların harika bir betimlemesi..."  değerlendirmesini yapar.

 

&&&

 

Byelkin Hikayeleri başlığı altında toplanan hikayeler, Puşkin'in Rus halkına sevgi dolu yaklaşımını bütün açıklığıyla ortaya koyar.

  Bu öykülerde hikaye edilen insanlar, o kadar doğal, sahici insanlardır ki; Puşkin'in Rus insanlarına olan sevgisini , onları anlatırken gösterdiği sevecenliği, anlatılan insanları unutulmaz kılıyor.

 Öyküleri okuyup bitirdiğinizde, hikayelerin doğallığı ve gerçekçiliği ile sarsıldığınızı görecek sanki o hikayelerin kahramanlarını tanıyor gibi olacaksınız.

   Etkileyici, yalın bir anlatım, gerçekçi hikayeler, başarılı öykü kurgulamaları, sonraki zaman sürecinde pek çok benzeri yazılacak olan öykülerin, belleğimize kalıcı bir biçimde kalmasını sağlıyor.

 

&&&

 

         Puşkin, 'Tipi' öyküsünde, Rusya topraklarında tabiatın, insanların 'kaderlerinde' ne kadar önemli olduğunu, bu öyküye verdiği isimle ortaya koyar.

  Çetin doğa koşulları, kar fırtınası, yolunu yitiren ve güç koşullarda yola devam eden, edemeyen insan hikayelerine Rus edebiyatında sıkça rastlanır. Tolstoy'un 'Efendi Ve Uşağı', yine Puşkin'in ' Yüzbaşının Kızı' isimli romanı bunun en başarılı örnekleridir.

 

Byelkin Hikayeleri'nin bence en güzeli 'Menzil Bekçisi'; Puşkin'in Mektuplarla Roman öyküsünün bir yerinde ifade ettiği:"...Rusya'da rütbeler, ne de olsa posta menzillerinde söküyor. Onlarsız at vermiyorlar adama..." olgusunun en güzel anlatıldığı öykü.

 

&&&

 

Byelkin Hikayeleri, Puşkin'in yarattığı benzersiz tipler, yalın, doğal ama o derece usta, akıcı sevecen anlatımı, insanda öykü okuma isteğini artıran güzellikte öyküler olarak anımsanacaktır.

Bu yazı toplam 645 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.