1. HABERLER

  2. KADIN

  3. DÖKH: Kadınlara dönük saldırıları boşa çıkaracağız
DÖKH: Kadınlara dönük saldırıları boşa çıkaracağız

DÖKH: Kadınlara dönük saldırıları boşa çıkaracağız

Son zamanlarda kadın kurumları üzerindeki baskı ve tehditleri protesto eden DÖKH bileşenleri, özgür kadın mücadelesini daha da yükselteceklerini belirterek, "Bu saldırıları teşhir edecek ve boşa çıkaracağız" dedi.

A+A-

DİYARBAKIR - Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) bileşenleri son dönemlerde, özellikle Diyarbakır'da kadınlar üzerindeki baskı, saldırı ve tehditlere dikkat çekmek amacıyla Ekin Ceren Kadın Merkezi'nde bir araya gelerek basın toplantısı yaptı. Toplantıya Kardelen Kadın Evi, KADEM, EPİDEM, Ekin Ceren Kadın Merkezi üyeleri ve yöneticileri de katıldı. DÖKH aktivisti Berivan Süleymanoğlu, burada yaptığı açıklamada bin yıllardır süren eril zihniyete karşı kadın mücadelesini sürdürüldüğünü ve kadın kırımının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "Türkiye'de hergün en az 5 kadın yakınları tarafından katlediliyor. Bir çok kadın işkenceye, tacize ve tecavüze maruz kalıyor. Özgürlük mücadeleleri engellenerek yüzlerce kadın yoldaşımız cezaevlerine konuluyor" dedi.

'Çalışmalarımız her geçen gün devam etmektedir'

Süleymanoğlu, kadınlara evde, sokakta, işyerlerinde her an şiddet korkusunun yaşatılmaya çalışıldığını ve artık kadın için hiçbir yerin güvenli olmadığına değinerek, sistemin yaratmak istediği toplumsal bir kaos olduğuna vurgu yaptı. Tam da bu nokta da yapılmak istenenin kadını eve hapsetmek, iradesizleştirmek ve erkek güdümünde bir hayat yaşatma amaçlı olduğunu ifade eden Süleymanoğlu, DÖKH olarak, "Özgür Kadınla Demokratik Ulusa" şiarıyla toplumsal çinsiyetçiliği yok ederek kadının yaşamın her alanında özne olarak var olması, kadın bilincinin daha da artması için kısa bir süre önce başlattıkları çalışmalarının devam ettiğini de söyledi.
'Saldırıları teşhir edip boşa çıkaracağız'

Süleymanoğlu, açıklamanın devamında son dönemlerde özgür kadın duruşuna karşı bir tahammülsüzlük içinde olan sisteme bağlı uzantıların iradelerine karşı yoğun bir saldırı içinde bulunulduğunu da ifade etti. Süleymanoğlu, "Sistemin uzantısı olan bu güçler kadının iradeli duruşuna karşı her türlü saldırıyı gerçekleştirimektedir. Bu saldırıları gerçekleştirenler bilmelirdir ki bizler özgür kadın mücadelemizi yükselterek, bu saldırıları teşhir edip boşa çıkaracağız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.