DOĞUŞ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN/ EDO BRIXO/ CEJNA WE PÎROZ BE

 

Turabdin'li olmak ayrıcalıktır diye düşünüyorum, Turabdin'li olmayan dostların affına sığınarak. Bu hisleri anlamak yetmez. Yazmakla ifade edilmez. Yaşamak, ruhta his etmek gerek.

Bir aşktır bu, içinde fırtınlar besleyen. Aşkın ateşini gözyaşı yağmuruna döndüren gönüllerdeki volkan gibi.

Bir tutkudur Azex'e bağlanmak. Cizîra Bohtan'a koşan sevgililer misali. Mem û Zin'ın kabrine kır çiçeklerini bırakarak. Birbirine kenetlesin diye gönülleri. Nusaybin'e, Girê Girnawas'a koşar genç evliler. Dururlar dansa gündüzleri. Doğurganlığın bereketini verir Girnawas gece boyunca. Bir sevgi pınarı olur yanıbaşındaki, 'Bunisra' suyu. Akar, bir boydan diğerine. Nusaybin'in kalbinden doğar. Toprağına bereket verir Mardin ve Midyat'ın.

Mêrdin'i düşünüyorum. Bir tarih yazdıran şehir. Yaşlandıkça, Midyat'ın şarabı gibi, yıllandıkça güzelleşen ve gönüllere taht kuran medeniyet köprüsü. Nazlanır bajarilerin güzel kızı. Bunisra dahl'lerinden yeni koparılmış kirazımsı kan kırmızısı hinark'lerinden öpesi gelir insanın. Bir yürüyüşü var ki dillere destan. Yiğitliği ise dengbêj'lerimin dilinde.

Bölgenin Lokman hekimi olur dergahına koşuşturulan Sultan Şêxmûs. Zulmün altında inleyenlerin avuç açtığı, sakat bırakılanın umududur O. Toprağın her yerinden fışkıran pınarların suyudur şifa veren, dertlere derman olan.

Turabdin'in kalbidir, bir kube gibi yükselir o kutsal mekan, gönüllere huzur verir Mor Gabriel. Hz. İsa efendimize gönül verenlerin, O büyük muhabetiyle yanıp kül olanların yattığı yerdir burası. Kalpteki yaralara merhem olan, tüm inançlara ve kültürlere kapısı açık, sevginın kaynağıdır. Kalbimin kabesidir Mor Gabriel. O'na koşarım, kaçtıkça insanlığını yitirmişlerden. Oraya sığınırım, annemin sıcaklığını his etmek için. Orada doyarım, ruh ve bedenimin tümünü kaplayan Tanrımın sevgisine. Orası ulaştırır beni Hüseyin'e, kutsal Laliş'a, ruhumdaki Kudus'a ve Kabeye.

Bu hislerle güzel kardeşlerim, çok inanç ve kültürün bahçesi Turabdin'deki tüm kardeşlerimin, kültür ve inançlarımızı sevgiyle yaşayan herkesin Doğuş Bayramını kutluyorum.

Saygılarımı ve sevgilerimi iletiyorum

Zarathustra Gabar ÇIYAN
Kordinatör
Eurokurd News-İnsan hakları dökümentasyon burosu

 

 

Bu yazı toplam 1406 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.