1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ‘’Dokunulmazlıklar kaldırılsın, meclis araştırsın…’’
‘’Dokunulmazlıklar kaldırılsın, meclis araştırsın…’’

‘’Dokunulmazlıklar kaldırılsın, meclis araştırsın…’’

BDP’den dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişiklik teklifi yaptı…

A+A-

 

BDP grup başkanvekili İdris Baluken: 
 “Yolsuzluklarla mücadelenin TBMM aracılığıyla gerçekleştirilmesi için meclis araştırma komisyonu kurulması talebinde bulunuyor, yolsuzlukla itham edilmiş seçilmişlerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişiklik teklifimizi meclis başkanlığı’na sunduk”…


ANKARA - BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Yolsuzluklarla mücadelenin TBMM aracılığıyla gerçekleştirilmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talebinde bulunuyor, yolsuzlukla itham edilmiş seçilmişlerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişiklik teklifimizi Meclis Başkanlığı’na sunduk” dedi. 
TBMM’de düzenlediği basın toplantısında yolsuzluk operasyonu ve paralel devlet yapılanmasına yönelik acıkmalarda bulunan İdris Baluken, köklü ve kapsamlı temiz eller operasyonu yürütülmesi gerektiğini belirtti. “Bağımsız olma özelliğini kaybeden bir yargı ile yolsuzluklar açığa çıkmayacağı gibi, hesap vermekten kaçınan bir siyasi anlayış ile yolsuzluklar önlenemez” diyen Baluken, yolsuzlukla mücadelenin demokrasi, hukuk ve şeffaflık üzerinden yapılmadığı taktirde iktidar odaklarının güç kavgasına dönüşeceğini söyledi. Demokrasiyi ve hukuku kendisi için işleten iktidarın bu ülkeye hukuku, demokrasiyi ve özgürlükleri getiremeyeceğini söyleyen Baluken, “AK Parti hükümeti yolsuzluklar konusunun üzerini örterek ülke gündeminden çıkartmaya çalışıyor. Başbakan da dünkü açıklamasında devlet içinde devlete izin vermeyeceklerini söyleyerek önemli bir tavır ortaya koydu. Bu tek başına yeterli bir yaklaşım değildir. Yolsuzluk operasyonu yapılmasıydı, Sayın Başbakan bu paralel devlet yapılanmasından söz etmeyecek miydi? Hükümetin paralel devlet konusunda daha ciddi bir yaklaşım ortaya koyması gerekir. Hükümet paralel yapıya hizmet eden kendi politikalarını baştan aşağıya gözden geçirmelidir” diye konuştu.
Meclis Başkanlığı’na yeni tekliflerde bulunduklarını açıklayan Baluken, “Yolsuzluklarla mücadelenin TBMM aracılığıyla gerçekleştirilmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talebinde bulunuyor, yolsuzlukla itham edilmiş seçilmişlerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişiklik teklifimizi Meclis Başkanlığı’na sunduk. Türkiye’de paralel devlet ve derin devlet yapılanmalarının açığa çıkartılması, bu yapılanmaların geçmişte ve günümüzde yaptıklarının ortaya konulmasıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu teklifimizi Meclis Başkanlığı’na sunduk” ifadelerini kullandı. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.